Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Yeni Başlayanlar İçin Eğlenceli Çello Egzersizleri

İzmir'de Sanatın Kalbi

Yeni Başlayanlar İçin Eğlenceli Çello Egzersizleri

Kısa Zamanda Çello Öğrenmek İsteyenlere; Eğlenceli Çello Egzersizleri!

Merhabalar! Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak, kısa sürede çello çalmak ve çello öğrenmek isteyenler için eğlenceli egzersiz yollarını anlatmak için hazırlamış olduğumuz bir yazımız var!

Bu yazıyı okuduktan sonra yapacağınız egzersizler ödev olmaktan çıkıp artık eğlenceli bir hale gelip sizleri çalışmaya teşvik edecektir.

 

Çello Egzersizlerini Eğlenceli Yapan Yollar

Sevdiğiniz Müzikle Çalışın

Egzersiz yaptığınız gamları içinde barındıran ya da buna benzer mutlaka sevdiğiniz şarkılar vardır. Seçtiğiniz bu şarkıda egzersizinizdeki her şeyi uygulayın. Bu gamları seçtiğiniz şarkının intro ya da solo kısımlarında çalarsanız hem şarkıya eşlik etmeyi öğrenmiş olursunuz hem de sıkıcı olmadan çello egzersizlerini eğlenceli hale getirmiş olursunuz. (Yalnızca popüler şarkılar seçmek zorunda değilsiniz, filmlerdeki şarkılar üzerinde de bunları uygulayabilirsiniz). Yapmış olduğunuz bu çalışma bir nevi kendinize meydan okumak da sayılabilir. Hem kendi sınırlarınızı zorlayacağınız hem de gelişiminize tanıklık edeceğiniz eğlenceli bir etkinlik olacaktır.

Çalışırken Molalar Verin

Çello çalışırken ara vermemek, soluksuz çalışmak sizin motivasyonunuzu ve başarınızı düşürüp olumsuz etkileyecek faktörlerden biridir. Eğer kendinize küçük molalar vermezseniz yapmış olduğunuz çalışmalar size sıkıcı bir ödevden başka bir yere gitmeyecektir. Başarı için gerekli dinlenmeler kesinlikle tembellik olarak sayılmazlar. Aralıksız yapacağınız 45 dakikalık bir çello çalışması, hem yorucu hem de sıkıcı olacaktır. 30 dakikalık çello egzersizi sonrası 10 dakikalık mola sizin hem psikolojik hem de fiziksel yönde parmaklarınızı da rahatlatıp dinlendireceğiniz, gelişiminize olumlu bir dinlenme olacaktır.

Çaldıklarınızı birilerine dinletin

Çello ile çaldığınız eserleri ya da gamları başka birine dinletmek onun dürüst fikir ve düşüncelerini duymak gelişiminiz için en iyi durumdur. Çalmış olduğunuz enstrümanı birilerine dinletmek kadar güzel bir şey yoktur. Çünkü çaldığınız şarkıdan sonra size yapılan olumsuz ama yapıcı yorumlar sizin kendi hatalarınızı görüp geliştirmenize olanak sağlayıp, yapılan olumlu yorumlar ise özgüveninizi geliştirmenize katkı sağlayacaktır. Bundan dolayı yaptığınız hemen hemen her çalışmanızı dürüst olabilecek birilerine mutlaka dinletmeli fikirlerini almalısınız.

Çaldıklarınızı Kayıt Edin

Yaptığınız çalışmaları, egzersizleri ya da doğaçlamaları mutlaka kayıt edin. Bu kayıtları dinlediğinizde dışarıdaki bir kişinin sizi nasıl duyduğunu anlamanız ve hatalarınız varsa da fark etmeniz için iyi bir yoldur. İlerleyen teknolojiyle birlikte artık eskisi gibi stüdyoya da gitmek zorunda değilsiniz. Telefonunuzun ses kaydedicisini açıp çellonuza yakın bir yere koyun ve kayıt tuşuna basın. Yapmanız gereken sadece bu kadar!

Diğer Müzisyenlerle Birlikte Çalın

Kendi kendinize çello çalmak elbette sizi geliştirecektir. Fakat farklı müzisyenlerle beraber çalmak sizler için gerçek anlamda müzik yapmanın ne olduğunu da gösterecek unsurlardan biridir. Çaldığınız müzisyenle uyum içinde olmayı öğrenmek, doğru eşlik etmek, farklı sesleri aynı anda bir araya getirip bir şeyler icra etmek sizi ve karşınızdaki insanı son derece geliştirecek bir etkinliktir. Her müzisyen dünya üzerinde bulunan bir dil gibidir. Nasıl ki her insanın beden dili ortak ise, müzik aletlerinin de tıpkı insan gibi beden dilleri ortaktır. Hepsi aynı notayı kullanırlar ancak her müzisyenin icra ettiği müzik farklıdır. Eğer o müzisyen ile uyumu yakalayabiliyorsan, dünya üzerindeki çoğu müzisyenle de uyum içinde olacağını gösterir. Dememiz o ki sadece evde birebir kendiniz çello egzersizi yapmayın, başka insanlarla da bir araya gelip çalışın, kendinizi dinletin. Kayıt alın, hatta imkanınız varsa konserlere çıkmaya başlayın. Müzik grupları kurun, farklı etkinliklere katılın. Sadece kendi başınıza müzik yapmak sizi bir yere kadar geliştirecektir. Fakat müziğin her alanında yer almak, sizi çok değerli ve profesyonel yerlere götürecektir.

Yazımızın sonunda aklınıza takılan bir konu varsa ya da profesyonel bir arıyorsanız olarak bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme derslerimize katılabilirsiniz! Detaylı bilgi için İzmir Çello Kursu sayfamızı ziyaret edebilir veya aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. 

Telefon: 0507 095 82 27                Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

 

Tags: , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir