Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Sesimizi Yormadan Kullanmak

İzmir'de Sanatın Kalbi

Sesimizi Yormadan Kullanmak

Eğer şarkı söylerken kısa sürede sesinizin yorulduğunu, tükendiğini hissediyorsanız Şan Dersi İzmir tarafından yazılan bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Çünkü hazırlamış olduğumuz yazı doğru ses kullanımı teknikleri hakkında tüm bilgileri içermektedir.

Doğru Pozisyonda Ses Kullanımı

Sesinizin yorulmaması için en birincil yöntem doğru pozisyonda sesi kullanmaktır. Eğer sesinizi yanlış bir pozisyonda kullanırsanız ses telleriniz oldukça çabuk yorulur, boğazınız şişer ve şarkı söyleyemezsiniz bu da performansınızı elbette ki olumsuz etkiler. Dilerseniz doğru pozisyonda kullanımlar hakkında madde madde ilerleyerek adımları takip edelim;

  • Öncelikle ayağa kalkın.
  • Belinizden aşağıya doğru eğilin. (Bel üstü tamamen gevşemelidir.)
  • Omurganızın tek tek üst üste geldiğini hissedene kadar bu pozisyonu oturtmaya ve yapmaya çalışın.
  • Boynu da aynı şekilde düz bir biçimde aşağı eğin.
  • Belinizden yukarısı aynı düzlemde olduktan sonra hepsini aynı anda dümdüz şekilde kaldırın.
  • Tüm adımları tamamladınız. Bu çalışma sizin sesinizi kullanmanız için yapmanız gereken en doğru çalışmadır.

Yanlış pozisyon kullandığımızı nasıl anlarız?

  • Şarkı söylerken ya da sesinizi kullanırken boyundaki damarlarınız belirginleşiyorsa,
  • Şarkı söylediniz ve sonrasında boğazınızda bir yanma ya da canınızı yakan bir acı oluşuyorsa,
  • Performans esnasında çabuk yorulup kötü hissediyorsanız,
  • Sesinizi kullanmadan önce ses açma egzersizleri yapmadan kullanmaya başlıyorsanız,

Tüm bunlar ve benzerleri kesinlikle yanlış pozisyonda olduğunuzu gösterir.

Diyaframımı Nasıl Kullanırım?

Bir enstrümanın ses çıkarabilmesini sağlayan şey titreşimlerdir. İnsan sesi de bir enstrümandır ve ses titreşimler yoluyla elde edilir. Bu yüzden şarkı söylerken ya da sesimizi kullanırken gerekli olan şey titreşimdir. Ses tellerinde meydana gelen titreşim olmazsa ses elde edemeyiz. Dolayısıyla ses titreşimini sağlayan da nefestir. Nasıl bir elektrogitarın amfiye ya da bir ele ihtiyacı varsa bizim de ses tellerini titreşim yapıp harekete geçirecek olan nefese hatta doğru nefese ihtiyacımız vardır. Eğer doğru diyafram nefesi almadan şarkı söylemeye başlarsanız nefesiniz çabuk tükenir ve sesinizden doğru performans da alamazsınız.

Peki doğru şekilde nasıl kullanırım?

Öncelikle nasıl kullanırımı öğrenmeden diyafram nefesi nedir onu bilmek gerekir.

Diyafram nefesi: Mide üstünü kaplayan diyafram kasının, alta doğru esnemesiyle açılan boşluğa, ciğerlerin alt loplarının genişleme imkanı bulduğu ve ciğerlerin tamamının kullanıma sokulduğu bir nefes alma biçimidir. Ciğerlerdeki havanın yaklaşık olarak %50’lik bir kısmı sirküle edilmektedir. Diyafram ile birlikte, orta ve üst solunum beraber hareket eder ve bu genişlemeyi etkin hale getirir. Diyafram nefesi kullanmadan kullandığınız her ses zarar görür. Buna rağmen dünya üzerindeki insanların %80’i diyafram nefesi kullanmıyor. Sesleri de gün geçtikçe zarar görmeye devam ediyor. İnsanoğlunun en doğru kullandığı ses, doğduktan sonra 3 yaşına kadar olan sesleridir. Ve bunu en doğru şekilde kullananlar da bebeklerdir. Çünkü onlar hiçbir dış etkenden etkilenmeden seslerini kullanırlar.

Tags: , ,