Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İyi Bir Çellist Olmanın Püf Noktaları

İzmir'de Sanatın Kalbi

İyi Bir Çellist Olmanın Püf Noktaları

Bugün sizlere iyi bir çellist olmanın detaylarını ve ayrıntılarını aktaracağız. Şüphesiz ki bir enstrümana hayranlık ya da ilgi kavramlarını beslemek için o enstrüman ile sevdiğiniz bir şarkıyı ya da eseri o enstrümandan ya da sanatçıdan dinlerken adeta büyülenmiş gibi hissetmektir. Bu gibi hayranlıklar ve motivasyonlar bazı çellistleri öğrenme ve ilerleme konusunda acele etmelerine yol açabiliyor. Ancak bilmeliler ki o sahnede izledikleri profesyonel sanatçılar da oralara kadar kademe ve aşamalar sürecinde gelmiştir.

Genel olarak bir enstrümanı doğru ve iyi öğrenmenin yolu basittir. Egzersizleri atlamadan düzenli şekilde çalışmak. Ancak bu yazımızda biraz daha ayrıntılarını ele alacağız. Bir enstrümanı öğrenmenin iki yolu mevcuttur; birincisi doğru tutum, ikinci doğru bilgidir.

Doğru Tutum

Burada elbette çellonun tutuşundan bahsetmiyoruz. Doğru tutumdan kastımız öğrencinin talimatları takip etme yeteneğidir. Yani biraz açarsak öğrencinin çalışmalara uyma sorumluluğu diyebiliriz. Eğer profesyonel amaçta öğrenme amacınız varsa enstrüman öğrenmek uzun bir süreçtir. Ancak hangi seviyede öğrenmek istediğinize göre değişir.

Başlangıç aşamasındayken gözünüz varış noktasında olabilir. Ancak yolculuğun ve sürecin keyfini çıkarın. Geçtiğiniz her aşama ve seviyenin her egzersizin bir amacı olduğunu unutmadan dikkatle süreci takip etmelisiniz. Ancak bu şekilde çok iyi bir çellist olma seviyesine ulaşabilirsiniz.  Şunu da mutlaka aklınızın bir köşesinde bulundurmanızı tavsiye ederiz; Temel bilgilerde ustalaşmak iyi bir çellist olmada az bilinen ancak en önemli noktalardan biridir.

Doğru Bilgi

Bir diğer unsur da doğru bilgidir. Bilgiye ulaşmak teknoloji sayesinde artık çok kolay hale geldi ancak doğru bilgiye ulaşmak da bir o kadar zorlaştı diyebiliriz. Çello kursuna başlamak artık bir tık uzağınızda. İnternet üzerinden çello kursu İzmir olarak baktığınızda bir kursa da başlayabilirsiniz ya da you tube üzerinden kurslara direk de başlayabilirsiniz. Bu tercih ve seçenek elbette tamamen size kalmış.

Fakat eğitim dediğimiz şey kişiye özel bir durumdur. Genele hitap eden bir eğitim aldığınızda gelişiminiz oldukça yavaş ve verimsiz ilerler. Çünkü her birey her seviyede aynı doğruları da aynı hataları da eşit düzeyde yapamaz. Enstrüman eğitiminde hataların telafisi de yoktur. Çünkü alışılmış bir kas hafızası ve bilgiyi düzeltmek sıfırdan başlamaktan çok daha zor bir süreçtir.

Sizlere tavsiyelerimiz çello eğitimini mutlaka online ya da birebir almanız olacaktır. Bu sayede müfredat tamamen size göre düzenlenip işleyecek ve ilerleyecek, hatalarınız da öğretmen tarafından birebir fark edilip müdahale edilecektir.

Birebir eğitimler ve çello hakkında daha detaylı bilgiler için Çello Kursu İzmir web sitemizden bizlere her zaman ulaşabilir ve görüşmek için kurs merkezimize gelebilirsiniz. Enstrüman öğrenmek ciddi bir süreçtir. Kendinizi hazır hissettiğiniz her zaman bir buradayız, her zaman bekleriz..

Tags: , ,