Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Klarnette Kamış Seçimi Nasıl Yapılır

İzmir'de Sanatın Kalbi

Klarnette Kamış Seçimi Nasıl Yapılır

Klarnet öğrenmek isteyen ya da klarnet çalan kişilerin mutlaka kamış hakkında iyi bir bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kamış, klarnette sesi üreten 2. Önemli noktadır. Ancak en önemli faktör ise klarneti kullanan sizler olacaksınız.

Kamış, klarnetten ses üretmek için kullanılan ince bir parçadır. Kamışlar, Arundo Donax yani kargı olaran bilinen bitkiden, fiberden ya da plastikten üretilir. Kamışlar inceden kalına doğru 1’den itibaren 5’e kadar numaralandırılır. Kullandığımız ağızlığın açıklık durumu bize kaç numara kamış kullanacağımızı gösterir. İnce kamışlarla komaları çıkarmak da daha kolay olmaktadır.

Kamışlar ince ve yassı bir tahtadan elde edilir. Ancak en başında belirtmeliyiz ki bir klarnetin üzerine kamış yerleştirmek hiç de kolay değildir. Çünkü oldukça narin ve ince bir parçadır. Kamışın doğru ve iyi bir biçimde takıldığını iyice kontrol etmeliyiz.

İyi bir klarnet çalmak ve güzel sesler elde etmek istiyorsanız klarnetinizin ağızlık kısmına en uygun numarada bir kamış almanız işinizi kolaylaştıracaktır. Bu işlem için de alanında uzman bir kişiden yardım alabilirsiniz.

Kamışı Yerleştirirken Bir Bileziği Olduğuna Dikkat Edin

Bilezikler metal ya da deri olabilmektedir. Metal olanlar gümüş renkte olup 2 adet vida ile sıkılır. Deri olanlar ise biraz daha maliyetlidir. Genelde siyah olup 1 adet vida ile sıkılır. Genellikle enstrüman ile beraber gelir ya da ekstra satın da alınabilir.

Bilezikler sağ el kullananlar için evrensel biçimde tasarlanmıştır. Dödürülen vida sağ tarafı gösterecektir.

Metal olan bilezikler daha uygun ve kullanışlıdırlar ancak sarmaşığı kavrama olma eğilimi gösterir. Yani kelepçelerin alt kısmında, bir kez çalındıktan sonra kamışın konumunu değiştirmeyi zorlayan girintiler oluşturur.

Deri bilezikler pahalı olmakla beraber oldukça iyi sesler elde etmenizi de sağlar. Ve kamışı kavramamaktadır. Tek vida ile daha hızlı ve kolay ayarlanabilme durumu da vardır. Kamış üzerinde de eşit miktarda başınç dağılımı yapmaktadır.

Hangi Kamışı Alacağınıza Karar Vermelisiniz

Öncelikle kamış rengi önemlidir. Yeşil bir kamış iyi bir ses vermez. Ancak sarı ya da altın kahverengi oldukça iyi ses vermektedir. Çatlak ya da bölünme olup olmadığına dikkat edin hepsi aynı düzlükte olmalı. Ayrıca kamışın çalmış olduğunuz alıştığınız ses gücüne sahip olduğuna da dikkat edin. Kamışı ıslatmak isterseniz yalnızca suda ıslatmalısınız. Çünkü ağızdaki tükürük ve asitten dolayı kamışın kalitesini düşürebilir. Kamışın kuruluğuna da dikkat edin. Sürekli elinizle kamışın boyu doğrultusunda hafif sürükleyerek kurumasını sağlayın.  

Bileziği bekin üzerinde vidalarını gevşeterek uygun konuma gelene kadar kaydırın. Altında bulunan ıslak çubuğu dikkatli kaydırın.   İyi bir biçimde ortalanmış, kenarları ağızlık üzerindeki raylar ile aynı hizada ve kamış ucundan küçük bir bek şeridi göreceksiniz. Bileziği, kamışın altına doğru kaydırıp kamışı iyi bir şekilde tutacak pozisyonda sıkın ancak kırmamak için yeterli düzeyde sıkmamalısınız. Çoğu kamış üstünde titreşim çizgisi bulunur. Çemberin üst kısmının tüm titreşim ağına ulaşmasını sağlamak adına bileziği bu çizginin altında almaya çalışın.

Kamış ve klarnet hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz bizimle birebir görüşme sağlayabilir, ya da Klarnet Kursu İzmir web sitemizden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tags: , ,