Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Blues Gitar ile İlgili Önemli Tavsiyeler

İzmir'de Sanatın Kalbi

Blues Gitar ile İlgili Önemli Tavsiyeler

Sizlere bu yazımızda gitar çalan, yeni başlayan ya da çalmış olduğu gitarı değiştirmek isteyip blues gitara geçmeyi düşünenler için güzel ve kısaca özetleyerek bilgilendirici bir yazı hazırladık. Blues için gerekli ekipman ve teknikler üzerinde durduk.

Hangi Gitar?

Yeni bir gitar satın almak en güzel zevklerden biridir. Fakat nereden başlasam hangi gitarı alsam diye elbette kafanızda soru işaretleri olacaktır. Dolayısıyla ilk büyük satın alımı yapacak ve blues tercihi de yapmışsanız bilmeniz gereken konular şu şekildedir;

Tatlı bir ton arıyorsanız bilinmesi gereken birkaç gitar mevcuttur.

Stevie Ray Vaughan, Jimi Hendrix ve Jeff Beck Fender Stratocaster çaldı. Paul Kossoff, Jimmy Page ve Gary Moore Gibson Les Paul çaldı. Birkaç gitarist belki de en dikkate değer olan Eric Clapton kariyerleri boyunca farklı tonlar elde etmek için bir dizi farklı gitar kullandı.

Bunun yanında, B.B King ve Freddie King içi boş gövdeli Gibson çaldı (çoğunlukla ES-335’ler) ve birkaç ünlü bluescu tamamen farklı modelleri tercih etti. Örnek olarak, hem Derek Trucks hem de Gary Clark Jr, çoğunlukla Gibson SG’leri kullanıyor.

Yani dememiz o ki eski blues tonları arıyorsanız, yeniden tekerleği icat etmenize gerek yoktur. Güzel bir blues ton gitar arayışında, bu gitarlar ya da kopya versiyonlarından da uzaklaşmadan bulmanız mümkün. Her gitarın üretmiş olduğu ton kendisine aittir. Yapılmış olduğu ağaç, yoğunluk ve gövde şekli gitarın tonunu ve ürettiği sesi etkiler. Tüm bunlardan yalnızca bir şeyin değiştirilmesi bile gitarın sesini ve tonunu oldukça değiştirir.

Stratocaster ve Les Paul… Bu gitarların ürettiği doğal tonlar, vintage blues ve rock tonlarıyla bağlantılıdır. Bu yüzden iyi bir başlangıç olurlar. 1960’ların o dönem elektronik blues patlamasıyla mevcut olan en popüler gitarlardı ve o dönemdeki en iyi gitaristlerin de bu gitarları tercih etmesiyle hala revaçta kalmayı başarmıştır.

Bunun da 2 nedeni vardır. 1; gitarın yapısı 2; elektrik bileşenleri

Yazımızın diğer mamacı gitarları tanıtmanın yanı sıra bunun dışında kalan ekipmanlara da yer vermektir. Bu yüzden gitarlar ile ilgili olan kısma burada ara veriyor ve gitarlarla ilgili kaldığımız yerden başka bir yazımızda tekrar buluşuyoruz.

Son bir tavsiye olarak eğer yeni gitar alacaksanız;

En sevdiğiniz blues şarkılarının listesini yapın

Bu gitaristlerin kullanmış olduğu gitarlara göz atın, marka model konusunda endişelenmeyin

Size hitap eden ve bütçenizi aşmayan bir gitar belirleyin, marka model değil

Bu türde gitarların size uygun olup olmadığını deneyin

Amfiler

Blues gitar amfileri, dolu ve sıcak sesler vermektedir. İdeal olarak size dolu ve sıcak tonlar sağlar. Modern bir amplifikatör gibi size yüksek gain sağlamasına gerek yoktur. Blues gitar amfisi olarak en iyi seçenek tüplü küçük bir kombo amfidir.

Pedallar

Elektrogitarda blues çalmaksa hedefiniz kullanmış olduğunuz ekipmanlar tonunuzu şekillendiren etmenlerdir. Bazı blues gitaristleri gitarlarını bir pedal olmadan direkt olarak amfiye takmayı tercih ederlerken, birkaç pedal sayesinde tonunuz üstünde daha fazla kontrol sahibi olabilirsiniz. Pedallar tonunuza birden çok karakter yükleyebilir. Ayrıca kendinizi ifade etme konusunda da size bir çok çeşit sağlayabilir. Oldukça basit bir wah pedalı bile size sonsuz bir ifade ve ilham kaynağı olabilir.

Overdrive Pedalı

Blues gitaristleri amfilerinin lambalarını aşırı hızda çalıştırmak için bir drive pedalı kullanırlar. Bu yüzden küçük amfiler bules tarzı için daha uygundur. Büyük bir amplifikatöre sahipseniz sesi kısmak durumunda kalırsınız. Bu da amplifikatöre overdrive’a itmeyi güçleştirir. Küçük bir amplifikatörün overdrive’a geçmesi daha kolaydır ve yine de şaşırtıcı derecede gürültülü olabilir.

Hangi Pedalları Kullanmalıyım?

Blues gitaristler için en yaygın tercih edilen pedal türü overdrive pedaldır. Amplifikatörünüzün tonu iyi olsa bile, bir drive pedalı tonunuza büyük bir karakter katar. Blues gitaristleri arasında en popüler overdrive pedallarından biri Ibanez Tubescreamer’dır. Çok fazla seçenek mevcut fakat önerimiz Ibanez Tube Screamer Mini. Size klasik bir Tube Screamer tonu veren kompakt bir pedaldır.

Wah Pedalı

Hazıda bir wah pedalınız yoksa mutlaka edinin. Çünkü kendinizi ifade etme konusunda size yardımcı olacak daha iyi bir pedal yoktur. Vokal ve benzeri ifadeler için kullanabilirsiniz. Bir wah pedalı tonunuza oldukça farklı tarzda ifadeler katabilir. Fakat kullanımı da o derece zordur. Kendinizi hazır hissettiğiniz zaman almalısınız.

Slide

Öncelikle parmağa düzgün oturan bir slide bulmak için hangi parmakla tutacağınızı belirlemelisiniz. Başlangıçta destek için hem orta hem de serçe parmağınızı kullanmaya izin verir, yüksek ihtimalle yüzük parmağını rahatça kullanabileceksiniz. Ancak zor olsa da ilk başta serçe parmağı kullanmayı öğrenmeniz tavsiye edilir.

Sonraki adım, parmağınızın ilk iki eklemine yeterli şekilde sıkı oturan bir slide bulmak. Bu sayede aşağı doğru asılırken de düşmez ve komşu parmakların da yardımı olmadan manipüle edilir.

Genel bir kural olarak, daha ağır slaytlar daha fazla hacim, daha fazla drive, daha çok sustain ve daha sıcak tonlar verir.

Ancak, daha ağır slideların, özellikle daha hafif tellerle ya da daha düşük bir hareketle manipüle edilmesi daha zordur. Çünkü tellere kolayca çok fazla bastırabilir ve klavyeye çarpabilirsiniz.

İnce slideları oynatmak daha kolaydır. Çünkü parmaklarınız daha yakındır ve daha çok hissetmenizi sağlar. Bu da gitaristlerin daha hafif ve ince slide seçmelerinin bir diğer sebebidir.

Bir slide’ın çalınabilirliği, ağırlığı ve sertliğini belirleyen en iyi faktör yapıldığı malzemedir. En yaygınları ise; cam, metal ve seramiktir.

Önceleri slidelar bira ve şarap şişelerinin tepesinden kesildiğinde cam tek seçenekti. Tüm malzemelerin arasında en yumuşak ve hafif olan cam, en sıcak ton ve en kısa sürekliliğe sahip olandır. Dokusu pürüzsüz olduğu için dizeler arasında da kolayca kayar. Ancak yapısı gereği kırılgandır bu yüzden düşerse kırılabilir.

Metal slidelar ise cama göre daha sert ve ağırdır. Uzun süreli, daha parlak ve daha sert bir ses verir. Bu yüzden rock n roll / blues türlerinde elektrogitar için tercih edilen slide olma yönündedirler.

Camdan daha dayanıklıdırlar. En popüler iki metal pirinç ve çeliktir. Pirinç çeliğe göre daha yoğun ve yumuşaktır.

Seramik slideların genellikle cam ve metal arasında iyi bir uyum olduğu düşünülmektedir. Ağırlık, sertlik ve doku ikisinin arasında bir yerdedir. Sürdürme, tonlama ve süzülme de aynı şekildedir. Seramiğin en büyük kötü yanı da camdan daha çok kırılgan bir yapıda olmasıdır. Bu yüzden düşürmemeye çok dikkat edilmelidir.

Blues Gitara Başlamak

Başlamanız için ihtiyacınız olan tek şey; basit bir 12 bar blues ilerlemesi ve gamlardır. Gereken temek akorlar ve ölçekler ise şöyledir;

12 bar blues shuffle Tüm açık Majör ve Minör akorlar (örneğin: Em, A, C, Dm, vb.) Dominant akorlar (örneğin: E7, C7, A7, vb.) Pentatonik dizeler (Major ve Minör) Blues gamı.

Blues Teknikleri Nelerdir?

Aşağıda listelenen şarkılara baktığınızda blues’un ne kadar çeşitli olduğunu fark edeceksiniz. Akustik gitarda blues çalmak elektro gitardan tamamen farklıdır.

Elektro gitar blues için bu teknikler genellikle şunlardır:

Slide

Vibrato

Hammer on ve Pull Off

Double Stops

Bending

Yukarıda yer alan tekniklere odaklanmak sizin için ğiyi bir başlangıç olmuş olacaktır. Tek bir şeye odaklansanız bile zaman ayırmaya değer tekniklerdir. Örneğin vibrato olsa bile. Herhangi bir B.B. King’i dinleyip, vibratonun üzerinde kontrol sahibi olmanın ne kadar önemli olduğunu duyacaksınız.

Duygu

Sizinle ekipman hakkında oldukça ayrıntılı konuştuk. Ancak blues tamamen duyguyla ilgili ve bağlantılıdır. Bu yüzden çalarken kendinizi hissetmelisiniz. Blues’da etkili bir bend ve vibrato, karmaşık çalışmalardan çok daha fazla iyi olur.

Çalışma duygunuzu geliştirin. Örneğin pentatonik bir gamda yalnızca yukarı ve aşağı koşmayın. Her bir notanın sesini ve o notayla neler yapabilirim diye düşünün.

Blues şarkıları teknik yönden bakılırsa basittir ve birkaç güne öğrenirsiniz. Ancak şarkıyı ve kendinizi ifade etmeniz, işte bu yılları alabilen bir durumdur.

Gitarda Öğrenilecek En Güzel Blues Şarkılar

Blues çalmaya karar verdiniz ve ne çalacağınızı bilemiyorsanız bu liste size her açıdan bir şeyler katacaktır;

Stormy Monday – T-Bone Walker

Pride and Joy – Stevie Ray Vaughan

Tin Pan Alley – Stevie Ray Vaughan

Thrill is Gone – B.B. King

Cross Road Blues – Robert Johnson

Red House – Jimi Hendrix

Double Trouble – Eric Clapton

Baby Please don’t go – Lightnin ’Hopkins

Smoking Gun – Robert Cray

Yukarıdaki listede şarkıların birden çok çeşidi olduğunu göreceksiniz. Blues gitaristleri klasik blues şarkılarını düzenlemeyi severler. Bu yüzden sevdiğiniz, beğendiğiniz bir şarkı bulursanız, mutlaka birden çok gitarist yorumuna da bakmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra ise sevdiğiniz şarkılara kendi yorumunuzu biraz düşünüp ekleyebilirsiniz.

Blues Gitar hakkında pek çok ayrıntı ve ücretsiz deneme derslerimiz için Gitar Kursu Bornova web sitemizden ya da telefon numaramız ile bizlerle iletişime geçerek yerinizi ayırtabilirsiniz.

Gitar Dersi İzmir olarak sizlere hem eğitim hem de enstrüman hakkında yardımcı olmak için buradayız. Aklınızdaki soru işaretlerini gidermeniz için doğru adrestesiniz. Blues gitar eğitimleri ve diğer tüm enstrüman eğitimleri için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Tags: , , ,