Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano Öğrenmenin Kolay Yolları

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano Öğrenmenin Kolay Yolları

Sizlere piyano öğrenmede kolaylık sağlayacak birkaç püf noktadan bahsedeceğiz. Bahsettiğimiz noktaları dikkate alarak çalışmalarınızda yer verirseniz oldukça fark edilir bir sonuç elde edeceğinizden şüpheniz olmasın! J

Piyano Öğrenmek için Uygulanabilecek Çalışmalar:

Öncelikle piyano öğrenmek için yapmanız gereken en önemli şey sürekli olarak piyano çalmak ve pratik yapmanız gerekmektedir. Ancak yalnızca çalmak demek de pek doğru olmaz. Sizlere nasıl çalınacağı ile ilgili birkaç konu başlığı altında bilgiler sunmak istedik;

1)Kulaktan Çalmak

Eğer piyano çalmaya yeni başlamış biriyseniz ve profesyonel bir eğitim almıyorsanız nota bilgisi edinmelisiniz. Notalar olmadan piyano çalmak zor olabilir ancak elbette imkansız değildir. Bu noktada yapılması gereken zaman kaybedip beklemek yerine kulaktan duyarak çalmaya çalışmak olacaktır.

Öyleyse bunu nasıl yapabilirim?

Eğer piyanoyu ilk kez kulaktan çalmayı deniyorsanız; yapmanız gereken ilk şey her kısmını bildiğiniz ve sevdiğiniz bir şarkıyı açmaktır. Sonrasındaysa piyanonuzun başına geçip şarkıda duymuş olduğunuz melodileri piyanoda baştan sona kadar çalmaya çalışmak olacaktır. Bu size ilk zamanlar oldukça zor gelebilir. Fakat kas hafızası yardımıyla kısa süre içinde tüm melodileri çalabilecek seviyeye geldiğinizi görebilirsiniz. İlk şarkınızın tüm kısımlarını çalmayı öğrendikten sonra bu çalışmayı her gün olarak devam ettirip günde en az 2 ya da 3 şarkı olacak şekilde tamamını çalmaya çalışın.

Bu şekilde kendiniz de fark edeceksiniz ki artık yeni dinlediğiniz bir çok şarkıyı bile kulaktan çalmaya başlamış bir konuma ulaşmış olacaksınız.

2)Diyez-Bemol/ Majör-Minör Terimlerini Öğrenmek

Müzikte oldukça fazla terimler yer almaktadır. Bu terimleri öğrenmeden önce asıl olan temel terimleri öğrenmek olmalıdır. Kulaktan çıkardığınız melodileri çalarken bu terimlerden bir kaçını bilmeniz, hem işinizi kolaylaştırıp hem müzik dünyasına giriş yapmanıza olanak sağlayacaktır. Piyano üzerinde yer alan siyah tuşların ne işe yaradığını, hangi notadan sonra hangi notanın geldiğini daha iyi anlamak için bu terimlere olabildiğince hakim olmalı ve aktif bir biçimde kullanmalısınız.

3)Piyanoda Akor Basmayı Öğrenmek

 Piyanoda akor basmak, size kulaktan duyduğunuz melodiyi piyanoya aktarıp çalmaktan daha zor gelebilir. Ancak bir kez akor basmayı öğrendikten sonra stres yapıp korktuğunuz bir çok şeyi de yeneceğinizden emin olun. Kulaktan melodileri çalıp şarkıya eşlik etmeyi öğrendiniz. Şimdi sıra akorlarla beraber eşlik etmekte! J

Akor basmakla melodi çalmak arasında şöyle farklar vardır:

Melodi çalarken akorun karar sesinden ya da gamın içindeki notaları çalabilirsiniz. Ancak akor basarken yapılan şey şarkının olduğu melodilerin oluşmasını sağlayan karar seslerinin birleşimini çalmaktır. Tüm şarkılarda akorlar ve melodiler mevcuttur. Her ikisini de öğrendikten sonra ise asıl güzel ve keyifli yanı burada başlıyor.

Peki piyanoda akor basmayı nasıl öğrenirim?

Öncelikle bir akoru basmak için piyanoda ellerinizin konumu ve tekniği oturmuş olmalı parmaklarınızın piyanoya alışık olması ve pozisyonunun oturmuş olması gerekmektedir. Tüm bunları sağlamanız için de aktif olarak piyano çalmanız gerekir. Örnek verelim ki tüm bu olanakları sağlayıp yerine getirebiliyorsunuz; ilk yapılması gereken şarkıda bulunan akorların hangi akor olduğu ve nasıl basıldığı konusunda izleyip bilgi edinmeli ve taklit etmelisiniz. Zaman geçtikçe tıpkı kulakta öğrenirken bir süre sonra kas hafızası yardımıyla pekiştirmek daha kolay olduğu gibi, bu konuda da aynı durum olacaktır.  Bir süre sonra artık hangi akor nasıl basılıyor biliyor olacaksınız. Yapılacak en önemli ve verimli egzersiz kesinlikle bu olacaktır.

Piyano öğrenmenin fobi değil hobi haline gelmesi için Piyano Kursu İzmir olarak sizlere hem bireysel hem online ders imkanları sunmaktayız. Aklınızdaki tüm soru işaretleri ve korkularınızı bizimle paylaşarak ve iletişime geçerek bu konudaki her türlü zorluğu ve soru işaretlerini giderebiliriz. Ücretsiz deneme derslerinden de faydalanarak ön ders ve enstrüman tanıma fırsatı yakalayın. Kaç yaşında olursanız olun enstrüman çalmaktan korkmayın ve ertelemeyin. Müzik, insan vücudu ve psikolojisi açısından bilimsel olarak da fayda sağladığı bilinen bir sanat dalıdır.

Tags: , ,