Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Elektro Gitarda Entonasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Entonasyon Ayarı Nedir?

Entonasyon kelimesinin sözlük anlamı, sesi yönlendirme ve sesi tonlama olarak geçmektedir.

Entonasyon ayarı enstrümanınızı akort ettikten sonra notalardan gelen garip bir ses oluşumunda ya da doğru yerlerden gelen notaların uyumsuz olmasında yapılabilecek bir düzeltme, düzenleme yöntemidir. Hava durumu, kullanılma koşulları ve sıklığı gibi durumlarda entonasyonunda bozukluk olan enstrümanları rahatlıkla düzeltebiliriz.

Nasıl Yapılır:

Elektro gitarda entonasyon ayarı yaparken üstünde bulunan vidaları sıkıp gevşeterek entonasyon ayarını yapabiliriz. Entonasyon ayarının ayrıntılı bilgilendirmesi şu şekildedir:

  • Ayar yapacağınız gitarın telleri yeni ve akordunun yapılmış olması gerekir. Eski teller doğru notaları vermeyebilir. Bundan emin olmak için de telleri yenileyip o şekilde entonasyon ayarı yapmanız daha sağlıklı olacaktır.
  • Entonasyon yapmadan önce sap ayarınızı kontrol etmeli düzgün olup olmadığına bakmalısınız. Eğer elektro gitar sap ayarında bir bozukluk söz konusu ise gitar ile tel arasındaki mesafe yanlış olduğundan dolayı entonasyon tutmayacaktır.
  • Entonasyon yapılacak teli akort ettikten sonra gitarın 12. Perdesine basarak akort edilen telin oktav sesi kontrol edilmelidir. Eğer 12.perdedeki ses boş telden daha kalın yani pes ise, vidayı sola doğru gevşetin. Bu durumda da tel boşalmış olacağından gitarınızın akordunu tekrar yapmanız gerekmektedir.
  • Tüm bunları yaparken mutlaka ya ses alıcısı yüksek olan bir tuner kullanın ya da elektrogitarınıza tuner’ı doğrudan bir jak ile bağlayın.
  • Eğer 12.perdedeki ses boş telden daha ince yani tiz ise vidayı sağa doğru sıkın. Bu durumda tel boşalmış olacağı için gitarın akordunu tekrar yapmanız gerekmektedir.

Eğer tüm bunlara rağmen hala entonasyon ayarında bir sorun olduğunu ve çözüm bulamayacağınızı düşünüyorsanız sanat merkezimize gitarınız ile gelip alanında profesyonel olan gitar hocalarımızdan entonasyon yardımı kolaylıkla alabilirsiniz.

Entonasyon ayarı yapmak yukarıda anlatıldığı gibi kolay görünebilir fakat oldukça zahmetli ve bir o kadar da önemli bir işlemdir. Ayrıca entonasyon yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır:

  • Ayar yaparken yanınızda bir akort cihazı (mümkün ise jak girişli olmalı ve elektrogitarınıza bağlı kalmalı) bulundurarak entonasyon ayarınızı yapmalısınız. Eğer ayarı yanlış yaparsanız gitarın başka kısımlarında da bozulmalar görülebilir.
  • Doğru notalar üzerinden entonasyon ayarını yaptığınızdan emin olmalısınız. Aksi halde gitarın sesi daha da bozulabilir.

Entonasyon ayarı, sap ayarı kadar önemli ve ince ayrıntı gerektiren dikkat edilmesi gereken önemli bir ayardır. Bu yüzden olabildiğince özen gösterilerek yapılmalıdır.

Entonasyon, sap ayarı ve daha bir çok teknik bilgiler ve uygulamalar için elektro gitar eğitimi almak oldukça şart bir durumdur. Bu konuda donanımlı ve uzman kişilerden yardım almanız gitar sağlığı için büyük önem taşımaktadır.

Elektro gitar almak istiyorsanız ve şuan elinizde enstrümanınız yoksa, ister bir süre sanat merkezimizin elektro gitarından yararlanabilir isterse kendi bütçenize göre sizlere hangi marka ve modelde elektro gitar alabilirsiniz yardımcı olabiliriz. Alanında uzman eğitmen öğretmenlerimiz sayesinde uygun elektro gitar fiyatları ile sizlere alabileceğiniz gitarı tavsiye edebiliriz.

İzmir Elektro Gitar Kursu olarak bizlerle birebir görüşme halinde ya da web sitemizi ziyaret ederek gerekli detaylı bilgileri edinebilir, bizden her zamana bu konuda yardım ve destek alabilirsiniz.

Tags: , , ,