Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano Çalmanın Beynimize ve Hayatımıza Faydaları Nelerdir?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano Çalmanın Beynimize ve Hayatımıza Faydaları Nelerdir?

İzmir Piyano Kursu

Piyano çalmak beyinin sağ ve sol lop olmak üzere 2 tarafını da çalıştırır. Bunun sebebi ise sağ ve sol elimizin aynı anda farklı notaları çalmasıdır.  Bu aynı zamanda ileri ki seviyelerde çift ses ve akor halinde çalınan piyano notaları olduğunda beyin için tam bir havai fişek patlamasına sebep oluyor diyebiliriz. Piyano çalma esnasında, her iki el ayrı ayrı kullanılmaktadır. Piyano üzerinde düzenli ve sık sık pratik yapan kişilerin beyinlerinde, iki elin benzer hareketlerini kontrol eden motor bölgeler arasındaki bağlantılar zayıflar. Bu durum piyano çalan kişilerin ellerine birbirinden bağımsız olarak komut verebilmelerini ve daha iyi icra edebilmelerini sağlar. Günlük hayatımızda aynı anda 1 veya en fazla 2 işi yapabiliriz. Ama piyano çalarken aynı anda en az 4 şeyle uğraşmamız gerekir. Bunlar tutuş, duruş ve oturuş şekli,  sağ ve sol el nota takibi, notaların vuruşları yeri gelen zamanda olan sus işaretleri ve genel piyano ritmi düşünmek olarak sayabiliriz. Bunların hepsini aynı anda yaparken beynimiz çok farklı şekilde çalışır. Piyano çalmanın faydalarını size aşağıda sıraladık;

  • Piyano çaldığınızda kendinize olan güven duygunuz gelişir, ilerlediğinizi görünce ve bazı parçaları çalabildiğiniz de kendinizi mutlu hissedersiniz. Başarmanın verdiği zevk size çok iyi gelir.
  • Sosyal çevre olarak insanlarla iletişiminiz artar.
  • Parmak kaslarınızı kullanmayı daha iyi öğrenirsiniz.
  • Uzun süreli piyano çalışmanın ardından stres ve depresyon azalır kendinizi daha rahat hissedersiniz. Sebebi de piyano sadece notalarla meşgul olmanızı sağlayacaktır.
  • Çalışma disiplini kazandırır günlük hayatta daha düzenli ve disiplinli olursunuz.
  • Çok yönlü düşünmeyi geliştirir yaşadığınız bir olaya karşı farklı bakış açılarından yaklaşmanızı sağlar.

İzmir’in en seçkin müzik okullarından Fıratcan Tekin Müzik Okulu’nda piyano kursu almak için bize ulaşabilirsiniz.

Tags: , , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir