Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir Çello Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Çello Öğrenmek İsteyenleri Kursumuza Bekliyoruz! 

Çello öğrenmek ve çello çalmak isteyenleri ailemizin bir parçası olmaya ve hem eğlenip hem öğrenmeye davet ediyoruz!

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek atölyemizde düzenlediğimiz etkinliklerden ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Instagram | Facebook | WhatsApp

Çello Nedir?

İlk olarak 16. yüzyılda Fransa’da viyolonsel adı ile üretilen çello, keman ve kontrbas enstrümanlarının da üye olduğu telli çalgılar ailesindendir. Kemana nazaran çok daha büyük yapılı ve tok sesli olan çello orta bölümünde el yazısı biçiminde F harfine benzetilen, 2 adet ses deliğine sahiptir. 4 telden ve bas seslerden meydana gelen çelloda, yayın tellere temas etmesi ile içerideki hava birleşerek bu ses deliklerinden ezgiler ortaya çıkar.

Çellonun Özellikleri Nelerdir?

Çello, atası “viola da gamba”nın orkestralarda destek bir müzik aleti olmaktan çıkıp Andrea Amati’nin üretimi ile ayrı bir solo enstrümana dönüşmüştür. 4 tel ve bas seslerden oluşan çelloda baş parmak kullanılmaz. Çello çalınırken baş parmak dışarıya alınarak diğer 4 parmağın her birine birer tel verilir. Çelloya yeni başlayanlarda başparmak her ne kadar kullanılmıyor olsa da ileriki seviyelerde farklı teknikler uygulanarak baş parmak alınıp serçe parmak dışarıda bırakılabilir.

Telli çalgılar grubuna dahil olan çello, kulak kısımlarından özel fix metal parçaları ile akort edilir. Akort işlemi sırasında parmaklar tuşe adındaki siyah bölgelere konularak, seslerin daha net çıkması sağlanır. Yine çello çalınırken tellerde gezdirilen yay olan “arşe” doğru bir biçimde kullanılmalı ve sesin net ve temiz çıktığına emin olunmalıdır.

Sizi Ailemizin Bir Parçası Olmaya Davet Ediyoruz!

Çello derslerimiz maksimum verim alabilmeniz için birebir özel ders şeklinde verilmektedir.

Okul ya da iş saatlerim kurs için uymaz diye endişelenmeyin, ders gün ve saatlerini sizin boş zamanınıza göre ayarlıyoruz.

Fırat Cantekin Çello Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?

İzmir Bornova’da ulaşımın merkezinde M.E.B onaylı Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu, konservatuvar mezunu her biri alanında uzmanlaşmış öğretmenleri ile enstrüman eğitimleri vermekte.

Çello kursumuz öğrencinin istediği gün ve saatte bire bir özel dersler şeklinde yapılmaktadır. Temel nota eğitimi ve temel çello eğitimi alarak başladığınız derslerimizde, öğrencinin talebine bağlı olarak klasik Batı müziği ya da Türk müziği üzerinde uzmanlaşabilirsiniz. Çello kurslarına katılan öğrencilerimiz dilerlerse hem ders boyunca hem de ders sonrası çalışma ve pratiklerinde kursumuzda yer alan çelloları ücretsiz bir biçimde kullanabilirler. Dilerseniz merkezimizde derslerin yanı sıra gitar, çello, keman, klarnet, piyano, saksafon gibi diğer enstrüman eğitimleri alan öğrencilerimiz ile müzik grubu kurup çalışmalar yaparak da kursumuz tarafından düzenlenen yıl içi ve yıl sonu konserlerinde sahne alabilirsiniz.

Çello derslerimizde sırası ile sırası ile işlenilecek teorik ve pratik konular:

 • Temel müzik eğitimi
 • Temel çello bilgisi
 • Çelloda duruş, tutuş, oturuş
 • Pozisyon (sol el)
 • Yay tutuş (sağ el)
 • Yay çekme
 • Gamlar ve dizelerin kavranması ile icra edilmeleri

Stillerin kavranması ve oluşumları

 • Genel armoni bilgisi
 • Çello entonasyon
 • Polifoni
 • Eser icraları
 • Eser analizleri
 • Çelloyla eşlikli çalışmalar
 • Çelloyla beste hazırlama

Çello kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve çello kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz 0507 095 82 27 numaralı hattımızdan iletişime geçebilir ya da Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Çello Dersi Konuları ve Çello Programı

Çello derslerimizin tarzı sizin isteğinize bağlı olarak Klasik Batı Müziği ya da Türk Müziği üzerinden profesyonel eğitmenler tarafından verilmektedir. Derslerimizde birden fazla metottan yararlanarak sizin maksimum verim alabilmenizi hedefliyoruz. Alanında uzman eğitmenlerimiz sayesinde çelloyu en kısa ve verimli yoldan öğreneceğinizi garanti ediyoruz!


Çello Kursumuzdaki Etkinlikler

Atölyemizde çello dersi alan öğrencilerimiz gitar, piyano, flüt, keman, bateri gibi diğer enstrüman derslerini alan öğrencilerimizle beraber grup çalışmaları yapabilir hatta hep beraber bir müzik grubu kurabilirsiniz. Bu sayede kendinize yeni arkadaşlar edinip sosyalleşebilirsiniz. Yıl içinde ve yıl sonunda düzenlediğimiz konser etkinliklerinde yer alabilir, sahneye çıkma fırsatına sahip olabilirsiniz.

İzmir Çello Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çello kursu fiyatları ne kadar?

Çello kurslarının fiyatları öğrencinin seviyesi, aylık alacağı ders sayısı ve ders süreleri gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de çello eğitmenleri ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Nota bilgim olmadan çello öğrenebilir miyim?

Başlangıçta nota bilginiz olmadan parmak ezberi yöntemi ile çok basit birkaç parça çalabilirsiniz. Ancak çello nota öğrenmeden ilerleyebileceğiniz ve parçalar çalabileceğiniz bir enstrüman değildir.  Bu nedenle temel çello derslerinizin yanı sıra eğitiminizin içerisinde müziği daha yakından tanımanızı ve ileride kendi yorumlamalarınızı da yapabilmeniz adına temel nota eğitimi de veriyoruz.

Ne kadar sürede çello çalmayı öğrenebilirim?

Çello çalmayı öğrenme süresi temel bilginize ve pratiklerinize bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterecektir. İster ilk defa çello eğitimi alıyor isterseniz de profesyonelleşmek istiyor olun, çello çalmak için emek ve zaman harcamanız gerekir. Sıfırdan enstrüman eğitimi alanlar için basit parçaları çello ile çalabilme süresine ise kursa başladıktan ortalama 3 ay sonra diyebiliriz.

Çello kursuna başlamak için çellom olması gerekir mi?

Çello kursuna başlamak için bir çellonuzun olması gerekmez. Özellikle başlangıç seviyesinde çello öğrenecekler, toplu taşıma araçlarında oldukça ağır ve taşıması zor olduğu için kursumuzun sağladığı çellolardan hem dersler hem de ders dışı çalışmalar için ücretsiz faydalanabilirler. Ancak her enstrümanda olduğu gibi hızlı ve etkili bir biçimde çello öğrenmek isteyenler evde pratik yapabilecekleri bütçelerine uygun bir çello edinmek için tecrübeli eğitmenlerimize danışabilirler.

Çello öğrenmek zor mudur? Çello öğrenmenin yaşı var mıdır?

Çello öğrenmenin herhangi bir yaşı olmamakla birlikte, çocuklar için fiziksel özelliklerine göre çello kursuna başlama yaşında alt sınır 10 olarak kabul edilebilir. Çello da her enstrüman gibi emek ve çalışma isteyen bir müzik aletidir. Derslerinize düzenli olarak katılıp kurs dışı tekrarlarınızı yaparsanız 3. ayın sonunda parçalar çalmaya başlayabilirsiniz.

Çello alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

Oldukça yüksek fiyatlı olan çelloları satın alırken güzelce araştırmanız ve uzun yıllar yıpranmadan kullanabilecek olmanız son derece önem taşıyor. Bu noktada çellonun üretildiği ağacın kalitesi, işçiliği, sap kısmı ve kendi fizyolojik yapınız ile uyumlu boyutlarda olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle ilk çellonuzu alacaksanız mutlaka öğretmenlerinize danışarak yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmenizi öneririz.

Çello çalarken nelere dikkat etmeliyim?

Çello çalmanızın kolaylaşması için pratiğin yanı sıra kulağınızı geliştirmeniz de oldukça önemlidir. Kulağınızı geliştirmek için ise farklı dönemlerin yorumcu ve bestecilerinden eserler dinlemenizi ve kendi yorumlarınızı eklemenizi öneririz. Çello çalarken çello ve arşeyi yani çello yayını doğru tutmak da ortaya güzel ezgilerin çıkması için son derece önemlidir.

Çello kursu programı nasıl belirleniyor?

Çello kursumuzun ders programları öğrencilerimizin istediği gün ve saatlerde olacak şekilde bire bir eğitim halinde hazırlanmaktadır. Herhangi bir sebepten ötürü katılım gösteremediğiniz durumlarda, başka bir gün ve saatte ayarlama yapılarak derslerden geri kalmamanız sağlanır. Kurs süresince temel müzik eğitiminin yanı sıra klasik Batı müziği veya Türk müziğinden arzu ettiğiniz alanda çalışmalar yapılır.

Çello kursuna kayıt dönemi var mı?

Çello derslerimiz bire bir eğitimler halinde yapıldığından kursun herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Çello kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Çello kurslarımız öğrencinin bire bir emek vererek öğrenmesi gereken bir enstrüman olduğundan, konservatuvar mezunu eğitmenimiz ile özel dersler halinde yapılmaktadır.

Çello kursunuza ulaşım kolay mı?

İzmir’in Buca, Karşıyaka, Göztepe, Narlıdere, Alsancak, Güzelyalı, Gaziemir gibi birçok ilçesinden çello dersi almak isteyenler sanat atölyemizi rahatlıkla tercih edebilir. Merkezi konumu sayesinde sanat atölyemize metro otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabilirsiniz.