Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Gitarda Pena mı Parmak mı Kullanmalı?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Gitarda Pena mı Parmak mı Kullanmalı?

Gitar Çalarken Pena mı Parmak mı?

İzmir Gitar Kursu olarak bu yazımızda gitar çalmaya yeni başlamış olanların akıllarına takılan “Gitar çalarken pena mı kullanılır parmak mı?” sorusunun cevabını vereceğiz.

İşin özünde bu sorunun cevabı her ikisi de kullanılabilir olmalıdır. Gitar çalarken pena ya da parmak kullanmanın gitardan gelen tınıya temelde farklılık katmaması sebebiyle gitar çalmak isteyen kişi istediği yöntemi kullanabilir. Ancak burada önemli bir noktaya değinmek gerekir. Gitar çalmaya yeni başlamış kişilerin klasik gitar çalarken parmak kullanması onlar için daha kolay bir yöntem olacaktır. Eğer tırnak uzatmalarına bir engel yoksa tırnak uzatıp o şekilde çalmaları daha iyi olacaktır. Bu şekilde yanınızda sürekli pena taşımak zorunda da kalmazsınız. Ancak konu akustik gitar olduğunda gitar teli kalınlığı arttığı için pena kullanmak büyük avantaj sağlayacaktır. Fakat akustik gitarınızın tellerini ince tellerle değiştirdiyseniz elbette yine parmakla çalabilirsiniz.

Gitarda Pena Nasıl Kullanılır?

Klasik gitar için daha önce de söylediğimiz gibi pena kullanımı zorunluluk teşkil etmez. Ancak özellikle elektro gitar ya da bas gitar kullanan ve solo ya da ritim atanlar penayı sıklıkla kullanır. Penalar kullanım amacına göre farklı boyutlarda üretilir ve mm cinsinden boyutları pena numaraları olarak paketlerinin üstünde yer alır. Örnek vermek gerekirse, boyutu 3 mm’lik bir pena solo atmak için kullanılırken, boyutu 0,96 mm olan bir pena ise ritim atmak için daha yaygın kullanılır. Üstelik kullanılan penanın boyu ve çeşidine göre gitardan farklı tonlar çıkarılabilmektedir.

Penalar Hangi Malzemeden Üretilir?

Penanın yapıldığı malzeme özellikle kaliteli bir akustik gitarı olanlar için büyük önem taşır. Bunun sebebi penanın yapıldığı malzemenin gitardan çıkan sesi önemli derecede etkilemesidir. Ucuz olması istenen penalar plastikten üretilir. Ancak kaliteli penaların yapıldığı malzemeler genellikle kemik, fildişi ya da ağaçtır.

Optimal Pena Kalınlığı

Penanın yapıldığı malzemenin dışında, penayla gitardan elde edilen sesi etkileyen bir diğer önemli nokta pena kalınlığıdır. Kendiniz için en doğru pena kalınlığını yapmak istediğiniz ya da yaptığınız müzik türüne göre belirleyebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; müzik türü olarak Hard Rock ya da Metal Müzik gibi sert müzik türleri ile uğraşan bir müzisyen için elbette ki daha kalın penalar uygun iken, klasik tarzda biraz daha yumuşak ritimler çalanlar için ise ince penalar daha uygun olacaktır. Gitardan çıkarılan ton her gitarist için farklı olduğu için zamanla çaldığınız müzik türünün oturması ile optimal pena kalınlığı belirlenebilir.

Sonuç olarak gitar çalmaya yeni başlamış biri farklı boyutlardaki penaları deneyerek kendine ve tarzına en uygun pena boyutunu zamanla belirleyebilir.

İzmir Gitar Kursu olarak gitarda pena mı parmak mı kullanılmalı sorusunun cevabını sizler için verdik. Eğer aklınıza takılan bir soru varsa ya da profesyonel bir gitar dersi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçin ve ücretsiz deneme derslerimize katılın!

Telefon: 0507 095 82 27                            Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

Tags: , , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir