Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitar öğrenmenin ilk adımları

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitar öğrenmenin ilk adımları

Gitar öğrenmek isteyenler için küçük bir yazı yazalım istedik ve bize yöneltilen sorular doğrultusunda sizlere kısaca özetledik.

Gitar öğrenmenin ilk adımı nedir?

İlk adım kesinlikle doğru bir ekipman seçmekten geçer. Çalan kişinin müzik zevki, duymak istediği ses referans alınıp seçilen bir gitar, o kişinin bu yolda doğru adım atmasını sağlar. Burada yanlış anlaşılma olmasın elbette pahalı bir gitar alınması taraftarı değiliz, sadece doğru gitarı almanız tavsiyemiz olacaktır.

Gitar öğrenirken sorulan en çok soru; nasıl kolay gitar öğrenebilirim?

Bunun yanıtına geçmeden önce belirtmek gerekir ki, gitar öğrenmenin aslında bir meslek öğrenmekten farksız olduğu, hem kolay hem de zor yanlarının olduğunu söylemeliyiz.

Kolay yol, doğru sistem ve metodlarla çalışarak elde edilir, fakat bu çok uzun saatler çalışmak demek değildir. Çalışılan saatleri verimli bir şekilde geçirmek önemlidir.

Zamanı verimli kullanmakla beraber, hataları fark etmek, kendini dışarıdan gözlemleyerek ilerlemek önemli bir noktadır. Ancak bu öğrenme aşamasında kişinin kendisine acımasız davranıp eleştirmesi anlamına gelmez. Aksine olumlu ve başarılı yönlere odaklanmak gelişiminizi arttırır. Stresli yaşamınızı gitar çalışmalarınıza yansıtmak da gelişimi zorlaştırıp sizi yavaşlatacak etmenler arasındadır.

Bazı kişiler burada 2’ye ayrılır;

  1. Grup: Derse odaklanamayıp yaşadığı stresli hayatı derse de yansıtmak.
  2. Grup: Oldukça stresli yaşantısı olmasına rağmen gitarı bir terapi olarak görmek.

İkinci Gruptaki kişiler gitar çalmayı bir nevi terapi zamanı, rahatlama ve kaygıdan uzaklaşma olarak görürler. Bu durumda da 2. Gruptan alınan verim ve sonuç 1. Gruptan daha yüksek olmaktadır. Aynı zamanda beste yazımı ve doğaçlama konularında 2. Grup daha başarılı olmaktadır.

Öğrenmenin ilk aşamasında dikkat edilmesi gerekenler!

  1. Ekipmanı doğru seçmek,

2. Acele etmeden zamanı verimli kullanmak,

3. Gitar çalışırken kendini gözlemleyip hataları fark etmek,

4. Strese girmeden sürecin keyfini çıkarmak ile güzel sonuçlar mümkündür.

Bu önerilerimiz; aynı zamanda Gitar çalmayı kolaylaştıran şeyler nelerdir? sorusunun da cevabıdır.

Gitar Öğrenmeye Hangi Yaşta Başlayabiliriz?

Bizlere gelen en sık sorulardan biri de yaşla ilgili sorulardır. Bu güne kadar edindiğimiz gözlemlere göre gitar eğitimine erken ya da geç yaşta başlayan bireylerde eşit oranda avantaj ya da dezavantajlar olduğunu fark ettik. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta yetişkin bireylerin gitar eğitimine başlarken yaşının geçtiğini ve yapabilecek miyim bakalım gibi ihtimaller üzerinde kendisini şartlayarak kursa başlamasıdır. Bu gibi düşünceleler eğitim sürecinizde kendi kendinize engeller oluşturmanıza neden oluşturan düşüncelerdir. Gitar çalışmaya başlarlarken de akıllarına bu düşünce gelir ve süreçle beraber buna inanarak engelleri daha da kuvvetlendirirler. Aslında buradaki sorun, yalnızca o çalışmaya yeterli zaman ayırmamak ya da bir hatayı görememekle doğrudan ilgilidir.

Gitar kurslarımız hakkında detaylı bilgi ve daha farklı konularda öneri ve görüşlerimiz için bizleri ziyaret edebilir veya Gitar Kursu Göztepe İzmir web adresinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Gitar hakkında her konuda bizden destek alabilir ve yararlanabilirsiniz. İzmirin her bölgesinden öğrenci porföyümüz mevcuttur. Yine Gitar Kursu Hatay İzmir web sitemizden de bizlerle iletişim kurabilir hemen deneme dersi için gelebilirsiniz.

Tags: , ,