Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitar Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle gitar satın alırken gitar çalmayı bilmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Çünkü dikkat edilecek birkaç kural vardır bunlara bakarak da kolayca seçebilir ve anlayabilirsiniz.

Marka Olarak Bilinen Gitar Markası Tercih Etmek

Kendini yıllardır bu alanda ispatlamış ve marka haline getirmiş gitarlar tercih etmelisiniz. Örnek verecek olursak Yamaha markalı bir gitar sizi yanıltmayacak olan markalar arasındadır. Bu gibi markaları tercih ederken de size uygun fiyatlı gitarı seçmek gerekir. Dolayısıyla oldukça büyük ve kaliteden ödün vermeyecek olan bir marka olduğu için indirimleri de takip etmenizde fayda vardır.

Bir başka marka ise Cort. Bu marka da pek çok bütçeye hitap etmektedir. Ayrıca Yamaha kadar da pahalı değildir. Bundan dolayı satın alırken biraz incelemeniz gerekir.

Gitar Sap Eğikliği Kontrol Edilmeli

Gitar alırken en can alıcı noktalardan biri de sap kısmıdır. Sapı atmış olan ya da sapı atık bir gitar ile öğrenme sürecine girilirse oldukça yorucu ve zaman alıcı olacaktır. Buna bakmak için gitarın en alt telinden başlayarak tek tek tüm perdelere basılıp her birinden net ses elde edildiğinden emin olunmalıdır. Eğer ki seslerden biri kötü ya da çarpık gibi geliyorsa sap eğik demektir. Dolayısıyla tamir ya da bakım şarttır. Bu yüzden sonradan bakım ve tamir ile ile uğraşmak yerine en başında satın alırken bakmak en sağlıklısı olacaktır.

Eşik Yüksekliği Yoran Bir Durumdur

Gitar eşiğindeki yükseklik kontrol edilebilir bir durumdur. Teller ile itham gölgesi arasında abartı bir boşluk varsa hatalı üretim mevcuttur. Yapmanız gereken bunu tamir ettirmek değil yeni bir gitar almaktır. Bu yüzden sonradan tamir edildiğinde de çok iyi bir sonuç vermeyecek olup en başında kontrol edilip satın alınır ya da başka bir gitar alınmalıdır.

Kendinize Bir Fiyat Aralığı Belirleyin

Gitar almadan önce alacağınız gitara göre değil kendi bütçenize göre fiyat belirlemelisiniz. Bu aşmada gitar konusunda bilgili bir eğitmenden yardım alarak seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır.

Örneğin fiyat olarak 1500 ile 3000tl arasındaki fiyatları filtrelerseniz, yukarıda bahsettiğimiz güvenilir markalar kategorisini görebilirsiniz. Diğer türlü 500tl ya da 20.000tl de gitar mevcut.

Sıfırdan gitar alınacaksa çok pahalı bir gitar almanızı tavsiye etmeyiz. Öncelikle ücretsiz gitar derslerimize katılarak eğitmenimizden gerekli bilgiyi alıp sonrasında kendi bütçenizi belirleyip uygun bir gitar almalısınız.

En Fazla Satışı Olan Öğrenci Gitarları

Hem en az sorun yaratan hem de birçok öğrencinin de almış olduğu üç gitar markası vardır; Cort, İbanez ve Yamaha. Uzun vadede ve oldukça yeterli gitarlar olup sizler de satın alma aşamasında bu markalardan yararlanarak alışveriş yapabilirsiniz. Ardından İzmir Gitar Kursu web sitemizden ya da Müzik Kursumuza gelip bizleri ziyaret ederek de almış olduğunuz gitarın incelemesini yaptırabilirsiniz.

Belirlenen fiyat aralığının daha da altına düştüğünüz zaman alacağınız gitar çok verimli olmayıp sizin de motivasyonunuzu düşürerek sürecinizi zorlaştırır. Bu yüzden ister bizlerden ön bilgi alarak ister yazılarımızdan esinlenerek gitar satın alma işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Tags: , , ,