Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Keman Eğitimindeki En İyi 10 İpucu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Keman Eğitimindeki En İyi 10 İpucu

Bizimle başlayacağınız keman kursuyla beraber bunu aynı zamanda bir hayat stili haline getirmeniz ve psikolojik terapi olarak sizi mutlu edip rahatlatacak derslerinizin başlangıcından önce daha verimli hale getirmek için sizlere birkaç ipucu sunduk;

Doğru şekilde enstrüman bakımını öğrenin

Kemanınızı çalmadığınız zamanlarda hep kutusunda tutun. Yayınızı da kutuya koymadan önce mutlaka gevşetin. Fazla reçine ve tozu temizlemek için yayı kutuya kaldırmadan önce yumuşak bir bezle silin. Kemanı güneş ışığında direk olarak maruz bırakmayın.

Keman derslerine zamanında gelin

Size özel olarak planlanıp programlanan keman derslerine düzenli ve disiplini bir şekilde devamlılık gösterin. Gelişiminiz ve enstrümana olan bağınız açısından size oldukça fayda sağlayacaktır. Aksi halde ara verirseniz ya da düzensiz devam ederseniz dersler aksar ve araya zaman gireceği için olumsuz etkilenir enstrümandan uzaklaşabilirsiniz.

Düzenli pratik yapın

Pratik yapmak sadece öylesine çalmak ya da vakit geçirmek değildir. Düşünceli bir şekilde alıştırma yapmak, kontrollü şekilde çalmak, birçok müzisyeni dinleyip bunlardan yararlanmak, enstrümana alışmak, fiziksel olarak rahat bir şekilde enstrümanı en doğru şekilde çalmaktır. Egzersizler ve çalışmalar yaparken kendinizi dinleyin. Kendinizi gerçekten dinlemek büyük oranda önemlidir.

Bu sırada kendinize sormanız gereken; sesler doğru mu? Kulağa hedeflediğim gibi geliyor mu? Hedeflediğim melodi bu değilse sorun ne? Yanlış bir nota olabilir mi? Gibi sorular sorarak ilerlemeniz sizi oldukça iyi geliştirecektir.

Çalışma zamanı ve alanı yaratın

Gerçek anlamda odaklanabileceğiniz ve dikkatinizi toplayıp iyi bir çalışma çıkarabileceğiniz ortamları tercih edin. Evinizde ya da başka herhangi bir yerde fark etmez, bu sizin için en önemli konu olmalıdır. Ortamınız çalışma stilinizi ve veriminizi etkileyecek en önemli etmendir. Sesin başkalarını rahatsız edeceğini düşünüyorsanız kauçuk yalıtım alarak buna çözüm bulabilirsiniz.

Metronom Kullanın

Egzersiz yaparken ya da parça çalarken metronom kullanın. Yavaş bir şekilde pratik yapın. Doğru ve zamanında yavaş çalarak zamanla hızlandırıp parmakları ve tekniği oturtun. Metronom ile yaptığınız her çalışmada göreceksiniz ki bir adım daha ilerlemiş ve pozisyonlarınız tekniğiniz oturmuş olacak.

Çalışmalarınızda molalar verin

Yaptığınız çalışmalar sırasında mola verin. Bu sizin için iyi olacak aynı zamanda dinlenmiş olup daha iyi odaklanmanıza ve daha iyi çalmanıza olanak sağlayacaktır. Yaptığınız işi işlemek için kendinize zaman tanımanız işin yük gibi algılanıp sizi geriye itmesini engelleyecek daha iyi işler ortaya çıkarmanızı sağlayacaktır.

Keman dinleyin

Üzerinde çalıştığınız parçayı birkaç müzisyenden dinleyin. Bu kulağınızı geliştirmenin en iyi ve pratik yoludur. Aynı bestecinin birden çok keman parçalarını dinlemek size de ilham kaynağı olacaktır. Kemana daha da aşina olmak için kemanın tarihini, çeşitli müzik tarzlarını ve dönemleri okumayı da ihmal etmeyin.

Dersleri dikkatli dinleyin ve sorular sorun

Keman dersindeyken eğitmeninizi can kulağı ile dinleyin. Verdiği teknik pratikleri ve talimatları iyi dinleyin. Evde uygulayacağınız egzersizlerle ilgili aklınızda kalan soru işaretlerini derste eğitmeninize sorun. Evde egzersiz sırasında kafanıza takılan soru olursa da bir yere not edin bir sonraki ders sorup bilgi edinip çalışmalarınıza daha iyi şekilde devam edin.

Bizler Keman Dersi İzmir aramalarınızın en doğru sonuçlarının karşılığını vermek için blogumuzda keman eğitimine dair çeşitli yazılar paylaşıyor ve paylaşmaya devam ediyoruz.

Kemanda bilek ve yay tutuşu isimli makalemizi okumak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.

Tags: , ,