Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano Çalmaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano Çalmaya Yeni Başlayanların Bilmesi Gerekenler

İzmir Piyano Kursu

Öncelikle piyano çalmak size hem psikolojik hem de fiziksel açıdan birçok fayda sağlar. Piyano çalarken sağ ve sol eli aynı anda kullanmanız gerekir. Başlangıçta zor gelebilir ancak yapılması imkansız değildir. Siz iki elinizi de aktif bir biçimde kullanırken o sırada beyin başka şeyler düşünmeyecektir. Böylelikle siz de görmüş olacaksınız ki emek vererek yaptığınız bu çalışma zamanla size terapi olarak geri dönecektir.

Beyni tamamen piyanoya odaklarsanız düşünce dünyanız da direk notalarla iç içe olmuş olacaktır. Bu durumu da zamanla yaşayıp fark edeceğiniz için sabırla çalışmaya devam etmeniz gerekir. Bu çalışmaları başarılı bir biçimde gerçekleştirirseniz aynı zamanda bir terapi olduğunu da fark edeceksiniz.

Piyanoda Sol ve Fa anahtarı okumak

Piyano çalarken sol el fa anahtarı sağ el de sol anahtarındaki notaları çalar. Bunu yapabilmek için de piyano üzerinde bol pratik yapmak aynı zamanda sol ve fa anahtarındaki notaları okuma egzersizi yaparak gözleri alıştırmak ve piyano çalma esnasında hızınızı yavaşlatmasını engelleyip akıcı bir piyano çalabilmektir. Bunları aynı disiplin ve düzen içinde gerçekleştirdiğiniz takdirde hem elleriniz hem de gözleriniz bu iki anahtarda da notaları okuyup çalmada bir problem yaşamayacaktır.

Piyanonun alt kısmında bulunan pedallar

Piyanonun altında tıpkı arabadaki gaz, fren ve debriyaj pedalları gibi üç çeşit pedal bulunur. Bu pedallar ilk başlarda işinize yaramaz. Çünkü pedallar piyanoda seslendirdiğiniz eserlerinize nüans katmak için vardır. Nüans tekniğini piyanoya başladığınız ilk zamanlar değil de daha ileri bir seviyeye geldiğiniz zaman öğrenir ve uygularsınız. O yüzden ilk zamanlar el tekniği, oturuş, nota okuma ve takibi gibi daha temel ve önemli konularla çalışmalar yapılmalıdır. İleri zamanlarda belli eserleri seslendirirken kullanacağınız bu pedallar piyanodan daha doyurucu ve güzel rezonanslı sesler elde etmenizi sağlayacaktır.

Piyanoda yalnızca klasik müzik mi çalınır?

Piyano batı müziği çalgısıdır. Bu demek değildir ki yalnızca Bach ya da Mozart çalacaksınız. Temel olarak sağ ve sol elinizin senkronize şekilde hareket etmesini sağlayacak batı müziği egzersizlerini yaptıktan sonra yavaş yavaş evrensel diğer tüm müzik tarzlarına geçebilirsiniz. Kendi sevdiğiniz tarzdaki şarkıları piyanoda akorlar eşliğinde istediğiniz gibi çalıp seslendirebilirsiniz.