Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Hangi Gitarı Çalmalıyım?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Hangi Gitarı Çalmalıyım?

Gitar çalmaya yeni başlayanların kafasında hangi gitarla çalışmaya başlayabilirim sorusu yer alabilir. Bunun en iyi çözümü hangi tür müzik dinlediğinize bağlıdır.

Ne tür bir gitar (bas gitar, elektro gitar, akustik gitar, klasik gitar) alacağınıza karar vermeden önce tüm gitar türleriyle ilgili biraz da olsa bilgi sahibi olmalısınız. Bu sizin tercihinizde oldukça yardımcı olacaktır.

Gitar Türleri:

Klasik Gitar

Klasik gitar, içi boş ve ortasında yuvarlak bir delik bulunan en üstteki üç kalın teli metal sarımlı, en alttaki üç teli ince naylon olan bir gitar türüdür. Bu enstrümanı çalmak için amplifikatöre gerek yoktur. Ancak bazı klasik gitarlarda amplifikatöre bağlanmak için özel manyetik alanları mevcuttur.

Gitar dendiğinde genelde akla ilk gelen klasik gitar olur. Yapılan en sık yanlışlardan biri ise gitara başlamak için öncelikle klasik gitardan başlamak gerektiği fikridir. Gitara başlamak için illa ki klasik olmasına gerek yoktur. Aslında bakılırsa bu fikir klasik gitar satışları azalmaması için ortaya atılan bir durumdur. Nitekim de klasik gitarlardaki fiyatlar genelde uygun olduğu için asla bitmeyecek bir durumdur.

Akustik Gitar

Görüntü bakımından klasik gitara benzeyen bu enstrüman daha çok gövdeden basık ve şişmandır. Akustik gitarda teller birbirine daha yakın olduğu için sap kısmı klasik gitara göre daha dardır.

Klasik gitarla arasındaki en büyük fark ise tellerinin çelikten yapılmış olmasıdır. Tellerinin çelikten olması klasik gitara göre onu daha basınçlı ve gergin bir sapa sahip hale getirir. Bu yüzden akustik gitar daha sağlam bir kasaya sahiptir. Klasik gitardan daha ağır ve farklı bir tuşe yapısı barındırmaktadır.

Elektro Gitar

Katı ve oyulmamış bir gövdeye sahiptir. Tellerden gelen ses manyetikler aracılığıyla elektrik sinyallerine dönüştürülüp yükselticiye yollanır.

Genellikle penayla çalınır. Manyetikler titreşimi algılayabilsin diye tel olarak çelik tel kullanılır. Kısaca tanımlamak gerekirse elektro gitar tellerin titreşimini gövdesinde yer alan manyetikler yardımıyla elektriğe çeviren ve böylelikle amfiye bağlandığında yüksek desibelde ses elde edilen bir gitardır.

Diğer gitarlarda olduğu gibi bölüm olarak sap, gövde ve bastan oluşur. Fakat bazı elektro gitarlarda bas olmayabilir.

Gitarda gövde, manyetikleri, sesin tonunu ve ses düzeyini ayarlayan kontrol devrelerini içeren ve tellerin bir ucunun bağlandığı bölümdür.

Teller, köprü adı verilen metal bir donanımdan  geçerek ya direk gövdeye ya da köprünün kendisine bağlanır.

Tellerin hemen altında köprüyle sap arasında bulunan, tellerin mekanik titreşimini elektriğe çeviren manyetikler, gövdenin içine yerleştirilen elektronik sesi-ton kontrol devresine bağlıdır. Bu devre manyetiklerden gelen sinyalin amplifikatöre gitmeden önce tonunda ve ses düzeyinde değişiklikler yapmak için kullanılmaktadır.

Ayrıca yine gövdedeki manyetik seçici anahtar, ses rengini değiştirmek için istenilen manyetik veya manyetiklerin seçilmesini sağlar.

Elektro gitar daha çok rock müzikte kullanılır. Çoğu rockçı elektro gitar kullanır.

Bas Gitar

Bas gitarın çalışma stili elektro gitarla benzerlik gösterir. Fakat sesi normal gitarlardan 1 oktav kalındır. Bu yüzden portede bas gitar için fa anahtarı kullanılır. Farklı çeşitlerde bas gitar bulunmaktadır; 12 telli, 5 telli, 6 telli, perdesiz ve kafasız.

Genel olarak sizlere hangi gitarın ne işe yaradığını, nasıl ses çıkardığını, nasıl kullanılacağını ve hangi malzemeden yapıldığı gibi konulardan bahsettik. Hala kararsızsanız ve hangi gitarı çalabilirim emin değilim diyorsanız Gitar Kursu İzmir web sayfamızı ziyaret edebilir ya da daha farklı konularda sorularınız olursa müzik merkezimizi arayarak veya gelip yüz yüze görüşerek bilgi edinebilirsiniz.

Tags: , ,