Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

bağlama kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bağlama Kursu İzmir ile En Pratik Yoldan Bağlama Öğrenin

bağlama kursu izmir

 İzmir Bornova Bağlama Kursu olarak sizlere en eğlenceli ve kolay yoldan bağlama öğretmek için sizi ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz! Sizlere sunduğumuz imkanlarla siz de hayallerinizdeki enstrümanı öğrenip dilediğiniz parçaları çalabileceksiniz. Bağlama kursumuzda sizlere;

 • Uygun fiyatlı bağlama kursu
 • Verimli ve eğlenceli bağlama dersi
 • Size özel ders programı
 • Kurs sonunda M.E.B onaylı sertifika

imkanları sunuyoruz. Bu imkanlardan yararlanmak ve en doğru şekilde bağlama öğrenmek için tek yapmanız gereken 0507 095 82 27 nolu numaradan bizlere ulaşıp ücretsiz deneme derslerimize katılmak. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz takdirde bağlama kursu hakkında bütün detayları öğrenmiş olacaksınız.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek atölyemizde düzenlediğimiz etkinliklerden ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Instagram | Facebook WhatsApp

Bağlama kursu yazımızda sizler için derlediğimiz konu başlıkları şu şekilde:

 • Bağlama kursu fiyatları ve bağlama fiyatları ne kadar?
 • Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
 • Bağlama öğrenmek zor mudur? Herkes bağlama çalabilir mi?
 • Bağlamam olmadan bağlama kursuna gidebilir miyim?
 • İzmir Bağlama Kursu’na ulaşım kolay mıdır?
 • Nota bilgim olmadan bağlama çalmayı öğrenebilir miyim?
 • Bağlama dersi programları nasıl belirleniyor?

İzmir Bornova Bağlama Kursları İle Kısa Sürede Bağlama Çalabilirsiniz


bağlama kursu izmir bornova

Bağlama Kursu Programı

Bağlama dersleri, bağlama öğrenen kişinin çalmak istediği tarz doğrultusunda ilerlemektedir. Eğitmenimize ilerlemek istediğiniz tarzı söylediğiniz takdirde temel bağlama eğitimini tamamladıktan sonra o tarz doğrultusunda bağlama derslerine devam edebilirsiniz.

Bağlama Kursu Gün ve Saatleri

İş ve okul saatleriniz nedeniyle bağlama kursuna gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bağlama derslerimizin gün ve saatleri sizin boş zamanlarınıza göre ayarlanmaktadır.

Bağlama Kursu Etkinlikleri

Bağlama dersi alan öğrencilerimiz dilerlerse gitar, keman, piyano, çello, yan flüt dersleri alan öğrencilerimizle grup çalışmaları yapıp, hatta müzik grubu kurabilirler. Üstelik sanat merkezimizde eğitim alan öğrenciler yıl içinde ve yıl sonunda düzenlediğimiz konser etkinliklerinde yer alabilir ve sahne deneyimi yaşayabilir.

Bağlama Hakkında Bilgiler

Bağlama milli ve manevi değerlerimizi taşıyan önemli bir müzik aletidir. Türküler vasıtasıyla yurdumuzu, folklorumuzu anlatan ve en çok sevilen çalgılardan biridir. Saz ise halk arasında bilinen diğer adıdır. Gövdesi ağaçtan oyularak yapılmıştır, telli ve uzun saplı bir tür halk müziği çalgısıdır. Boyut farkı ve yöresel farklılıklar nedeniyle farklı isimlerle anılır. Çeşitli yörelerde kopuz, saz, cura, çöğür, dombra, divan sazı, meydan sazı, tar ve daha bir çok farklı isimle anılır.

Bağlama Kursu İzmir İle Farklı Tarzlarda Bağlama Çalımını Öğrenin


kısa sürede bağlama çalmak

Bağlama parmak veya mızrapla olmak üzere değişik tekniklerle çalınır. Parmaklarla çalma tekniği “bağlamada şelpe tekniği” olarak bilinir. Bağlama genellikle 7 tellidir. Teller altta iki çelik ve bir sırma bam teli, ortada iki çelik, üstte de bir çelik ve bir sırma bam teli olmak üzeredir. Bağlamada çoğunlukla kullanılan bağlama düzenleri; bağlama, bozuk düzen (kara düzen), misket düzeni, fa müstezat, abdal düzeni ve do müstezat düzenleridir.

Bağlama çalmayı öğrenirken, temel eğitimde sonra pratik yapmak ve etüt çalışmalarına devam etmek kadar müzik kulağınızı da geliştirmek son derece faydalıdır. Özellikle çok değerli saz ustaları Neşet Ertaş, Çetin Akdeniz, Erol Parlak, Ahmet Koç ve İsmail Tunçbilek gibi müzisyenleri dinlemeniz ilerlemeniz açısından son derece faydalıdır.

 

 

 

 


İzmir Bornova Bağlama Kursları İle Bağlamanın Tarihini Öğrenin

izmir bornova bağlama kursları

Bağlamanın atası kopuz olarak bilinir. Kopuz 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çoğumuz kopuzu Dede Korkut hikayelerinden hatırlarız. Kopuz Orta Asya Türk’leri tarafından günümüzde hala sıklıkla kullanılan bir müzik aletidir. Kopuzun sap kısmına perde bağlanması ile günümüzdeki bağlama elde edilmiştir.

Bağlama adına ilk defa 18. yüzyıl metinlerinde rastlanmaktadır. Tezene denilen bir mızrap türüyle çalındığı için tezeneli çalgılar grubu üyesidir. Bağlama 9 parçadan oluşur. Bu parçalar şu şekildedir:

 • Gövde
 • Göğüs kısmı
 • Sap
 • Perdeler
 • Burgu kısmı
 • Üst, orta ve alt eşik

İzmir Bağlama Kursu ile İlgili Sık Sorulan Sorular


izmir bağlama kursları

– Bağlama kursu fiyatları ne kadar?

Bağlama kursu fiyatları hakkında detaylı bilgi ve ücretsiz deneme dersi randevusu almak için 0507 095 82 27 nolu numaradan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

-Ne kadar sürede bağlama çalmayı öğrenirim?

Öğrenme süresi elbette kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer düzenli ve istekli şekilde ders dışında pratikler yapar, bağlama derslerine düzenli şekilde devam ederseniz, ortalama 3-4 dersten sonra basit parçaları bağlama ile çalabilmeye başlarsınız.

 

-Bağlamam olmadan bağlama kursuna gidebilir miyim?

Bağlamanız yoksa başlangıç için atölyemizdeki bağlamayı kullanabilirsiniz. Fakat evde kendi kendinize pratik yapabilmek ve ilerleyen safhalarda başka ortamlarda bağlama çalmak için bir bağlama satın almanız gerekir.

 

-Nota bilgim olmadan bağlama öğrenebilir miyim?

Nota bilginiz olmadığı için bağlama öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bağlama dersleri esnasında sadece bağlama bilgisi değil temel nota bilgisi de öğreneceksiniz. Böylelikle bağlama çalmayı iyice öğrendiğinizde notalara bakarak kendi kendinize dilediğiniz parçayı çalabileceksiniz.

 

-İzmir Bornova Bağlama Kursu’na ulaşım kolay mı?

Bağlama kursu için mesafeyi dert etmenize hiç gerek yok. Sanat merkezimize Buca, Karşıyaka, Narlıdere, Alsancak, Gaziemir, Güzelbahçe, Göztepe gibi ilçelerden birçok öğrenci gelmektedir. Sanat merkezimizin merkezi konumu sayesinde otobüs metro gibi toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz.

 

-Bağlama öğrenmek zor mudur? Herkes bağlama çalabilir mi?

Bağlama öğrenmenin zorluğu sizin bağlamaya verdiğiniz emeğe göre değişiklik gösterir. Eğer dersleri düzenli takip eder, ders dışında disiplinli ve istekli bir şekilde bağlama çalışmaları yaparsanız bağlama öğrenmek sizin için basit bir iş haline gelecektir.

 

-Bağlama kursu programları nasıl belirleniyor?

Bağlama derslerinin gün ve saatleri sizin uygun olduğunuz zamanlara göre ayarlanmaktadır. İş ya da okul saatlerinizi bahane ederek hayalinizdeki enstrümanı öğrenmeyi ertelemeyin! 0507 095 82 27 nolu numaradan bizimle iletişime geçin ve dilediğiniz şarkıyı bağlamayla çalmaya başlayın.

 

-Bağlama kursuna kayıt dönemi var mı?

Bağlama kurslarımız için herhangi bir kayıt dönemi bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman gelip kayıt yaptırabilirsiniz.

 

-Bağlama dersleri grup şeklinde mi yapılıyor?

Bağlamayı daha verimli şekilde öğrenebilmeniz ve eğitmenin bütün ilgisinin sizin üstünde olması için bağlama dersleri birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır.

 

-Bağlama öğrenmenin yaşı var mıdır?

Yaşım geçti bağlama öğrenemem diye endişe etmeyin! Bağlama öğrenmenin herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır, dileyen herkes bağlama öğrenip çalabilir. Sadece çocukların fiziksel olarak bağlamayı kavrayabilecek yaşa gelmiş olması gerekir.

 

Bağlama Kursu İzmir olarak topraklarımızın en içli çalgısı bağlamaya gönül vermiş, onu en iyi şekilde çalmak isteyenleri ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz! 0507 095 82 27 nolu numaradan bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme dersimize katılabilir, gönül verdiğiniz bağlamayı öğrenebilirsiniz.