Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitarda Uygulanan Tüm Teknikler

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitarda Uygulanan Tüm Teknikler

Gitar Öğrenme Sürecinde Gitar Çalma Tekniklerinin Önemi

Yeni başlayanlar için dikkat edilecek gitar çalma teknikleri

Gitar çalma teknikleri yeni başlayanlar için zor olarak algılansa da doğru süreç ve teknikle öğrenilip gerekli egzersizlerle pekiştirilirse doğrudan gelişiminize yansıyacak ve fark edeceksiniz. Gitara yeni başlayanlar öncelikle pena tekniğini çok iyi çalışmalıdırlar ve perdelere olabildiğince dik bir şekilde basarak temiz sesler elde etme çalışması yapmalıdır. Doğru bir pena tekniği daha temiz ve iyi sesler elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca pena tekniği çalışırken yalnızca tek yönlerde, yukarıya doğru ya da aşağıya doğru gibi çalışmalar yerine sıralı vuruşlarla yani sırayla aşağı yukarı şeklinde çalışmak doğru olandır. Perdelere basarken de fazla basınç uygulamaktan kaçınmalısınız. Çünkü bu sizi hem yavaşlatır hem de sesleri bozar. Tele az bir basınç uygulamak diğer perdeye geçerken daha akıcı ve rahat bir biçimde geçişinizi sağlayacaktır.

Hammer on ve Pull off teknikleri (Legato)

Bu teknik çalınan notanın devamını arttırarak daha az penalama gerektirip daha akıcı ve yumuşak sesler duyurur. Tekniği uygularken 1.parmak perdeye bastığında çok fazla basınç uygulayıp teli bükmemeli, aksine 1. Parmak az basınç uygulayıp diğer hammer on ya da pull off yaptığımız parmaklar daha yoğun bir basınç uygular. Bu sayede sesler daha temiz ve net bir şekilde gelir. Legato tekniği ile bilinen gitaristler arasında Joe Satriani, Richie Kotzen, Steve Vai bunlardan biridir.

Bending ve Pre Bending Tekniği

Elektronik gitarda ifade etmenin en iyi yolu olan tekniktir. Bend tekniği yapmamızın nedeni bastığımız perdenin bulunduğu notayı çeyrek, yarım ya da tam ses tizleştirmektir. Fakat bunu yaparken çeşitli ifade tekniği kullanırız. Yaptığımız bendler yavaş ya da hızlı sert ya da yumuşak olabilir. Bu ifade yöntemi solodaki dinamikleri ortaya çıkarır.

Prebend tekniği de tıpkı bend tekniğinde uyguladığımız tekniğin tam tersini yaparak sesi tizleştirmek yerine tersine pesleştirir. Böylelikle çalınan melodiye daha farklı bir duygu katmış oluruz. Bu tekniği uygulama sırasında bend tekniğindeki gibi teli yukarı çekmek yerine, yukarıdan aşağıya getiririz.

Tüm bend tekniklerinde çalışmalar yaparken dikkat edilmesi gereken nokta detone olmamaktır.

Bu egzersizleri yaparken ulaşmak istenen sesi duyup bulduktan sonra bend tekniği uygulanmalıdır. Diğer bir yöntem de tuner ile çalışmak.

Slide Tekniği

Bu teknik genelde tek telden yapılır. Buradaki amaç basılan bir perdeden diğer perdeye geçerken kaydırarak geçmektir. Bunları yaparken perdeden temas kesilmeden diğer bir notaya doğru şekilde ulaşırız. Dikkat edilmesi gereken nokta tekniği uygularken gidecek olduğumuz perdenin gidişatını gözlemleyerek göz takibi yaparak kaydırmak, gitmektir. Yani bulunduğunuz notaya değil gideceğiniz notaya bakarak hareket etmenizdir. Slide için bir örnek ise Joe Satriani – Always with me always with you parçasını örnek verebiliriz.,

Vibrato Tekniği

Tıpki bending tekniği gibi güçlü ifadeli ve oldukça da karakteristik bir tekniktir. Vibrato bir nevi gitaristin imzasıdır. Çünkü her gitaristin vibrato tekniği yaparken farklı bir hızı, zamanlaması ve yoğunluğu mevcuttur. Vibrato tekniğinin gitaristen gitariste nasıl farklılık gösterdiğinin anlaşılması için BB King, Eric Clapton, Paul Kossoff, Gary Moore vibratolarına göz atabilirsiniz. David Gilmour ve Hank Marvin gibi diğer Stratocaster kullanıcıları ise tremolo kolunu kullanarak vibrato tekniğini yapmayı tercih edenlerdendir.

Gitar kursları hakkında ayrıntılı görüşme ve bilgi almak isterseniz kurumumuz, Gitar Kursu Bostanlı İzmir olarak sizlerle yakından ilgilenerek tüm sorularınıza yardımcı olmaya her zaman hazırız.

Gerek teknik konular, gerek gitar bakımı, gerekse eğitim süreci ve öğrenme ile ilgili merak ettikleriniz, enstrüman alışverişi ve pek çoğu hakkında sizlerin her zaman yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Enstrüman çalmak ve bu yolda ilk adımları atmak sizler için ne kadar zor ve yoğun bir süreç olsa da Gitar Kursu Karşıyaka İzmir web sitemizden bu konularla ilgili daha ayrıntılı blog yazılarımıza ulaşım sağlayabilirsiniz. Edineceğiniz bilgiler ışığında soru işaretlerinizin kalmayacağı gibi süreci daha rahat sürdürmeniz de bizler için önemlidir.

Tags: , ,