Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bağlama Nedir ve Nasıl Çalınır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bağlama Nedir ve Nasıl Çalınır?

Sizlere bağlama hakkında daha ayrıntılı bilgiler vererek aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye yönelik bir yazı hazırladık. Daha iyi ve doğru bağlama eğitimi için gelin bir göz atalım nelere dikkat edip nasıl çalacağımıza;

Bağlama Türk halk müziğinin en önemli enstrümanlarından biridir. En az 2 bin yıllık olduğu düşünülen kopuzun ise bağlamanın atası olduğu söylenir. Bağlama Tekne, gövde ve sap kısımlarından oluşur, mızrap ile çalınır ve yedi telli bir çalgıdır. Boyutlarına göre; cura, çöğür(kısa sap) tambura(uzun sap), divan sazı ve meydan sazı gibi çeşitleri vardır.

Bağlama öğrenme aşamasında öncelikle enstrümanı tanıma ve eğer nota bilginiz yoksa nota eğitimi de alarak eş zamanlı bir eğitim süreci gerçekleşmelidir. Enstrümanda kaç tel bulunur ve tellerin isimleri nelerdir, perdelere göre tellerdeki nota düzeni ve sırası nasıldır, kaç adet perde mevcuttur, mızrap tutuş şekli nasıl olmalıdır, bağlamanın tutuş şekli ve konumu nasıl ayarlanmalıdır gibi pek çok detaylı öğrenim sürecinden geçmelisiniz. Öncelikle bağlama tutuşundan başlamalısınız. Ardından el ve parmakların konumunu ayarlamalısınız. Genel nota sistemini ve düzenini öğrendikten sonra bağlama üzerindeki yerlerini öğrenmeli ardından hangi parmakla hangi notaya basılır bunu öğrenmelisiniz. Tutuşunuz en önemli noktalardan biri olup doğru ses elde etmenize de yardımcı olacaktır. Daha sonra parmak egzersizlerine başlayarak parmakları bağlama sapı üzerinde aktif ve rahat bir şekilde basmayı hareket ettirmeyi öğrenmeliyiz. Beraberinde türküler eşliğinde de gelişime devam edilmelidir.

Bağlama derslerinden sonra evde kendiniz gerekli egzersiz ve çalışmaları gerçekleştirmeli verilen ödevleri yeteri kadar pratik yapmalısınız. Enstrüman denildiği zaman aklımıza bolca pratik gelmelidir. Çünkü tekrar edilmezse geriler ve öğrenmiş olduğunuz bilgileri de zamanla unutursunuz.

Sizlere hem bağlama fiyatları hem de bağlama derslerimiz ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler vermek için Bağlama Kursu İzmir web sitemize bekleriz. İster ücretsiz deneme derslerimize katılın isterse öncesinde bir ön görüşme sağlayarak aklınızdaki soru işaretlerini çözmede sizlere yardımcı olalım.

Tags: , ,