Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bas Gitar Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bas Gitar Kursu En Eğlenceli ve Pratik Yoldan Bas Gitar Öğrenin!

izmir bas gitar kursları

Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak herkesin hayali bas gitarı sizlere en eğlenceli ve pratik yoldan öğretmek için ailemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz! Sanat atölyemizde sizlere sunduğumuz fırsatlar şu şekilde:

 • Verimli ve eğlenceli bas gitar kursu
 • Uygun fiyatlı bas gitar kursu
 • Size özel ders programı
 • Kurs sonunda M.E.B onaylı sertifika imkanı

Bu imkanlardan yararlanmak ve en pratik yoldan bas gitar öğrenmek için tek yapmanız gereken bizlere ulaşıp ücretsiz deneme derslerimize katılmak. Yazımızı sonuna kadar okuduğunuz takdirde bas gitar kursu hakkında bütün detayları öğrenmiş olacaksınız. Bas gitar kursu yazımızda sizler için derlediğimiz konu başlıkları şu şekilde:

 • Bas gitar kursu fiyatları ve bas gitar fiyatları ne kadar?
 • Bas gitar çalmayı ne kadar zamanda öğrenebilirim?
 • Bas gitar öğrenmek zor mudur? Herkes bas gitar çalabilir mi?
 • Bas gitar sahibi olmadan bas gitar kursuna gidebilir miyim?
 • İzmir Bas Gitar Kursu’na ulaşım kolay mıdır?
 • Nota bilgim olmadan bas gitar çalmayı öğrenebilir miyim?
 • Bas gitar dersi programları nasıl belirleniyor?

Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek atölyemizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden haberdar olup ücretsiz katılabilirsiniz.

Instagram | Facebook | WhatsApp

Bas Gitarın Yapısı ve Bas Gitar Hakkında Her şey


bas gitar kursu izmir

Bas Gitar Nedir? Bas Gitar Türleri Nelerdir?

Bas gitar, derinden gelen tok sesiyle müzikte diğer telli çalgılardan sıyrılarak kendi dünyasını yaratmış, tiz seslerden uzak bir enstrümandır. Genellikle 4 telli olan ve kalın bir ses veren bas gitarın günümüzde perdesiz ve tel sayısı 12’ye ulaşan varyasyonları da kullanılmaktadır.  Tarihi oldukça yeni olan bas gitarın ilk üretimine 1950’li yılların başlarında Fender tarafından Fender Precision Bass modeli ile başlanmıştır. Başta rock, blues, caz, R&B, funk, latin gibi batı müziği orkestraları olmak üzere birçok müzik türünün vazgeçilmez enstrümanlarından olan bas gitar elektronik ve akustik olmak üzere iki çeşide sahiptir.

Elektronik Bas Gitar

 • Elektrikli bas gitar olarak da bilinen elektronik bas gitarlarda ses, tellerin titreşmesinin manyetikler ile elektrik sinyaline çevrilip amplifikatöre (yükseltece) yollanması ile ortaya çıkar.

Akustik Bas Gitar

 • Akustik bas gitarın sesi ise geniş ve oyuk olan gövdeli yapısı sayesinde tellerin titreşimlerinin güçlenip duyulabilir hale gelmesi ile oluşur. Geniş ve oyuk gövdesi ile akustik gitara benzetilen akustik bas gitarların bir kısmında sesin yükseltece (amplifikatöre) ulaşabilmesi için kuvars kristalli piezoeletrik ses alıcıları olan piezo kullanılır.

Bas Gitar Özellikleri

Normal gitarlardan daha kalın tellere ve uzun ölçeğe sahip olan bas gitarların çıkardıkları ses de daha kalındır. Çoğunlukla en kalından inceye doğru mi, la, re, sol olmak üzere 4 telli ve perdeli olan bas gitarların günümüzde 12 tele ulaşan türleri de mevcuttur.  Partisyonları fa anahtarı ile yazılan bas gitar; gitar, klarnet, keman gibi solo çalgıların davul, darbuka gibi ritim çalgıları ile arasındaki bağı kurup uyumlu ezgiyi oluşturan bir türev enstrümandır.

İsteğe göre parmak ya da pena ile çalınabilen bas gitarda ses ve ton değiştirmek için eşitleyiciler kullanılır. Bu eşitleyiciler elektronik bas gitarların ön kısmı ve akustik bas gitarların yan tarafında yer alırlar. Yine bas gitarı elektro gitarlardan ayıran bir diğer önemli özellik olan yükselteçleri sayesinde, çok daha düşük frekanstaki sesler bile net bir biçimde duyulabilmektedir

Bas Gitar Kursu Programı

Bas gitar kursu programı bas gitar öğrenmek isteyen kişinin ilerlemek istediği tarz doğrultusunda ilerlemektedir. Temel bas gitar eğitimi aldıktan sonra eğitmenimizle beraber ilerlemek istediğiniz yolu belirleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Neden Bas Gitar Eğitimi Almalıyım?

Eğer hard rock müzik, jazz müzik, metal vb. müziklere ilgi duyuyorsanız, solo ezgiler çalmayı ritim çalmaya göre daha çok seviyorsanız, bas gitar tam size göre! Ancak bas gitar daha kolay diye düşünülmemelidir. Sadece daha kolay olduğunu düşündüğünüz için tercih etmemelisiniz. Her enstrümanın kendine göre zorlukları vardır. Bas gitar öğrenmek diğer türlere göre uzun ve ilgili bir süreç ister. Bas gitar çalmaya olan hevesiniz azalmadığı ve vazgeçmediğiniz takdirde enstrümanınızdan alacağınız keyfin en üst düzeyde olacağından Bas gitar kursu İzmir Karşıyaka atölyemizde size bunun garantisini verebiliriz.

Fırat Cantekin Bas Gitar Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?

İzmir Bornova’da toplu ulaşımın oldukça rahat olduğu merkezi konumu ve profesyonel eğitmenleri ile M.E.B. onaylı eğitim veren Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu’nda kısa süre içerisinde bas gitar aşığı olacaksınız.

Tecrübeli bas gitar eğitmenlerimiz, sizin belirlediğiniz gün ve saate göre Temel Nota Eğitimi’nden başlayarak bas gitar çalma teknikleri ve repertuvar yapımı gibi derslerin yer alacağı özel bir kurs programı oluşturacak.

Derslere düzenli katılım gösterip pratik yaptığınız takdirde yalnızca amatörce değil kısa süre içerisinde profesyonelce çalabileceğiniz bas gitar ile dilerseniz kursumuzun sonunda M.E.B. onaylı sertifikaya da sahip olabilirsiniz.

Bas gitar kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve bas gitar kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir ya da  İzmir Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.


Bas Gitar Kursu Etkinlikleri

Sanat atölyemizde bas gitar eğitimi alırken; piyano, flüt, bateri, keman, bağlama gibi diğer enstrüman derslerini alan diğer öğrencilerimizle beraber grup çalışmaları yapabilir, hatta müzik grubu bile kurabilirsiniz. Böylelikle hem sosyalleşmiş hem istediğiniz enstrümanı öğrenmiş olacaksınız. Buna ek olarak sanat merkezimizce düzenlenen yıl içi ve yıl sonu konserlerde sahneye çıkma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Bas Gitar Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular


kısa sürede bas gitar çalmak

Bas gitar kursu fiyatları ne kadar?

Bas gitar kurslarının fiyatları çeşitlilik göstermektedir ancak alacağınız derslerden maksimum verim elde etmek için kursun fiyatındansa birlikte çalıştığı eğitmenlere ve müzik aletlerine yönelmenizi öneririz. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de bas gitar eğitmeni ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Nota bilgim olmadan bas gitar öğrenebilir miyim?

Bas gitar öğrenmek için nota bilginizin olması gerekmektedir. Hiçbir müzik bilgisi olmayıp sıfırdan bas gitar öğrenmek isteyenlere eğitmenlerimiz tarafından temel nota eğitimi verileceğinden parça çalmaya kolaylıkla başlanması sağlanır.

 Ne kadar sürede bas gitar çalmayı öğrenebilirim?

Bas gitar çalmayı öğrenme süresi elbette kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Enstrümanınıza vakit ayırıp çalmak için çaba gösterdiğiniz süre içerisinde profesyonel bas gitar eğitmenlerimizin de yardımı ile öğrenmeniz o kadar hızlanacaktır. Çalışmalarınızı düzenli ve istekli bir şekilde sürdürürseniz yaklaşık 3-4 hafta sonunda bas gitar çalmaya başlayabilirsiniz.

Bas gitar sahibi olmadan bas gitar kursuna gidebilir miyim?

Eğer bir bas gitarınız yoksa başlangıç için atölyemizdeki bas gitarı kullanabilirsiniz. Eğitime başlamanız ile ilerleyen zamanlarda kendi bas gitarınıza sahip olmak isterseniz eğitmenleriniz doğru bas gitar seçimi hakkında yardımcı olacaktır.

Bas gitar öğrenmek zor mudur? Bas gitar öğrenmenin yaşı var mıdır?

Bas gitar öğrenmenin herhangi bir yaşı yoktur ve zorluğu sizin çalma isteğiniz ve bu doğrultuda harcadığınız çaba ile eşdeğerdir. Çalışmalarınızı düzenli bir şekilde yapar ve eğitmenlerinize kulak verirseniz kısa süre içerisinde bas gitar öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Bas gitar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar

Ortalama bütçeniz, ne amaçla kullanacağınız, kullanacağınız sürenin uzunluğu, hangi müzik tarzına yöneleceğiniz bas gitarın fiyatımı belirleyen temel unsurlardan olmalıdır. Eğer bas gitara yeni başlıyorsanız kulağı rahatsız etmeyen ve bütçenizi sarsmayacak bir bas gitar tonu size ilk başta yeterli olacaktır. İlerleyen dönemlerde müzikal deneyiminiz arttıkça tecrübeli eğitmenlerimiz bas gitar satın alma konusunda önerilerini paylaşacaklardır.

Bas gitar kursu programı nasıl belirleniyor?

Bas gitar kursumuzun dersleri öğrencinin istediği gün ve saatlere göre 1 saat olacak şekilde belirleniyor. Bu sayede çalışan ya da öğrenci olan kişiler günlük yaşantılarından geri kalmıyor.

Bas gitar kursuna kayıt dönemi var mı?

Bas gitar kursumuzda herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Bas gitar kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Özel ilgi isteyen bas gitarı kısa süre içerisinde optimum verim ile öğrenmek için eğitimlerimizi profesyonel öğretmenlerimiz ile bire bir özel ders şeklinde hazırlıyoruz. Bu sayede dilediğiniz gün ve saat içerisinde bas gitar dersi de alabiliyorsunuz.