Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir’de Bağlama Eğitimi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bağlama Kursu İzmir ile En Pratik Yoldan Bağlama Öğrenin

bağlama kursu izmir

 İzmir Bornova Bağlama Kursu olarak sizlere en eğlenceli ve kolay yoldan bağlama öğretmek için sizi ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz! Sizlere sunduğumuz imkanlarla siz de hayallerinizdeki enstrümanı öğrenip dilediğiniz parçaları çalabileceksiniz. Bağlama kursumuzda sizlere;

 • Uygun fiyatlı bağlama kursu
 • Verimli ve eğlenceli bağlama dersi
 • Size özel ders programı
 • Kurs sonunda M.E.B onaylı sertifika

imkanları sunuyoruz. Bu imkanlardan yararlanmak ve en doğru şekilde bağlama öğrenmek için tek yapmanız gereken 0507 095 82 27 nolu numaradan bizlere ulaşıp ücretsiz deneme derslerimize katılmak. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz takdirde bağlama kursu hakkında bütün detayları öğrenmiş olacaksınız.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip ederek atölyemizde düzenlediğimiz etkinliklerden ve kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.

Instagram | Facebook WhatsApp

Bağlama kursu yazımızda sizler için derlediğimiz konu başlıkları şu şekilde:

 • Bağlama kursu fiyatları ve bağlama fiyatları ne kadar?
 • Bağlama çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
 • Bağlama öğrenmek zor mudur? Herkes bağlama çalabilir mi?
 • Bağlamam olmadan bağlama kursuna gidebilir miyim?
 • İzmir Bağlama Kursu’na ulaşım kolay mıdır?
 • Nota bilgim olmadan bağlama çalmayı öğrenebilir miyim?
 • Bağlama dersi programları nasıl belirleniyor?

İzmir Bornova Bağlama Kursları İle Kısa Sürede Bağlama Çalabilirsiniz


bağlama kursu izmir bornova

Bağlama Kursu Programı

Bağlama dersleri, bağlama öğrenen kişinin çalmak istediği tarz doğrultusunda ilerlemektedir. Eğitmenimize ilerlemek istediğiniz tarzı söylediğiniz takdirde temel bağlama eğitimini tamamladıktan sonra o tarz doğrultusunda bağlama derslerine devam edebilirsiniz.

Bağlama Kursu Gün ve Saatleri

İş ve okul saatleriniz nedeniyle bağlama kursuna gidemeyeceğinizi düşünüyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bağlama derslerimizin gün ve saatleri sizin boş zamanlarınıza göre ayarlanmaktadır.

Bağlama Kursu Etkinlikleri

Bağlama dersi alan öğrencilerimiz dilerlerse gitar, keman, piyano, çello, yan flüt dersleri alan öğrencilerimizle grup çalışmaları yapıp, hatta müzik grubu kurabilirler. Üstelik sanat merkezimizde eğitim alan öğrenciler yıl içinde ve yıl sonunda düzenlediğimiz konser etkinliklerinde yer alabilir ve sahne deneyimi yaşayabilir.

Bağlama Hakkında Bilgiler

Bağlama milli ve manevi değerlerimizi taşıyan önemli bir müzik aletidir. Türküler vasıtasıyla yurdumuzu, folklorumuzu anlatan ve en çok sevilen çalgılardan biridir. Saz ise halk arasında bilinen diğer adıdır. Gövdesi ağaçtan oyularak yapılmıştır, telli ve uzun saplı bir tür halk müziği çalgısıdır. Boyut farkı ve yöresel farklılıklar nedeniyle farklı isimlerle anılır. Çeşitli yörelerde kopuz, saz, cura, çöğür, dombra, divan sazı, meydan sazı, tar ve daha bir çok farklı isimle anılır.

Ülkemizde en çok kullanılan telli çalgı bağlamadır. Bağlama ailesinin en küçük ve en ince sese sahip enstrümanı “Cura”dır. Tambura, curadan biraz büyüktür ve curadan biraz daha kalın seslidir. Divan sazı, bağlama ailesinin en kalın ses veren çalgısıdır. Tamburadan biraz daha kalın seslidir. Bağlama genelde Mızrap veya Tezene adı verilen araçla çalınır. Fakat bazı yörelerimizde parmakla çalınmakta. Parmakla çalım tekniğine ‘Şelpe’ denir. Bağlama hakkında daha ayrıntılı bilgi için Bağlama dersi İzmir Karşıyaka merkezimizde alanında uzman öğretmenlerimiz ile her zaman bilgi alabilir, danışabilirsiniz.

Bağlama Kursu İzmir İle Farklı Tarzlarda Bağlama Çalımını Öğrenin


kısa sürede bağlama çalmak

Bağlama parmak veya mızrapla olmak üzere değişik tekniklerle çalınır. Parmaklarla çalma tekniği “bağlamada şelpe tekniği” olarak bilinir. Bağlama genellikle 7 tellidir. Teller altta iki çelik ve bir sırma bam teli, ortada iki çelik, üstte de bir çelik ve bir sırma bam teli olmak üzeredir. Bağlamada çoğunlukla kullanılan bağlama düzenleri; bağlama, bozuk düzen (kara düzen), misket düzeni, fa müstezat, abdal düzeni ve do müstezat düzenleridir.

Bağlama çalmayı öğrenirken, temel eğitimde sonra pratik yapmak ve etüt çalışmalarına devam etmek kadar müzik kulağınızı da geliştirmek son derece faydalıdır. Özellikle çok değerli saz ustaları Neşet Ertaş, Çetin Akdeniz, Erol Parlak, Ahmet Koç ve İsmail Tunçbilek gibi müzisyenleri dinlemeniz ilerlemeniz açısından son derece faydalıdır.

 

 

 

 


İzmir Bornova Bağlama Kursları İle Bağlamanın Tarihini Öğrenin

izmir bornova bağlama kursları

Bağlamanın atası kopuz olarak bilinir. Kopuz 1500 yıllık bir geçmişe sahiptir. Çoğumuz kopuzu Dede Korkut hikayelerinden hatırlarız. Kopuz Orta Asya Türk’leri tarafından günümüzde hala sıklıkla kullanılan bir müzik aletidir. Kopuzun sap kısmına perde bağlanması ile günümüzdeki bağlama elde edilmiştir.

Bağlama adına ilk defa 18. yüzyıl metinlerinde rastlanmaktadır. Tezene denilen bir mızrap türüyle çalındığı için tezeneli çalgılar grubu üyesidir. Bağlama 9 parçadan oluşur. Bu parçalar şu şekildedir:

 • Gövde
 • Göğüs kısmı
 • Sap
 • Perdeler
 • Burgu kısmı
 • Üst, orta ve alt eşik

İzmir Bağlama Kursu ile İlgili Sık Sorulan Sorular


izmir bağlama kursları

– Bağlama kursu fiyatları ne kadar?

Bağlama dersi İzmir Bornova da sizlere vereceğimiz enstrüman ve müzik eğitimi hakkında detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız sizin için en iyi önerimiz sanat atölyemize misafir olmanız ve ücretsiz deneme dersimize katılarak hem kendinizi bağlama açısından denemeniz hem de kurumumuzda alanında uzman eğitmen kadromuzla tanışarak aklınıza takılan soruları birebir yüz yüze sormanızdır. Böylece size uygun eğitim planını belirleyebilir hem de sanat atölyemizin uygun fiyatlı fırsatlarından yararlanacağınız ücret politikamız hakkında detaylı bilgi almış olacaksınız. Fiyat ve randevu için 0507 095 82 27 nolu kurum numaramızı arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz!

 

-Ne kadar sürede bağlama çalmayı öğrenirim?

Öğrenme süresi elbette kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Eğer düzenli ve istekli şekilde ders dışında pratikler yapar, bağlama derslerine düzenli şekilde devam ederseniz, ortalama 3-4 dersten sonra basit parçaları bağlama ile çalabilmeye başlarsınız.

Bağlama çalma sürecinde, Bağlama kursu İzmir Göztepe sanat atölyemiz nitelikli ve tecrübeli bir öğretmenlerinin eğlenceli ve verimli geçen dersleri ve öğrencisinin düzenli ve doğru çalıştırmasıyla, oldukça kısa bir süre içinde kalıcı olarak öğrenilir. Her enstrümanı çalmayı öğrenme süresi aslında uzman, iyi bir hocayla birlikte daha çok öğrenciye bağlıdır. Öğrenci sıkı bir çalışma ve gayretle öğrenme hızını minimuma indirir. Tabi bu, sadece çalma arzusuyla kalmayıp öğrencinin düzenli çalışma planı yapmasıyla olacaktır. Disiplinli çalışma planı yaptığınızda sürekli bir gelişim göstereceğinizden şüpheniz olmasın.

-Bağlamam olmadan bağlama kursuna gidebilir miyim?

Bağlamanız yoksa başlangıç için atölyemizdeki bağlamayı kullanabilirsiniz. Fakat evde kendi kendinize pratik yapabilmek ve ilerleyen safhalarda başka ortamlarda bağlama çalmak için bir bağlama satın almanız gerekir.

Her zaman savunduğumuz gibi, her hangi bir enstrümanı çalmayı öğrenebilmek için, öğrencinin kendi kendine derslerde gördüğü, öğrendiği bilgileri ve teknikleri düzenli biçimde çalışması gerekir. Çünkü Bağlama dersi İzmir Göztepe sanat atölyemiz ve alanında uzman eğitmenlerimizin sizlere sunacağı dersler, bilgileri üstüne ekleyerek, adım adım ilerleyeceğiniz bir eğitimdir. Her şeyi bir anda sizlere verirsek eğer bu kalıcı olmaz. En basitten başlayarak sizlerin bağlama çalmayı tam anlamıyla öğrenene kadar dersler devam edecektir. Bu yüzden de kendiniz çalışabilmeniz için bir bağlamaya sahip olmanız gerekmektedir.

 

-Nota bilgim olmadan bağlama öğrenebilir miyim?

Nota bilginiz olmadığı için bağlama öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bağlama dersleri esnasında sadece bağlama bilgisi değil temel nota bilgisi de öğreneceksiniz. Böylelikle bağlama çalmayı iyice öğrendiğinizde notalara bakarak kendi kendinize dilediğiniz parçayı çalabileceksiniz.

Nota bilgisi olmadan öğrenilmiş bir bağlama çalma bilgisi, öğrendiğiniz 2 ya da 3 eser ile sınırlı kalacaktır. Bağlama dersi İzmir Hatay sanat merkezimizde sizlere sunduğumuz bağlama çalmak eğitiminin esas amacı sizlere kalıcı ve tam olarak bağlama çalmayı kavradığınız bir eğitim vermektir. Ayrıca nota öğrenmek sandığınız kadar da zor değildir. Gözünüzde büyütmeyip, öğrenmek için çabalarsanız alanında uzman hocalarımızın sizlere nota okumayı öğreteceğinden emin olabilirsiniz. Nota öğrendiğiniz zaman gerçekten bağlama çalmayı bildiğinizi hissedecek ve istediğiniz tüm parçaları herhangi bir yardım almadan çalabileceksiniz.

 

-İzmir Bornova Bağlama Kursu’na ulaşım kolay mı?

Bağlama kursu İzmir Bornova merkezinde bulunan sanat atölyemiz ile hiç bir zaman ulaşım konusunda zorluk çekmeyeceğinizi belirtmek isteriz. Sanat merkezimize Buca, Karşıyaka, Narlıdere, Alsancak, Gaziemir, Güzelbahçe, Göztepe gibi ilçelerden birçok öğrencimiz gelmektedir. Sanat merkezimizin merkezi konumu sayesinde otobüs metro gibi toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Kursiyerlerimizin bir çoğu çalışan ve öğrenci olduğu için mesai ve okul çıkışlarında bizlere her zaman merkezi konumumuz sayesinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedirler. Bir bağlama kursu eğitimine yada farklı bir sanat eğitimine karar vermeden önce iş yeri, okul yada eviniz üzerinden ulaşım olanaklarını göz önünde bulundurarak gideceğiniz kurs merkezini keşfe çıkmanızı, bu sayede ulaşım açısından değerlendirme şansı bularak karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

-Bağlama öğrenmek zor mudur? Herkes bağlama çalabilir mi?

Bağlama öğrenmenin zorluğu sizin bağlamaya verdiğiniz emeğe göre değişiklik gösterir. Eğer dersleri düzenli takip eder, ders dışında disiplinli ve istekli bir şekilde bağlama çalışmaları yaparsanız bağlama öğrenmek sizin için basit bir iş haline gelecektir.

Bağlama çalmak zor değildir. Sadece bağlama çalmak için değil, herhangi bir estrümanı çalabilmek için en önemli şey sizin çaba ve gayretinizdir. Sizler ne kadar öğrenme isteğiyle dolup, gayret ederseniz o kadar bu iş kolaylaşır. Bizlerin Bağlama kursu İzmir Hatay sanat atölyemiz ve nitelikli, alanında uzman hocalarımızın sizlere vereceği doğru, verimli ve aynı zamanda eğlenceli geçen ve en basitten başlayacak kurslarımızdan, hocalarımızdan bir şüpheniz olmasın. Sizler de eğer ailemize katılmak isterseniz, bizler sizleri en iyi şekilde bağlama çalma konusunda ilerletip, öğretebiliriz.

 

-Bağlama kursu programları nasıl belirleniyor?

Bağlama derslerinin gün ve saatleri sizin uygun olduğunuz zamanlara göre ayarlanmaktadır. İş ya da okul saatlerinizi bahane ederek hayalinizdeki enstrümanı öğrenmeyi ertelemeyin! 0507 095 82 27 nolu numaradan bizimle iletişime geçin ve dilediğiniz şarkıyı bağlamayla çalmaya başlayın.

 

-Bağlama kursuna kayıt dönemi var mı?

Bağlama kurslarımız için herhangi bir kayıt dönemi bulunmamaktadır. Dilediğiniz zaman gelip kayıt yaptırabilirsiniz.

 

-Bağlama dersleri grup şeklinde mi yapılıyor?

Bağlamayı daha verimli şekilde öğrenebilmeniz ve eğitmenin bütün ilgisinin sizin üstünde olması için bağlama dersleri birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır.

 

-Bağlama öğrenmenin yaşı var mıdır?

Yaşım geçti bağlama öğrenemem diye endişe etmeyin! Bağlama öğrenmenin herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır, dileyen herkes bağlama öğrenip çalabilir. Sadece çocukların fiziksel olarak bağlamayı kavrayabilecek yaşa gelmiş olması gerekir.

Detaylı bilgi verecek olursak bağlama çalmaya başlamak için en erken yaş 7’dir. Ne kadar erken başlanılırsa bağlama çalmaya, o kadar iyidir. Bu yüzden çocuğunuzun bağlama öğrenmesini istiyorsanız, 7 yaşından sonra bağlama kursuna gönderebilirsiniz. Yetişkinler içinse bir sınırlama yoktur. 50-60 yaşından sonra da bağlama çalmayı öğrenilebilirsiniz. Sadece 19 yaşındaki birine göre biraz daha yavaş öğrenebilirsiniz. Fakat içinizdeki arzu ve gayret bitmediği sürece aslına daha yavaş öğrenmeniz alacağınız hazzı arttırır. Öğrenmek istiyorsanız Bağlama kursu Alsancak sanat merkezimiz ve uzman hocalarımız olarak hemen bugün başlamanızı öneririz.

 

Bağlama Kursu İzmir olarak topraklarımızın en içli çalgısı bağlamaya gönül vermiş, onu en iyi şekilde çalmak isteyenleri ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz! 0507 095 82 27 nolu numaradan bizimle iletişime geçerek ücretsiz deneme dersimize katılabilir, gönül verdiğiniz bağlamayı öğrenebilirsiniz.

Online Bağlama Eğitimleri

Online bağlama eğitimlerimiz İzmir dışındaki öğrencilerimiz için oldukça verimli bir sistemdir. Bu sistem hakkında bilgi sahibi olmak için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız.