Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Yan Flütün Akustik Açıdan Özellikleri ve Geçmişi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Yan Flütün Akustik Açıdan Özellikleri ve Geçmişi

Bugün sizlere yan flütün özellikleri, tarihi ve birkaç önemli bilgiler içeren bilgilendirmeler sağlayacağımız bir yazı hazırladık. Bu yazımızı okuduktan sonra aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacaktır. Yazımızda bulunan bilgiler tarafımızdan öğrencilerimize uzun süredir aktardığımız ve öğretmiş olduğumuz bilgilerdir. Uzun süreler sonucu elde ettiğimiz profesyonel çalışmalarımız ve tecrübelerimiz doğrultusunda hazırlamış olduğumuz bir yazıdır.  Aynı zamanda doğruluğu tescillenmiş ve güvenilir bilgilerdir. Bu yüzden okuduğunuz her bilgiye gönül rahatlığı ile güvenebilirsiniz. Bu yazımızda yan flüt hakkında her şeyi sizlere aktaracağız.

Yan Flütün Tarihi Özellikleri

Dediğimiz gibi paylaşmış olduğumuz bilgiler yıllarca tecrübe edindiğimiz ve doğruluğu tescillenmiş olup güvenilir bilgilerdir. Şimdi kısaca yan flütün geçmişini aktaralım.

Batı Müziği’nin en popüler enstrümanı olan yan flütün, Çin’de m.ö 900 yılından beri kullanıldığı biliniyor. Avrupa’ya ise 12.yy’da Almanca konuşulan bölgelerde, askeri bandolarda kullanılmak üzere girmiştir. Bir sıralar yan flüte ‘Alman flütü’ denmesinin sebebi budur. Orkestralarda kullanılmaya ise 16.-17.yy civarı başlanmıştır. Yan flüt ilk zamanlar şimdiki gibi 3 parçadan oluşmuyordu. Tek parçaydı ve 6 delikten oluşmaktaydı. 1600’lerde birbirine bağlı bir biçimde üç parça olarak yeniden tasarlandı. Zaman geçtikçe flüte daha fazla tuş eklenmeye başlandı. 

19. yüzyılın ortalarına kadar flütün ortasındaki deliklerden parmaklarla kapatılarak ses elde ediliyordu ve daha iyi ezgi elde edebilmek için bu deliklerin birbirine uzak olması gerekiyordu. Bu sayede Alman flütçü Boehm, 1832 yılında fizik ve sanat bilgisini birleştirerek, bugünkü modern flüt sistemini geliştirmiştir. Yan flüt bu sebeple Boehm (böhm) flüt adıyla da bilinir.

Yan Flütün Akustik Açıdan Özellikleri

Flüt, dilsiz nefesli çalgılar içerisinde en marifetli çalgı olarak bilinir. Çünkü yan flüt ile çalınabilecek melodi sayısı çok azdır.

Tek, çift, üç dil ve kurbağa dili tekniği kullanılarak kromatik, diotanik ezgiler, arpejler, gösterişli pasajlar çok hızlı ve yavaş tempolarda çalınabilir. Crescendo (kreşendo) ve decrescendo (dekreşendo) çalma imkânı diğer çalgılara göre daha azdır.

İnce seslerin çalınmasında çok nefes harcanması ve flütü çalan kişiyi zorlamasından dolayı bazı tril ve tremoloları çalmak neredeyse imkansızdır.

Yan flüt, gerçek ve eski bir tarihe sahip olup, çalımı biraz zor olan enstrümanlardan birisidir. Yan flüt çalmak isteyen kişilerin gerçekten sağlığının, en azından nefes sağlığının iyi olması gerekir. Müzik bilgisine sahip olması ve müziği sevmesi şarttır. Bunların sebebi ise, yan flütün nefes ile çalınmasıdır. Üzerindeki nota sistemlerinin biraz karışık olması ve öğrenilmesi uzun süren bir enstrüman olmasıdır. Öyle durumlar ile karşılaştık ki, sadece ses çıkartabilmek için 2 hafta boyunca derslere gelen öğrencilerden tutun, ilk notasını çıkarttığında “Oley!” diye bağıran öğrencilere kadar bir çoğu ile karşılaştık. Eğer böyle bir durumda sabırsız olup, enstrümanınız ile vakit geçirmez, çalmak için kendinizi zorlamazsanız, enstrüman hakkında öğrendiğiniz her şeyi kısa bir süre içerisinde unutarak, enstrümanı öğrenmeyi bırakırsınız. Kendinizi geliştirebilmek için çok fazla çabalamalı, bu enstrümanı öğrenebilmek için ise zamanınızın çoğunu ayırmalısınız. Bu sebepten dolayı gerçekten sabrınıza hakim ve hevesinize sadık kalmalısınız. İmkansız değil elbette fakat biraz zor olan bu enstrümanı öğrendikten sonra emin olun başarmış olma duygusu sizin çektiğiniz bütün zorlukları unutturacak ve yan flütün o ahenk dolu güzel sesi ile keyifleneceksiniz. İşte bu yüzden asla öğrenmeyi bırakmayın, bir şeyi yapamıyorsanız üstüne gidin çünkü mutlaka yapabilirsiniz!

Yan Flüt Fiyatları ile ilgili sizlerin bütçe durumunuza göre de marka model belirleyebilir, satın alacağınız durumda tavsiye ve önerilerde bulunabiliriz.

Yan flüt konusunda ayrıntılı bilgi ve ön görüşme, ücretsiz deneme dersleri için bizimle iletişime geçin.Yan Flüt Kursu İzmir web sitemizi ziyarete ederek de bilgi sahibi olabilir randevu alabilirsiniz.

Tags: , , ,