Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano da Duruş ve Oturuş

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano da Duruş ve Oturuş

Öğrencilerimiz için en önemli noktalardan biri piyano çalarken doğru oturuş ve doğru el pozisyonlarının tekniğidir. Sebebi; seslendirilen notasyonda parmak acelitesi, doğru sesleri kolay bulma, tuşlara uygulanan kuvvet, nüansları belli edebilme yeteneğine sahip olabilmek büyük oranda doğru teknikle ilgilidir. Doğru teknik ve performansı arttırmak da doğru orantılıdır.

Piyanoda Uygulanan 3 Farklı Ekol

Piyano duruşunda Fransız Ekolü:

Bu ekolde piyanoda oturuş şu şekildedir;

Eller piyanonun tam ortasında yer alan do notasına konduğunda piyanonun her iki tarafına da eşit oranda ve rahat biçimde ulaşılabilecek ve iki kısmı da kolayca orantılanabilecek şekilde olmalıdır. Elleri piyano üstüne koyduğumuzda bilek ve elin üst kısmı yani çatısı çıkık bir biçimde durur. Sağ el hafif şekilde sola sol el de aynı şekilde sağa yatık konumdadır. Bu biçimde de serçe ve yüzük parmaklarında gergin duruş sağlanır. Bu bahsettiğimiz teknikte serçe ve yüzük parmağı kuvvet kazanır. Bu sayede sesler temiz ve belirgin duyulur. Ancak eller doğal pozisyonunda olmadığı için kasılmalar yaşamak oldukça elzemdir. Pozisyon görüntüsü açısından da çalarken çok iyi değildir.

Piyano duruşunda Rus Ekolü:

Bu ekolde elin duruş pozisyonu farklı olup oturuş pozisyonu Fransız Ekolü ile aynıdır. Rus Ekolünde Fransız Ekolü gibi elin üst kısmı ve bilek çıkık değildir. Tam ters olacak şekilde bilek kola oranla biraz daha aşağıda durmaktadır. Bu teknikte önemli kısım bilek ve kol hareketidir. Bilek ve kol oldukça hareketlidir. Kuvvet noktası güçlü olduğu için forte nüanslar belirgin ve tatmin edici düzeydedir. Performans esnasında da bu sebepten dolayı çok gösterişli hareketler mevcuttur. En basit eseri bile bu ekol tekniği ile çok zor bir eser gibi seslendirip görsel süsleme yapabilirsiniz. Bunların dışında eksi yönlerine gelecek olursak; hatalı ses basma ihtimali oldukça fazladır. Bilek ve kol ağır kaslardan oluştuğu için çabuk kasılma ve yorulma durumu gözlemlenebilir.

Piyano duruşunda Alman Ekolü:

Diğer ekollere göre baktığımızda daha çok tercih edilen bir ekoldür. Oturuş diğerleriyle aynıdır. Fakat el pozisyonunda farklılıklar mevcuttur. Bu teknikte eller kolun üst kısmıyla aynı hizadadır. Parmaklar dik ve avuç içinde küçük bir top tutuyor biçimde çatı hafif yüksek olmalıdır. Sol el hafif sola sağ el hafif sağa yatık şekildedir. Bu teknikte önemli olan parmak eklemlerinin hareketleridir. Çünkü tüm kuvvet parmaklardadır. Kol ve bilek hareketleri yok denecek kadar azdır. Parmaklar ise piyano tuşlarına bir çekiç gibi kullanmalıdır. Bu teknikte hata yapma ihtimaliniz neredeyse azdır. Kol ve bilek hareketleri oldukça az olduğu için kasılma yorulma gibi durumlarla karşı karşıya olmazsınız. Bağlı olan notaları duyurmada oldukça başarılıdır ve görüntü olarak da oldukça rahattır.

Piyanoya dair ayrıntılı bilgi sahibi olmak isterseniz İzmir piyano kursu sayfamızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tags: , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir