Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano çalmayı öğrenirken yapılan 5 hata

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano çalmayı öğrenirken yapılan 5 hata

Piyano çalmaya başladığınızda hızlı sonuçlar almak istediğinizi biliyoruz. Bu yüzden de öğrenme aşamasındayken gereksiz olarak düşündüğünüz bazı noktaları atlamanız oldukça olası bir durum. Fakat bu süreçte dikkat edilmesi gereken oldukça önemli noktalar mevcuttur. Bunlara dikkat etmeden hızlı sonuç almak adına atlayıp görmezden gelerek, gereksiz olduğunu düşünerek aslında ilerlemenizi daha da zora soktuğunuzu ve kalıcı hatalara sebebiyet vereceğinizi, bu durumun düzeltilmesini ise daha da güçlendirdiğinizi bilmenizi isteriz.

Tüm bu akıl oyunlarına düşmemek adına sizlere tüm önemli noktaları 5 başlık altında kısaca özetledik:

  1. Hata: Kötü duruş

Piyano çalmaya başladığınız ilk zamanlar nasıl oturduğunuza pek dikkat etmeyebilirsiniz. Ancak piyanodaki oturma pozisyonu yani duruş oldukça önemli bir konudur. Çok uzak ya da yakın, çok alçak ya da yüksek oturduğunuz zaman omuz ve sırt bölgeleriniz zamanla sertleşip ağrılar oluşmaya başlayacaktır. Nasıl oturmanız gerektiğine gelecek olursak;

Her iki ayağınızı yere paralel olarak koymakla başlayalım. Dik ve rahat bir pozisyon elde edin. Kafanızda bir kitabı dengelediğinizi düşünün. Daha sonra kol ve dirseklerinizin yan taraftan sarkmasına rahat olmasına dikkat edin. Kolunuzun ön kısmını el ve dirseklere kadar olan kısmı yere paralel olarak tutun. Bu şekilde öne eğilmeden ya da omuzlarınızı kaldırmadan tuşlara ulaşıp basabilmelisiniz.

  • Piyano başına oturduğunuzda nefes alırken karnınız piyanoya temas ediyorsa kesinlikle çok yakınsınız demektir.
  • Tuşlara basmak ve ulaşmak için kolunuz gerginse piyanoya uzaksınız demektir.
  • Piyano çalarken kucağınıza bir kedi rahatlıkla oturabiliyorsa klavyeyle aranızdaki mesafe oldukça iyi olduğu anlamına gelir.

Şimdi doğru oturma pozisyonunu öğrendiğimize göre tuşlara basmadan önce ellerinizi konumlandırın. Tuşlar üzerinde sadece parmak ucunuz olsun. Basarken elleriniz hafif kavisli bir biçimde olsun. Avuç içinde küçük bir top tutuyormuş gibi düşünebilirsiniz.

  • 1.Hata: Uzun seanslar

Sevdiğiniz yeni bir şarkıyı öğrenmeye başladığınız o ilk anları düşünün. Ne kadar heyecanlı ve istekle öğrenmek için uğraştığınızı. Tek seansta bir çırpıda öğrenmeyi ve bir an önce bitirmiş olmayı istediniz belki de. Ancak bu gibi durumlarda sonuç hüsran ve hata payları oldukça fazla olmaktadır. Buna bir çözüm önerimiz ise şu şekildedir;

Piyano Eğitiminde Başlangıçta her gün 10 dakika pratik yapmak yeterlidir. Kasların yeni yapılacak olan bu hareketlere alışması gerekmektedir. Haftada bir kez yapacağınız uzun seansların yerine her gün kısa kısa pratikler eşliğinde süreci takip etmek kaslarınızın alışmasına ve işinizi daha da kolaylaştırmasına yardımcı olacaktır. Gün geçtikçe daha iyiye gittiğinizi göreceksiniz ve uzun pratikler yapabileceksiniz. Fakat profesyonel müzisyenlerin bile provalar esnasında küçük molalara ihtiyacı vardır. Genelde çoğu 40 dakikadan fazla pratik yapmaz. Bu yüzden önerilen süre yetişkinler için ortalama 30 dakika kadardır. Küçük yaşta olanlar için de 10-15 dakika ve 2-3 seans oldukça yeterli olacaktır.

  • 2.Hata: Belli bir rutin oluşturmamak

Düzenli ve disiplinli bir şekilde pratik çalışmaları yapmazsanız iyi bir piyanist olmanız oldukça zordur. Piyano ile olan aradaki bağ ve ilişki ilk zamanlar son derece hırslı ve kararlı ilerlerken ilerleyen zamanlarda bu gerilemeye başlar. Birkaç hafta sonra pratik seansları seyrelmeye başlar. Daha sonra da haftalardır piyanoya dokunmadığınız zamanlar gelir.

Kendinizi geliştirmek ve öğrenmek için yapacak olduğunuz pratiği ya da çalışmayı ertelemeyip gününüzün bir parçası haline getirmelisiniz tıpkı yemek yemek gibi. Zaman geçtikçe düzene alışıp pratik yapmayı kendiniz isteyeceksiniz. Yapmanız gereken yalnızca günde 10-15 dakikanızı ayırmak. Tv karşısında bir reklam aranızı bu tür faydalı şeylere ayırmak sizi şüphesiz 1-0 öne geçiren önemli bir adım olacaktır.

  • 3.Hata: Yanlış parmaklarla çalmak

Piyano öğrenmeye yeni başlayanların ilk zamanlar gözden kaçırdığı noktalardan biri de parmak kullanımıdır. En az zorluğu olan yolu seçerek hızlıca öğrenmek istiyorsunuz elbette. Bu yüzden de en temel ve belirgin olan parmağı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Buradaki sorun ise parmaklamanın her zaman doğru ve mantıklı bir seçim olmayacağıdır. Genelde parmağımızın bir şarkıyı çalmakta zorlaştırdığını son zamana kadar fark etmeyiz. Bu sorunu fark etmeyip alışkanlık haline getirmek de işleri daha karmaşık hale getirmektedir. Sonradan parmak değiştirmek bu yüzden çok güçtür. Çünkü kaslar notaları belli bir biçimde çalmayı o şekilde öğrendi. Çözümü ise doğru parmakla en baştan çalışmaya başlamak ve tüm alıştırma adımlarını tekrar baştan yapmaktır. Bu da size haftalara mal olabilir ve canınızı sıkan bir sorun haline gelir. Bu sebepten dolayı yeni parça öğrenmeye başladığınız zaman hangi parmak hangi notaya basacak iyi düşünmeniz gerekir. Derste ya da eğitim videosu izlerken eğitmen ya da piyanist hangi parmakları nasıl kullanıyor iyice dikkat edin. Bu alanda profesyonel olanlar hangi parmak hangi notaya basmalı kısmını bulmak için oldukça zaman harcadırlar. Eğer daha gelişmiş bir müzisyenseniz de elbette kendinize göre parmak numaralarını yerleştirip not edebilirsiniz.

  • 4.Hata: Klavyeyi uzak bir yere koymak

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur sözü size bu konuyu anımsatsın. J

Piyanonuzu ne kadar göz önünde bulundurursanız pratik yapmak ve sevdiğiniz şarkıları çalmak o kadar artar. Evinizin ya da odanızın en güzel ve özel yerine yerleştirmek sizi çalmaya teşvik edecek en önemli unsurlardan biridir. Bodrumda karanlık köşede toz içinde olan bir piyanoyu elbette kimse çalmak istemez.

Piyano ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler ve kayıt öncesi ücretsiz deneme derslerinden yararlanmak için bizimle Piyano Kursu İzmir web sitemizden iletişime geçebilir, telefon yoluyla da randevu alabilirsiniz. Alanında uzman eğitmen kadromuz eşliğinde dersler hem eğlenceli hem de öğretici olarak ilerlemektedir. Vakit kaybetmeden senin de kendin için yatırım yapma zamanın gelmedi mi? Aramıza bekliyoruz, sen de bize katıl ve motanluktan bir adım da olsa uzaklaş!

Tags: , , ,