Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitar Akordu Hızlı Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitar Akordu Hızlı Bir Şekilde Nasıl Yapılır?

Gitarınız var ve en hızlı şekilde akordunu nasıl yapabilirsiniz? Bugün yazımızda kısaca bu konuya değineceğiz. Elbette ki tek bir akort sistemi mevcut olmadığı gibi çeşitli akort yöntemleri bulunmaktadır. Ancak bugün sizlere hem en hızlı şekilde nasıl yapılır hem de akılda kolayca nasıl kalır bundan bahsedeceğiz.

Gitar Nasıl Akort Edilir?

Gitar akordu klasik yöntemlerde gitarın içinden referans bir ses alarak ya da gitarı dışarıdan bir referans ses alarak yapılabilir. Bu konuda da akort düdüğü ya da gerekli aparatlar geliştirilmiştir. Fakat zamanla gitar akordu için geliştirilen dijital gitar akort aletleri ortaya çıktıkça daha kolay, pratik ve hızlı şekilde akort edilmeye başlanmıştır.

Bugün ise sizlere herhangi bir şey satın almanıza gerek duymadan sadece telefonlarınıza kolayca indirebileceğiniz ücretsiz tüner uygulamalarından bahsedeceğiz.

Bu gibi uygulamalar ücretli ya da ücretsiz olarak karşımıza çıkabilir. Tek farkı ücretsiz uygulamalarda Google reklamları vs. çıkabiliyor olmasıdır. Ancak işlev olarak aynıdır, herhangi bir fark yoktur.

Bu aşamada izlemeniz gereken 2 adım mevcuttur:

  1. Telefonunuza tüner uygulamasını indirmek.
  2. Müzikte geçerli olan uluslararası notasyonları öğrenmek.

İkinci adımda sizlere söylemek istediğimiz nokta; gitardaki telde yer alan notaların uluslararası hangi harflere denk geldiğini bilmenizdir. Gitarda bilindiği üzere 6 tel mevcuttur, tellerin isimleri ve bunlara karşılık gelen harfler şöyledir;

Birinci tel – E (Mi)

İkinci tel – B (Si)

Üçüncü tel – G (Sol)

Dördüncü tel – D (Re)

Beşinci tel- A (La)

Altıncı tel – E (Mi)

Telefonunuzdan açtığınız tüner yardımıyla en üst ya da en alt telden başlayarak tüner ekranından tele karşılık gelen harfi bulana kadar mandalları çevirmelisiniz. Bu şekilde tüm telleri kolayca akort edebilirsiniz.

Gitar kursu İzmir web sitemizden gitar ve gitar dersleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilir ücretsiz deneme dersleri ve ön görüşmeler için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tags: , ,