Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Çocuklar için Piyano Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Çocuklar için Piyano Kursu

Çocuklar için piyano kursu dendiğinde akla ilk gelmesi gereken en önemli noktalardan biri çocuklardaki psiko-motor kaslarının sağlıklı gelişim kazanmasındaki rolüdür. Müzik eğitimi için de temel olarak kabul edilen ve öngörülen en önemli enstrüman piyanodur.

Müzik Eğitimine Kaç Yaşında Başlanmalıdır?

Küçük yaş grubu çocuklarda piyano eğitim yaş olarak 5 ile 10 yaz aralığındadır. Çocuklarda uygulanan piyano eğitimiyle yetişkinlerde uygulanan eğitim elbette farklılık gösterir. Çocuklarda uygulanan eğitim renklerin, masalların, şarkıların geçtiği ‘orff eğitimi’ adı verilen özel bir eğitim sistemiyle gerçekleşir. Bu yaşlarda piyano eğitimine başlayan öğrenciler temel olarak doğru ve iyi bir şekilde öğrenim gerçekleştirirlerse ileriki yaşlarda piyano çalmada oldukça iyi ve hızlı bir gelişim göstereceklerdir. Bu eğitim süresince önemli olan kısımlar eğitimi veren öğretmen, öğrencinin ailesi ve uygulanan metotlardır. Eğitim verecek olan öğretmenin iyi ve ciddi bir belgeye sahip olması için orff eğitimini bu alanda donanımlı eğitmenlerden alması gerekmektedir. İyi bir orff eğitimcinin bu tarz bir sertifikaya sahip olması onu bu alanda her zaman öne taşıyacaktır.

Ülkemizde eğitim fakültelerinde müzik öğretmenlerine verilen eğitimlerin yanı sıra ana ve yan branşlar olarak verilen enstruman eğitimleri olsa da fakültelerin amacı belirli bir branş öğretmeni yetiştirmek değil, genel bir müzik öğretmeni yetiştirmektir. Bundan dolayı keman, flüt, çello, piyano gibi branşlaşma üzerine bir eğitim ülkemiz eğitim fakültelerinde gerçekleşmemektedir.

Piyano ile Müzik Eğitiminde Neler yapılır?

Öncelikle piyano eğitimine başlayan bir öğrenciyle öğretmenin ilk aşamada bir bütünlük sağlaması gerekmektedir. İlerleyen zamanlardaki derslerde de piyanoda doğru oturuş ve el kol koordinasyonu gibi temel eğitimlerden devam edilmelidir. Sonrasında piyanodan ses çıkarmaya ve sağ sol eli bağımsız şekilde hareket ettirmeye yönelik çalışmalar yapılmalıdır. Bunun nedeni beyni sağ ve sol lob ayrı ayrı çalıştırmak bu bölgeleri disipline olarak geliştirmesinden kaynaklıdır. Daha sonra ise küçük ezgiler oluşturma, sol ve fa anahtarlarında notaları adım adım tanıma ve bu notaları da piyano üzerinde yerlerini bulabilme çalışmalarıyla sürdürülmelidir. Bunları yaparken öğretmen öğrencinin elinin doğru tutuş ve notaya basış kuvvetini de incelemeli ona yol göstermelidir. Tüm bu çalışmaları yaparken küçük yaştaki çocuklarda dersi daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için de farklı materyaller kullanılarak eğitim verilir. Elbette ki bu sürecin en iyi ve en verimli şekilde ilerleyip sonuç alınabilmesi için öğretmen öğrenci arasındaki iletişim önemli bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra öğretmenin uygulayacağı metot ve kullanacağı kaynaklar bu sürecin ilerleyip sürekliliğini sağlaması adına oldukça kilit bir noktadır.

İlköğretim Düzeyi 1. ve 2. Sınıf öğrencilere Piyano ile Müzik Eğitimi Çalışması

Bir önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu yaş çocuklardaki uygulanan piyano eğitimi sadece nota, metot ya da teknik bilgiler olarak düşünülmemesi gerektiğidir. Çünkü çocuklar günlük hayatta sosyal ve psikolojik alanlarında piyano dersini bir ders olarak düşünmeyip, kendi içlerinde hem disiplinli hem de rahat bir eğitim modeli düşünmelerinden dolayıdır. Piyano eğitimi dendiğinde öğrencinin almış olduğu genel müzik eğitimiyle beraber, hem çok sesliliği yaşayıp hem bunu duyabilecek, aynı zamanda bunları uygulamaya döküp davranış kazanımı sağlayabilecek ve müziği kendisinin de yapabileceği bir kazanım elde edebilecek olmasıdır.

Kısacası her çocuk kendine özgü bir eğitimle oluşumunu sürdürmektedir. Metot dediğimiz zaman da bu metotları yaratan ve yazıp icra edenler için zaten belli bir amaç ve doğrultuda yazmış olduklarını görüp anlayabiliriz. Piyano kursuna gelen her çocuğun farklı bir model olduğunu ve metotların da yazılmış tek bir kaynak olduğunu düşünürsek, öğretmenin bu yetişme sürecinde almış olduğu eğitimin içinde dikkat etmesi gereken birçok adım olduğunu söyleyebiliriz.

Piyano Kursu ile Müzik Eğitimine başlayacak çocukta neler dikkate alınmalıdır;

-Çocuğun genel sosyal ve psikolojik durumu,

-Yetişmiş olduğu ailenin yapısı,

-Fizyolojik durumu,

-İşitsel olarak analizinin yapılması,

-Derste yaratılacak kesintisiz dikkat süresi,

-Öğrencinin ilgi duyduğu ya da duyabileceği konular,

-Öğrencinin zafiyetleri ve direnç noktaları,

-Piyano ile nasıl bir ilişkisinin olduğu,

-Piyanoya ve piyano metotlarına olan ilgisi

-Öğrencinin piyano tekniğini uygulanabilirliğinin durumu dikkate alınmalıdır.

Çocuk piyanoya 5 yaştan önce başlayamaz mı?

Bu konuda herhangi bir katı ya da kesin bir kural elbette yoktur. Ancak piyano eğitimi alacak olan öğrenci için temel olan şey şudur;

Öğretmeninin vereceği temel olan kural ve komutları algılaması, piyano üzerinde gerekli fiziksel duruş ve davranışları uygulayabilecek ve sergileyebilecek fiziksel gelişimde olması gerekmektedir. Bu da ortalama olarak ele alırsak 5-10 yaş aralığındaki çocukları kapsar.

Çocuğumu MEB Onaylı Piyano Kursuna Yazdırmam Şart mı?

Elbette meb onaylı bir kurs olması kriterini öne sürmek dışında, en kötü kriterin bile hiçbir güvencesi olmayan bir kurs merkezine göre daha iyi olacağında hemfikiriz. Eğitim şakaya alınmayacak derecede ciddi bir konudur. Bir cisim ya da yiyecek maddesinin muadili ya da karşılığı somut olarak kıyaslamaya açık bir konudur. Ancak eğitim-öğretim kalitesini ele aldığımızda özellikle çocuklar için olan eğitimi düşündüğümüzde eğitimin kalitesi kıyasa alınmayacak kadar ciddi bir husustur. Durum böyleyken küçük yaştaki çocuklarınızı denetimsiz ve güvenilir olmayan türde yerlere eğitim alması için göndermenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çocuk yanlış bir teknikle öğretilen herhangi bir enstruman dahi olsa piyano dışında, olası bir durumda soğuyabilir ve yeteneği olsa bile bu yeteneğinden sırf bu sebeplerden dolayı mahrum kalabilir. Bu riski göze alıyorsanız daha ucuz ya da kalite kıyası yapabileceğiniz uygun kurs merkezleri olarak adlandırdığınız yerlere gidebilirsiniz.

Piyano Kursu Fiyatları İzmir’de Ne Kadar?

Az önce de bahsettiğimiz üzere konu eğitimse bunu herhangi bir değere biçmek ya da sınıflandırmak oldukça zor bir durumdur. Bunun sebebi de çocuğun almış olduğu yanlış bir eğitimle hayatı boyunca ona sebep olacak kadar ciddi boyutlar taşımasıdır. Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak sizlere bu konuda oldukça titizlikle planlanıp hazırlanmış olan müfredatımızla İzmir’de eşsiz ve benzersiz nitelikte bir müzik kursu vermeyi kendi adımıza bir ilke haline getirdik ve benimsedik. Diğer bir değişle “İzmir Müzik Kursu” dendiğinde bu güzel şehirde akla ilk gelen müzik ve tüm sanatsal eğitimlerin birleştiği eğitim kurumunun Özel Fırat Cantekin olarak akıllarda yer etmesi için her geçen gün var gücümüzle çalışmaya desteklerinizle devam ediyoruz.

Tags: , , ,