Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Saksafon Çeşitleri Nelerdir?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Saksafon Çeşitleri Nelerdir?

Saksafon denilince aklınıza sadece bir çeşit saksafon geliyorsa yanılıyorsunuz demektir. Farklı saksafon türleri, çeşitleri ve tipleri bulunmaktadır.

Saksafon boyutlarına göre değişkenlik göstermektedir. Boyutları gibi tabi ki tonlarında da değişkenlik göstermektedir. En ince sesler soprano, orta sesler alto, daha kalın sesler de tenor saksafon ile çıkarılır. Dolayısıyla tenorun sesi altoya göre daha kalındır.

Saksafon çalmaya başlarken öncelikle alto saksafon ile başlanmalıdır denir ancak böyle bir şey pek söz konusu değildir. Alto saksafon biraz daha hafif ve küçüktür. Bu yüzden taşımak daha kolaydır. Saksafonun ağırlığı çalarken sizi çok fazla yormaz. Bundan dolayı da birçok kişi önce alto saksafonla başlamalısınız diyebilir. Ancak saksafon çalarken tercihinizi boyuta göre değil sevdiğiniz ses tonuna göre belirlemelisiniz.

En Küçükten En Büyüğe Saksafon Sırası

Kontrabas, Bas, Bariton, Tenor, C-ezgi, Alto, F mezzo – soprano, C soprano ve Sopranino saksafon olarak sıralanır. Soprano, Alto, Tenor ve Bariton saksafon çeşitleri en çok kullanılan saksafon türleridir. Bunlar arasındaki temel farklar bariton ve alto saksafon türlerinin mi bemol olmasının yanında tenor, ve soprano saksafon türlerinin ise si bemol transpoze olmasının yanında, ses aralıklarıdır. Saksafon türleri tizden pese sıralandığında tenor, soprano altodan sonra gelmekte, baritondan ise önce gelmektedir. Soprano, alto ve tenor saksafonun 2.5 oktavlık ses genişliği olduğu bilinir.

Sıra tek saksafon çeşitlerinde:

  • Soprano saksafon: 1960lı yıllardan itibaren caz müzikte oldukça yaygın kullanılmıştır. En çok çalınan saksafon çeşididir.
  • Alto Saksafon: Yeni saksafon çalmak ve öğrenmek isteyenler için hem boyut hem ağırlık açısından en uygun saksafon çeşididir. Genel olarak saksafon çalmaya yeni başlayanlar alto saksafon tercih ederler. Deneyim kazanmakla beraber tenor ya da baritona geçiş yapabilirler.
  • Tenor Saksafon: Uzunluğu 81cm’dir. Bu saksafon genelde caz müzik için tercih edilir.
  • Bariton Saksafon: Bu saksafon tenor saksafona kıyasla daha düşük tonları çıkarabilir. Alto saksafon türüne kıyasla da bir oktav daha düşük tonları çıkarabilir.
  • Bas Saksafon: Büyükçe,  saksafon orkestraları haricinde nadir olarak kullanılan bir enstrüman türüdür.

Saksafon çalmak kadar bu enstrümanı öğrenmeden önce kısa bir ön bilgi ve ne kadar çeşitleri olduğunu bilmek bize oldukça fayda sağlar. Enstrümanda ilerlemenize ve gelişiminize artılar kazandıracak kısa bilgileri sizlere Saksafon Kursu İzmir olarak tüm ayrıntılarıyla beraber sunduk. Ücretsiz deneme derslerimiz ve birebir görüşmelerimizden her zaman yararlanabilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sen de kendin için ilk adımı şimdi atmalı ve kendini geliştirmeye başlamalısın. Unutma zaman durmuyor yakalamak senin elinde.

Tags: , ,