Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir’de Keman Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

keman kursu izmir

Fırat Can Tekin Müzik Kursu  olarak en pratik yoldan Keman öğrenmek isteyen herkesi ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz. Sizlere sunduğumuz imkanlardan bazıları;

 • Öğrenme garantili keman dersi
 • Uygun fiyatlı keman kursu,
 • Eğlenceli ve bol pratikli bir kurs süreci vaat etmektedir.

Keman kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve keman kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir ya da Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

 • Kişiye özel program
 • İzmir Bornova keman kursları arasında en uygun fiyatlı gitar kursu
 • Güler yüzlü ve alanında uzman eğitmen kadrosu
 • Bol etkinlik
 • Yıl sonu konserleri
 • Her bütçeye uygun bireysel ve sınıf dersleri
 • Yeteneğinizi keşfetmek adına ücretsiz keman deneme dersleri
 • %100 öğrenme garantisi

Sonuç Odaklı Eğitim!


izmirin en kaliteli keman kursu Konservatuvar çıkışlı kaliteli eğitmenlerimiz sizlere keman eğitimi konusunda her türlü olanağı sunacak kaliteli bir eğitim almanızı sağlayacaklardır.

Karşıyaka sanat merkezimizde verilen keman eğitiminin amacı, kişinin müzikal yeteneğini geliştirmek, yaratıcılık duygusunu keşfetmek, kemanın dünya müziğindeki yerini algılamasını sağlayıp kendisini mutlu hissettiği müzik türünde enstrümanıyla birlikte ilerlemesine yardımcı olmaktır. Sanat merkezimizde her yaş ve seviye için ayrı bir program uygulanmaktadır. Öğrencinin seviyesi, tercihi,  aylık ders sayısı ve ders süreleri konusunda çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Klasik müziğin ana sazlarından olması, bunun yanı sıra herhangi bir müzik türünde de kullanılabiliyor olması sebebi ile keman dersi alan öğrencinin müzik türü kaygısı olmadan, enstrüman çalabilir.

İzmir Göztepe’de bulunan sanat atölyemiz ve eğitmenlerimizin gözünden keman hakkında bilgi ve yorumları derledik. Müzik aletleri arasında en şık ve asil solo çalgılardan biridir keman. Ayrıca günümüzde de en çok ilgi gören enstrümanlardandır. Keman çıkarttığı sesi, tınısı ile insan sesine en yakın müzik aletlerinden birisidir. Her yaştan birey için, düzenli çalışma ve pratik yaparak çalınabilecek, duygulu asil bir müzik aletidir. Neşeniz yerindeyse gününüze daha da renk katar, mutsuz hissediyorsanız ise teselli eder keman. Yaylı çalgılar enstrüman ailesinin en küçük üyesidir. İnsanı etkileyen eşsiz tınısıyla yaylı enstrüman ailesinin en çok tercih edilen müzik aletidir keman.

Çene altı ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulan keman; sol elin parmakları ile sap üzerinde bulunan tellere basarak gezinirken, sağ elde tutulan yay ile keman tellerine sürtülerek çalınır. Kemanın gövdesinin orta bölümündeki yan girintiler yayın daha kolay hareket etmesini sağlar. Keman enstrümanının 35 ile 36 cm arasında değişen bir gövdesi vardır. Küçük ve hafif bir çalgıdır.

Fırat Cantekin Keman Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?

M.E.B onaylı profesyonel eğitimler veren Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu, İzmir’de Bornova’nın merkezinde kolay ulaşımı ve konservatuar mezunu eğitmenleri ile şehrin en çok tercih edilen keman kurslarının başında geliyor.

Kişiye özel olarak hazırlanan programlarda istediğiniz gün ve saate göre alacağınız keman derslerinde öncelikle Temel Nota Eğitimleri verilip gerekli tüm teorik bilgiler öğretilerek kısa süre içerisinde kemanınızı kullanarak arzu ettiğiniz şarkıları çalabilir ve yıl sonu konserimizde performans sergileyebilirsiniz.

Keman Hakkında Her şey

Keman Nedir?

Tınısı insan sesine en yakın müzik aletlerinden biri olan keman yaylı çalgılardan oluşan violin ailesinin tonu en yüksek üyesidir. Viyolon olarak da adlandırılan ve çene altı ile omuz arasına sıkıştırılarak tutulan keman sol, re, la ve mi akord seslerine sahip 4 telden oluşur. Sol elin parmakları ile sağ üzerinde bulunan tellere basarak gezilirken aynı zamanda at kılı ya da misinadan yapılan keman yayı olan arşenin tellere sürtünmesi ile keman sesi ortaya çıkar.

Standart yetişkin kemanlarında toplam uzunluğu 60 cm olan kemanın gövdesi 35 ya da 36 cm arasında değişiklik göstermektedir. Enstrümanın gövdesinin orta bölümünde yer alan yan girintiler ise keman yayının kolay hareket etmesi için tasarlanmıştır. Hem solo hem de eşlik amacı ile kullanılabilen kemanın tarihsel kökeni yüzyıllar öncesi Orta Asya kültürüne dayanmakla birlikte, günümüzde kullanılan modern kemanlar ise ilk olarak Rönesans dönemi İtalya’sında kullanılmaya başlanmıştır.

Keman Çeşitleri ve Kemanın Özellikleri

Kemanlar yapımına göre “fabrikasyon, el yapımı ve elektro keman” olmak üzere 3 farklı türde incelenirler:

Fabrikasyon Kemanlar

Herhangi bir el işçiliği bulunmayan, makineler yardımıyla standart kalıplarda seri yapılan daha düşük kaliteli kemanlardır.

El Yapımı Kemanlar

Her bir ince detayının usta tarafından el işçiliği ile yapıldığı yüksek kaliteli ve pahalı kemanlardır.

Elektro Kemanlar

Sesin dışarıya amfiler yardımı ile daha yüksek bir tonda iletilebildiği kemanlardır.Ön yüz, sırt, yanlık ve çenelik kısımlarından meydana gelen kemanın sesi üretildiği ağaç türüne bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Keman Boyutları

 Yine keman kullanıcılarının en çok araştırdığı sorulardan olan kemanda boyut kavramı, bireyin fiziksel özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Yetişkin kemanı olarak da adlandırılan 4/4 kemanlarda (tam kemanlarda) standart olarak 36 cm gövde ve 60 cm uzunluk belirlenmiştir. Ancak yaş grupları ve fiziksel özelliklere göre küçülen 3/4 kemanlar (üç çeyrek keman), 2/4 kemanlar (yarım keman) ve 1/4 kemanlar (çeyrek keman) da mevcuttur.

Satın alacağınız kemanda size uygun olan boyutu tespit edebilmek için yapmanız gereken sol elinizi kemanın en üstünde yer alan salyangoz bölgesine uzatıp avuç içinize alıp alamadığınızı görmek. İlk defa keman alacaksanız ya da size uygun kemanı bulduğunuza emin olmak istiyorsanız mutlaka keman öğretmeninize danışarak profesyonel destek aldığınıza emin olun.


Keman öğrenmek zor mudur? Keman gitar öğrenmenin yaşı var mıdır?

Keman öğrenmenin yaşı olmamakla birlikte disiplinli bir çalışma ile keman öğrenmenin zor olduğu yargısını ortadan kaldırıp, kısa sıra içerisinde parçalar çalarak eğitiminizin üçüncü ayının sonunda ise orta düzeyde keman bilgisine sahip olabilirsiniz.

keman hakkında sık sorulanlar

Keman kursu fiyatları ne kadar?

Keman kurslarının fiyatları öğrencinin seviyesi, birebir eğitim ya da grup dersi katılımları, aylık alacağı ders sayısı ve ders süreleri gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de keman eğitmenleri ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Nota bilgim olmadan keman öğrenebilir miyim?

Keman öğrenmek için nota bilgisi bilmek gerekmektedir. Kursumuzda keman eğitimi alan başlangıç seviyesindeki öğrencilerimize konservatuvar mezunu öğretmenlerimiz tarafından temel nota eğitimi verilmektedir.

Ne kadar sürede keman çalmayı öğrenebilirim?

Keman çalmayı öğrenme süresi elbette kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Hangi seviyede olduğunuz, ilerleyen çalma teknikleri, nota bilgisi gibi faktörlere bağlı olarak değişen keman çalma süresinde düzenli olarak yapacağınız pratikler ile 4.-5. dersiniz sonrasında parça çalmaya başlayabilirsiniz.

Keman sahibi olmadan keman kursuna gidebilir miyim?

Keman sahibi olmayanlar kurs merkezinin içerisinde yer alan kemanlardan faydalanabilirler. Ancak her enstrümanda olduğu gibi keman da düzenli çalışma gerektirdiğinden eğitmenlerimizin profesyonel görüşünden yardım alarak keman edinmenizi tavsiye ederiz.

Keman öğrenmek zor mudur? Keman gitar öğrenmenin yaşı var mıdır?

Keman öğrenmenin yaşı olmamakla birlikte disiplinli bir çalışma ile keman öğrenmenin zor olduğu yargısını ortadan kaldırıp, kısa sıra içerisinde parçalar çalarak eğitiminizin üçüncü ayının sonunda ise orta düzeyde keman bilgisine sahip olabilirsiniz.

Keman alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

Keman satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar arasında kemanın markası ve modeli, fiziksel özellikleriniz ve yaşınıza göre belirlenen boyutu, bütçenize uygun olarak ortalama kaç sene kullanılabileceği gibi unsurlar yer almaktadır.

Keman pratiğinde kullanılan ekipmanlar nelerdir?

Kemanın akordunu doğru bir biçimde yapabilmenizi sağlayacak bir cihaz ya da telefonunuza indirebileceğiniz bir nota uygulaması, dik duruşunuzu korumak adına önemli olan nota sehpası, müziğin temposunu takip etmek için metronom ve tellerden çıkan titreşimi baskılayan keman susturucusu pratiğinizde kullanabileceğiniz başlıca ekipmanlar arasındadır.

Keman bakımı nasıl yapılmaktadır?

Kemanınızın sağlıklı bir ses verip zarar görmesinin önüne geçmek adına yapmanız gereken bakımlar arasında senede bir olacak şekilde tellerini değiştirmek, kemanın düzenli olarak tozunu almak ve eğer reçine kullanıyorsanız her uygulamanızdan sonra artanları temizlemek geliyor.

Keman kursu programı nasıl belirleniyor?

Keman kursumuzun ders programları bire bir eğitimlerde öğrencinin istediği gün ve saatlere göre belirleniyor. Bu sayede çalışan ya da öğrenci olan kişiler günlük yaşantılarından geri kalmadan eğitimlerine devam edebiliyorlar.

Keman kursuna kayıt dönemi var mı?

Bire bir keman derslerimizde herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Keman kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Taşınması kolay ve az yer kaplayan bir müzik enstrümanı olması dolayısıyla keman kursları grup dersler şeklinde yapılabileceği gibi kısa süre içerisinde maksimum bilgiyi alarak kemanda uzmanlaşmak isteyenler için ise bire bir özel ders almalarını öneririz.


Çok Kısa Bir Sürede Keman Öğrenmek İçin En Doğru Adres!

izmir bornova keman kurslarıKeman Kursu programı kapsamında öncelikli olarak teorik bilgiler öğretilecektir. Keman tutuşundan başlanarak gerekli tüm bilgiler sizlere kazandırılacaktır. Ancak kursumuzda herkes için tek bir keman kursu programı bulunmamaktadır. Kurslar çoğunlukla kişiye özel olarak hazırlanmakta kişinin gelişimi temel alınarak uygulanmaktadır.

Keman kursuna başlayabilmek için keman almak zorunda mıyım? Şeklinde bir sorunuz varsa eğer şunu bir dinleyin. Evde çalışma yapabilmeniz için keman almanız sizler için tabi ki oldukça faydalı olacaktır. Ancak sanat atölyemize gelirken keman getirmek zorunda mıyım diye düşünüyorsanız eğer cevabımız kesinlikle hayır!

Kursumuz haftanın 7 günü sizlere hizmet vermektedir. Sabah 09:00 akşam 23:00 olmak üzere haftanın istediğiniz gününde ders almanız mümkündür. İletmek istediğiniz soruları ister telefonumuzdan, ister mail adresine mail atarak, dilerseniz de kursumuza bizzat gelerek iletebilirsiniz.