Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitarda Perdeye Dik Basmanın Önemi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitarda Perdeye Dik Basmanın Önemi

  • Gitar kursu alıyorsanız ve eğitmeniniz tarafından sizlere verilen parmak egzersizlerini kendiniz öğrenmek istiyorsanız internette bulabileceğiniz çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu egzersizleri mutlaka düzenli çalışmalısınız.
  • Bulmuş olduğunuz egzersizleri metronom ile çalışmalısınız. Bu sizin parmaklarınızı hızlandırıp aynı zamanda gitara daha da hakim olmanıza, el kol koordinasyonunu kontrol ederek daha doğru şekilde çalmanıza da yardımcı olacaktır.
  • Gitarda bulunan metal perdelere “fret” adı verilir. Tellere basışınızı bu perdelerin sonuna doğru yapmalısınız. Aksi halde tellerden doğru entonasyonda ses elde edemez, cızırtılı bir biçimde ses gelir. Bu yüzden perdelerin tam bitişine basılmalıdır.
  • Yapmış olduğunuz çalışmaları ezbere çalmayın. Bilinçli bir şekilde hangi parmak hangi tele ve perdeye basıyor dikkat ederek ve mümkün olduğunca perdelere dik basarak çalışın. Çalışmalar doğrultusunda bir süre sonra kendiliğinden dik basmaya başladığınızı fark edeceksiniz.
  • Neden dik basmalıyız? Dik basmanın önemine gelecek olursak gitarın en üst telinde herhangi bir notaya basın ve sonra bir alt teli olan la teline ardından bastığınızda eğer dik bir pozisyonda basmıyorsanız la telinden gelecek olan ses cızırtılı bir ses olacaktır. Çünkü parmak dik konumda olmazsa bir alt tele de değecek, temas edecek ve sesi susturacaktır. Bu yüzden dik basma oldukça önemli bir noktadır.
  • Gitardan temiz ses elde etmek cızırtılı sesleri ortadan kaldırmak istiyorsanız olabildiğince dik basmaya çalışmalısınız. Çünkü parmaklar maksimum kuvveti ancak dik konumdayken sağlayabilir ve uyguylayabilir.
  • Sizlere önerebileceğimiz bir başka konu da gitar eğitimi almak istiyorsanız ilk birkaç ayını mutlaka alanında iyi, donanımlı ve profesyonel birinden almanız gelişiminiz için oldukça faydalı olacaktır.
  • Kursa Gitmeden evde yapacağınız çalışmalar ile şöyle bir durum gelişebilir:

– Dik basmayı tam öğrenemeyeceğiniz için gitar klavyesinde parmaklarınız yanlış konumda olabilir.

– Parmaklarınız yeteri kadar güçlenmeyecek ve gitar klavyesi üzerinde açılma sağlayamayacaktır.

– Eğer evdeki kendi çalışmalarınız sonucunda bir kursa gitmeye karar verirseniz yaptığınız her şeyi düzeltmek, oturmuş olan teknik bozukluklar, parmak açmaları ve bunun gibi bir çok sorunu çözmek için ciddi bir çalışma gerekecektir. Bu da sizi kursa henüz yeni başlayan biri ile aynı seviyede tutacaktır. Yani kendi yapmış olduğunuz çalışmalar belki de sizi hızlandırmak yerine yavaşlatacak ve yapılan yanlışlarınızı düzeltmekle geçecek süreyle vaktinizden çalacaktır. Bu yüzden Gitar Kursu İzmir olarak sizlere en önemli tavsiyemiz mutlaka bir kuruma ve iyi bir eğitmene danışarak profesyonelce doğru bir şekilde gelişim sağlamanızdır.

Tags: , ,