Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bağlama Hakkında Bilgiler

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bağlama Hakkında Bilgiler

Bağlama ile ilgili aklınızdaki soru işaretlerinin tümünü cevapladık!

Kısaca bağlama nedir? Tanımak istiyorum

Bağlama nedir? Bağlama ya da halk dilinde kullanılan saz, geleneksel Türk halk müziği kültürünün en önemli ögelerindendir. Uzun ve kısa sap olarak iki tür bağlama mevcuttur. Türk halk müziğinde severek kullanılan telli ve tezeneli bir çalgı olup parmak ya da mızrapla çalınır ve 7 tane teli bulunmaktadır. Bağlama Yapısında genelde dut, ardıç, kestane, ceviz gibi ağaçlar kullanılır. Alt orta ve üst tellerden meydana gelir. Bağlamanın sağlamlığı da yapısında kullanılan ağaçlara göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden genellikle dut ağacından yapılan bağlamalar sağlam oluşundan dolayı daha çok tercih edilir.

Genellikle Türk Halk Müziğinde karşılaşılan düzenler şunlardır: Parantez içindekiler, üst, orta ve alt tellerin çekilmesi gereken seslerdir.

Bağlama düzeni (La, Sol, Re)

Abdal düzeni (La, Re, Sol)

Bozuk düzeni, kara düzen (Sol, Re, La)

Misket düzeni (Fa#, Re, La)

Fa müstezat düzeni (Fa, Re, La)

Do müstezat düzeni (Sol, Do, La)

Segah düzeni (La, Si, Sol)

Bağlama kursunda neler öğrenirim?

İzmir Bağlama Kursu olarak, sizlere en uygun fiyatta en kaliteli ve içeriği oldukça zengin olan derslerimiz ve donanımlı eğitmenlerimizle her zaman hizmet vermek için açığız. Ders içeriğimiz ve repertuarımız Türk halk müziğine birebir uygun olup, dersler öğrencinin kişisel ve fiziksel özellikleri ve tercihlerine göre de şekillenebilmektedir. Bağlamanın tüm tekniklerine hakim olmakla beraber, müziğin ana dili olan notaları da solfej yaparak iyi bir seviyeye getirip nota bilginizi de oldukça iyi biçimde geliştirmiş olacaksınız. Bağlamada nota eğitimi ile tüm parçaları notalarıyla beraber okuma seviyesine geldikten sonra ileri bir seviye için armoni dersleri de mevcuttur. Bunun yanında bağlamayı doğru tutma ve mızrap kullanımını da oldukça pekiştirmiş ve öğrenmiş olacaksınız.

Ayrıca, metronomla bağlama çalarken nasıl ritim tutturacağınızı, şelpe tekniği ve bu tekniğin inceliklerini öğrenme fırsatı yakalayacak, bağlama kursu boyunca kapsamlı bir eğitim sürecine dahil olacaksınız. Bu süreç sonunda Türk Halk Müziği’nde en çok tercih edilen makamları ve nota sehpasına yerleştirilen dilediğiniz bir parçayı çalabilecek düzeye ulaşabileceksiniz.

Bağlama çeşitleri neler?

  • Cura (Boyut olarak en küçük bağlama)
  • Çöğür – Kısa Sap Bağlama (Diğer bağlamalara göre sapı daha kısa olup yakın zamanda geliştirilmiştir.)
  • Tambura (Uzun saplı bağlama türüdür.)
  • Divan Altı ( Tamburadan uzun, divan sazından daha küçük olan bağlama çeşididir.)
  • Divan sazı (Boyu büyük bağlama çeşidi)
  • Meydan sazı (Meydanlarda çalındığı için ismini oradan almıştır. Bağlama ailesinin en büyüğüdür.)

Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenirim?

Bağlama gerçek bir Türk enstrümanıdır. Bağlama çalmayı öğrenmek isteyen öğrenciler genelde günlük hayatta duydukları ve dinlediği ezgiler olduğu için bu ezgilere kulak aşinalığı oluşur. Bununla beraber alanında uzman bir eğitimciyle doğru bir şekilde eğitim gören öğrenci bağlama armonisini, dinlediği ezgilerin tuşedeki yerlerini kısa sürede öğrenip çalmaya başlayabilirler. Ancak bu süreç ve çalmaya başlama hızı tamamen öğrencinin kendi öz disiplini ve çalışmalarına bağlı olmaktadır. Ve bu çalışma disiplinini gerektiren bir süreçtir.

Bağlama çalmak için kaç yaşında olmalıyım?

Bağlama yurdumuz ve yöresinde oldukça yaygın kullanılan bir çalgı olduğu için daha anne karnından bile bu enstrümana kulağınız alışır. Bağlama çalmada yaş ortalaması ise genelde 4-5 yaşlarında bile bu enstrümana başlayanlar vardır. Fakat ortalama olarak ele alırsak hiç bağlama eğitimi almamış bir çocuğun bağlama eğitimine başlaması için tavsiye edilen yaş aralığı 8-10 yaş iken fiziki bir engel mevcut değilse herhangi bir üst sınır da yoktur.

Neden bağlama eğitimi almalıyım?

Bağlama, hem kendi geleneğimiz açısından hem de yöresel olarak tam anlamıyla duygu ve düşüncelerimizin ezgiye vurumu adına bize en yakın enstrümandır. Yaşamış olduğumuz tarihi bize öğreten ve yaşatan her yaş kesimine ışık tutan bu enstrümanı yalnızca bir çalgı olarak değil bu nesilleri ve gelenekleri kuşaktan kuşağa aktaran bir köprü olarak görmeliyiz. Bağlamanın kendine özgü mükemmel sesi sayesinde ozanların, çeşitli bestecilerin yapmış olduğu eserleri de en güzel şekilde seslendirebiliriz.

Sen de geleceğin halk ozanı olabilirsin! J

Bağlama eğitimi için neden sizi tercih etmeliyim? Bağlama eğitimi de tıpkı diğer enstrümanların eğitimi gibi hem zor hem de yeterince özveri, disiplin ve sıkı çalışma gerektirir. Bu süreçte de devreye en büyük etkenlerden biri olan öğretmen girer. Öğrenciye motivasyon kaynağı olup doğru teknik eğitimler ve metotlarla ilerler. Bunlardan birinin yanlış gitmesi durumunda kursiyerin hem öğrenme süresi hem de hevesinin kaçması, kurstan uzaklaşmaya başlaması olası bir durumdur. Bütün bunları dikkate alarak izmir müzik kursu olarak size en uygun ve en kaliteli eğitim sistemini sunmaya her zaman hazırız!

İzmir Bağlama Kursu fiyatları hakkında tüm bilgi ve detayları web sitemiz ya da telefon numaramızdan bizlere ulaşarak ayrıntılı şekilde öğrenebilirsiniz. Ücretsiz deneme derslerinden haftanın her günü yararlanabilir, iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Bağlama fiyatları hakkında sizler için en uygun olanları araştırıp, her bütçeye, her kesime uygun bağlamayı sizlere tavsiye edebiliriz. Tüm bunlar ve daha fazlası için Bağlama kursu İzmir web sitemizden ya da bizimle birebir görüşme sağlayarak bilgi alabilirsiniz.

Tags: , ,