Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Sigaranın Ses Tellerine Zararları

İzmir'de Sanatın Kalbi

Sigaranın Ses Tellerine Zararları

Sigaranın Ses Tellerine Verdiği Zararlar

Şan Kursu İzmir olarak bu yazımızda sizler için sigaranın ses tellerine verdiği zararlarses tellerinde nodül ve polip nedir, sigara sesinizi nasıl etkiler gibi konular hakkında derlediğimiz bilgileri paylaşacağız.

Belirtmek isteriz ki sizlerle paylaşacağımız bilgiler uzun yıllardır süregelen bilimsel araştırmaların sonucudur ve bütün bilim dünyası tarafından kabul görmüştür. Sigaranın vücuda, özellikle ses tellerine verdiği zararlar herkes tarafından bilinmektedir. Uzun süreli aktif ya da pasif içici olmak ses tellerinde geçici ya da kalıcı olmak üzere bir çok probleme yol açmaktadır. Bu problemlerden en sık karşılaşılanı ses teli kısılması problemidir. Pasif içicilik asla gözardı edilecek bir durum değildir. Çoğu zaman en az aktif içiciler kadar zarar görmektedir. Sigara içilen bir ortamda 2 saat bulunan bir pasif içici 3-4 sigara içmiş kadar zarar görür. Bu yüzden sigara kullanmayıp zarar görmediğini düşünerek sigara içilen ortamda bulunanlar bu gerçeği göz ardı etmemelidir.

Sigara içildiğinde duman ağızda ve ciğerlerde geniş bir alanda ilerler. Fakat sigara dumanı gırtlaktan geçerken küçücük bir alanda ilerler çünkü ses telleri arasında sadece 2 cm boşluk vardır. Nefes alma pozisyonunda akciğer büyük bir basınç ve güç uyguladığı için, hava yerine ciğerlere sigara dumanı çekilmesi durumunda; duman ses tellerine kuvvetli şekilde çarpar ve ses tellerini kurutur. Dolayısıyla bu durum hem ses tellerine, hem gırtlağa, hem de ciğerlere büyük zararlar verir ve ses tellerinde ödem oluşur.

Sigara içmeyle beraber bu durumun uzun süreli devam etmesi halinde ses tellerinde nodül ve polip oluşumu gözlenir. Bu tür rahatsızlıklar sadece şarkı söylemeyi değil günlük hayatta konuşmayı da önemli ölçüde etkiler. Bu yüzden “Ben şarkı söylemiyorum sigara içsem ne olacak?” şeklindeki düşünce yanlıştır. Bu rahatsızlıklar sebebiyle ses tellerinde problem yaşayan kişilerin özgüvenleri düşer ve gerekmedikçe konuşmamaya çalışırlar. Eğer kendinizi özgür ve özgüvenli hissetmek istiyorsanız öncelikle bütün vücudunuza, özellikle ses tellerinize günden güne zarar veren, kötü kokmanıza sebep olan, paranızın düşmanı olan sigarayı acilen bırakmalısınız.

⇒⇒⇒ Özellikle iyi bir ses sanatçısı olmak istiyorsanız sigara içmek başarınız önüne geçecek ve size engel oluşturacaktır.  Bir gitarın ses kaynağı nasıl ki titreşen  telleriyse; sizin de ses kaynağınız doğru ve sağlıklı şekilde titreşen ses tellerinizdir. Eğer nefesiniz ve ses telleriniz sağlıklı olmazsa başarılı bir ses sanatçısı olma hayallerinizi rafa kaldırmak zorunda kalırsınız.

Ses Teli Nodülü ve Polipi Nedir?

Her şeyden önce “Ses telleri nerede bulunur?” sorusunun cevabını verelim. Ses tellerimiz boynumuzda bulunur. Daha detaya girmek gerekirse boynumuzda gırtlağımızda bulunur. Gırtlağımız için ses kutusu benzetmesini yapabiliriz. Ses telleri gırtlağımızda iki kıvrım şekline konumlanmıştır. Ses teli aslında bir tel değil gırtlağın, yani ses kutusunun içerisinde kıvrım şeklinde duran iki tane dokudur.

Ses teli nodülü denince çoğu kişinin aklına kanser gelse de nodül bir kanser türü değil iyi huylu bir oluşumdur. Nodül, sesin hatalı ve yoğun kullanımıyla, ses telleri üzerinde oluşan nasırımsı yapılardır.  Ses teli nodülü, seslerini uzun süre kullanmak zorunda olan mesleklerle de anılır (öğretmen nodülü, ses sanatçısı nodülü vb). Sigara alkol gibi ses tellerini yıpratıcı maddelerin kullanımıyla beraber ses tellerininin uzun süreli ve yoğun kullanımı, ses telleri şiddetli bir zorlanmaya maruz kalır. İşte bu zorlanmanın en yoğun görüldüğü yerlerde kalınlaşmalar meydana gelir.

Ses teli polipi, ses kısıklığına neden olan tek taraflı ses teli şişlikleridir. Polipler, sesin yoğun kullanımına, soğuk algınlığına, sesteki yıpranmaya,sigara kullanımına hatta ani travmaya bağlı olarak ortaya çıkar.

Ses Teli Nodülü ve Ses Teli Polipi Belirtileri Nedir?

Ses tellerinde nodül ve polip oluşumunun en belirgin özelliği ses kalitesinin düşmesidir. Ses tellerinde bu oluşumlar bulunan kişiler tiz sesler çıkaramaz, seste boğukluk, çatallaşma ve titremeler meydana gelebilir. Aynı zamanda;

  • Boğazda yumru varmış hissi
  • Ses ve vücut yorgunluğu
  • Boyun ağrısı
  • Kulaklara vuran zonklama şeklinde ağrı, gibi belirtiler de görülebilir.

Yazımızın sonunda umuyoruz ki sigaranın vücudunuza ve ses tellerinize verdiği zararların farkına varmış olur ve sigarayı hayatınızdan çıkarmış olursunuz. Özellikle iyi bir ses sanatçısı olmak isteyenlerin kesinlikle sigarayı ömür boyu hayatlarından çıkarmaları gerekir. Aksi takdirde başarı hayallerini de rafa kaldırmaları gerekir. Eğer yazımızında sonunda aklınıza takılan sorular varsa ya da şan dersi almak istiyorsanız Şan Kursu İzmir olarak sizlere her zaman kapımız açık. Ücretsiz deneme derslerimize katılmak için bizimle iletişime geçin!

Telefon: 0507 095 82 27              Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

Tags: , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir