Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir’de Yan Flüt Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Eğlenceli Yoldan Kolayca Yan Flüt Öğrenin!

Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak sizleri hem eğlenceli hem en kolay yoldan yan flüt öğrenmeye davet ediyoruz! Profesyonel eğitmenlerimiz ile sizlere sanat atölyemizde

 • En kısa sürede flüt öğrenme garantisi
 • En uygun yan flüt dersi ücreti
 • En eğlenceli yan flüt öğrenme metotları

İzmir Bornova da bulunan Yan Flüt Kursu ailemizin bir parçası olmak  ve kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve Yan Flüt  Kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime geçebilir ya da İzmir Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.flüt kursu izmir

Yan Flüt Nedir?

Dünyanın en eski enstrümanı olarak da bilinen yan flüt adından da anlaşılacağı üzere yan olarak tutulup çalınan, metal ya da tahtadan yapılabilen dilsiz nefessiz çalgılardandır.

yan flütün tarihi

İlk olarak 43 bin yıl önce Neandertaller tarafından akbaba ve mamut kemiklerinden yapılmış olan yan flüt, günümüzde ise ilk defa 1100’lü yıllar Avrupa’sında Alman flütü adıyla üretilmiştir. Hem solo hem de orkestra enstrümanı olarak kullanılabilen modern anlamdaki yan flütün yapımını ise 17. yüzyılda Tehobald Bohem gerçekleştirmiştir.

Yan flüt temel olarak 3 parçadan oluşur. Bu parçalar şu şekilde sıralanır:

 • Ağızlık
 • Gövde
 • Ayak

Yan Flütün Özellikleri Nelerdir?

Ağızlık, gövde ve ayak olmak üzere 3 parçadan oluşan yan flüt sağ omuz yönünde ve sol el ağızlık, sağ eş kuyruk tarafında tutularak çalınır. 12. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar çoğunlukla abanoz ağacından üretilen yan flüt günümüzde nikel, altın ve gümüş gibi madenler kullanılarak da üretilmektedir. Yan flütün metal kullanılarak üretilmesi ise ortaya çıkardığı ses niteliğini arttırıp çeviklik ve parlaklık kazanmıştır.

Ağızlıktan kapalı uca kadar toplam 67,2 cm uzunluğunda olan yan flütün silindir borusunun çapı da 1,9 cm uzunluğundadır. Baş bölümünde yer alan üfleme deliği alt dudağa dayanarak üflenir. Ezgilerin ortaya çıkışı ise flütün gövde ve kuyruk kısımlarında yer alan ve perde adı verilen delikler sayesinde olur.

Ses aralığı 3 oktav olan yan flütte, son oktavdaki tiz sesler inceliğinden dolayı pek fazla tercih edilmez. Kalın, orta ve ince tını bölgelerine sahip olan yan flütte kalın ses bölgesi en hüzünlü ve kadifemsi sesi vermektedir. Orta ses bölgesi 1. ve 2. oktav arasında en çok tercih edilen ve pastoral tondaki ses bölgesi olup son oktav ise, sakin ve huzurlu bir ses olan ince ses bölgesinden oluşur.

Yan Flüt Çalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Nefesin ve diyaframın doğru bir biçimde kullanılmasını gerektiren yan flütte dikkat edilmesi gereken ilk unsur doğru üfleme açısını bulmaktır. Özellikle yan flüt öğrenmeye yeni başlayanların flüt çalmaya başlamadan önce ağızlıkla üfleme çalışmaları yaparak doğru açıyı bulması gerekir. Yanlış yapılan üflemelerde ise güzel bir ses çıkmayacağı gibi alışkanlık haline gelip vazgeçmesi de oldukça zor olacaktır.

Ağızlık çalışmalarını yapıp doğru üflemeyi öğrendikten sonra sırada izlemeniz gereken adım ise yan flütte hangi notaların nereye karşılık geldiğini anlamak olmalı. Yan flütteki nota yerlerini düzenli olarak tekrar ederek, parça çalma aşamasına doğru hızlıca ilerleyebilirsiniz.

Yan flütteki notaların yerlerini kavradıktan sonra bir an önce parça çalmaya geçmek istediğinizi biliyoruz ancak her enstrümanda olduğu gibi yan flütte de adım adım ilerlemek oldukça önemli. Öncelikli olarak basit ve temel parçaların tekrarını yapmak hem tekniğinizi hem de kulağınızı geliştirecektir. Ayrıca nefes üflenerek ezgiler yaratılan bu enstrümanda uzun notalar ve durakları uzun olan parçalarda, olası baş dönmelerini önlemek için de çalış boyunca dik durarak öncesinde de nefes çalışmaları yapmaya hangi aşamada olursanız olun devam etmelisiniz.


Yan Flüt Kursu Programı Ne Şekilde İlerler?


yan flüt kursu izmir bornova

Sanat atölyemizde yan flüt derslerimiz birebir şekilde verilmektedir. Enstrümanın doğası gereği grup dersleri öğrenim zorlukları yarattığı için öğrencilerimize en iyi eğitimi verebilmek amacıyla yan flüt dersleri özel ders şeklinde verilmektedir.

Derslerimizi sizleri sıkmadan ve zorlamadan en eğlenceli ve verimli geçecek şekilde düzenledik. Aldığınız dersler esnasında yan flüte dair bütün teknik ve pratik bilgiyi öğrenmiş olursunuz. Yan flüt derslerimizde flütün kökenine ait parçaların çalışmaları yapılırken, diğer popüler uygulamalar da göz ardı edilmez. Repertuarınıza koyup çalmak istediğiniz parçalara kendiniz karar verirsiniz.


Fırat Cantekin Yan Flüt Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?

Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu, İzmir’in hem toplu taşıma hem de özel araçlar ile ulaşımı her bölgeden oldukça kolay olan Bornova’nın göbeğinde konservatuvar mezunu öğretmenler ile M.E.B. onaylı enstrüman eğitimleri vermektedir.

Ders süreci ve ders sonrası çalışmalarınız için ücretsiz olarak yararlanabildiğiniz merkezimizde yer alan yan flütler ile ilerledikten sonra dilerseniz M.E.B. onaylı sertifika alabileceksiniz. Öğrencilerimizin istedikleri gün ve saatlerde bire bir özel dersler şeklinde hazırlanan yan flüt kursumuz, öncelikli olarak profesyonel bir eğitim sağlamak adına temel nota eğitimi ile başlamaktadır. Dilerseniz merkezimizde derslerin yanı sıra gitar, çello, keman, klarnet, piyano, saksafon gibi diğer enstrüman eğitimleri alan öğrencilerimiz ile müzik grubu kurup çalışmalar yaparak da kursumuz tarafından düzenlenen yıl içi ve yıl sonu konserlerinde sahne alabilirsiniz.

Yan flüt kursumuzda ezber yapmak yerine müziği daha iyi anlamak adına temel bilgiler verilirken, aynı zamanda profesyonel tekniklerde öğretilmektedir:

 • Flüt parçalarını tanıma ve flütte nota yerlerini kavrama
 • Genel nota bilgisi
 • Genel armoni bilgisi
 • Doğru üfleme
 • Gamlar ve dizelerin kavranması
 • Polifoni
 • Doğru nefes ve ağız teknikleri
 • Eserlerin analizi ve yan flüt ile çalınışı
 • Orkestra teknikleri / eşli şekilde çalma teknikleri
 • Stillerin kavranması ve doğru biçimde uygulanması

Yan Flüt Çalmada Nefesin ve Diyaframın Önemi Nedir?


bornova yan flüt kursları

Yan flüt nefesli bir enstrüman olduğu için nefes ve diyafram fazlasıyla önemlidir. Nefesinizi doğru kullanabilmek ve doğru üflemek yan flüt çalmanın püf noktasıdır. Parçaları çalarken nefes kesilmesi yaşamamak, çabuk yorulmamak için öncelikle doğru nefes tekniklerini öğrenip, diyaframınızı geliştirmeniz gerekir.

Her gün yapacağınız kısa kısa egzersizlerle diyaframınızı kullanmayı öğrenip doğru şekilde nefes alarak çabucak yorulmadan kolayca dilediğiniz parçayı çalabilirsiniz.

Yan Flütün Ses Genişliği

Yan flüt, orkestralarda solo veya eşlik enstrümanı olarak kullanılır. Ses aralığı 3 oktavdır. Son oktavdaki  tiz sesler çok ince ve rahatsızlık verdiğinden çok fazla kullanılmaz. 3 farklı tını bölgesi vardır. Kalın, orta ve ince. Kalın ses bölgesi hüzünlü bir ezgi yapmaktadır. 1. ve 2. oktav arası orta ses bölgesidir. En çok tercih edilendir. Son oktavın bulunduğu kısım ince ses bölgesidir. Sakin ve huzurlu bir sestir.


Yan Flüte Yeni Başlayanlar İçin Öneriler


yan flüt çalmak zor mu

Yan flüt çalmanın temeli flüte doğru açıda doğru şekilde üflemekten geçer. Bu sebepten dolayı flüt çalmaya başlamadan önce sadece ağızlıkla üfleme çalışmaları yapılması gerekir. Bu çalışmalar sayesinde doğru açıyı keşfedip doğru şekilde üfleyerek güzel bir ton elde edersiniz. Bu adımı es geçip hemen nota öğrenmeye başladığınız takdirde hayal kırıklığına uğrarsınız.

Ağızlıkla üfleme çalışmalarına gerekli önemi göstermezseniz yanlış üflemeye alışabilirsiniz. Kazanılan yanlış bir alışkanlığı düzeltmek ise çok daha büyük vakitler alacağı için en baştan her şeyi adım adım yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Üflemeyi öğrendikten sonra yan flüt notaları çalışmalarına başlayabilirsiniz. Yine bu adımda da aceleci davranmayıp bütün notaları iyice kavrayana kadar çeşitli çalışmalar yapmalısınız. Yan flüt nota yerleri iyice kavranmazsa parçaları çalarken fazlasıyla zorlanırsınız.

Yan flüt çalmaya büyük parçalardan başlamamalısınız. Bizler uzman hocalarımızın verdiği eğitimde sizlerin hem hevesinizi yitirmemeniz hem de adım adım ilerleyerek gittiğimiz için basit parçalardan başlıyoruz.Çünkü basit ve temel parçaları tekrar ederek ilerlerseniz tekniğiniz gelişir ve kulak aşinalığınız artar. Uzun notalarda ve durakları uzun olan parçalarda nefesinizi daha kuvvetli üflemek durumunda olduğunuz için baş dönmesi olabilir. Bu yüzden flüt çalmaya başlamadan önce nefes egzersizleri yapmalısınız. Ayrıca yan flüt çalarken dik pozisyona da dikkat edilmeli.


Yan Flüt Hakkında Sık Sorulan Sorular


yan flüt hakkında sık sorulanlar

Yan flüt öğrenmek zor mudur? Yan flüt öğrenmenin yaşı var mıdır?

Yan flüt öğrenmenin herhangi bir yaşı olmamakla birlikte, çocuklar için fiziksel özelliklerine göre yan flüte başlama yaşında alt sınır 8 olarak kabul edilebilir. Bazı durumlarda diş teli yan flüt çalarken sorun yaratabileceğinden kurs merkezimizden deneme dersi talep ederek, bu durumun problem olup olmayacağını gözlemlemenizi tavsiye ederiz. Yan flüt doğru diyafram kullanımı gerektirdiğinden düzenli nefes egzersizleri yapıp eğitmenlerinizin verdiği çalışmaları ders dışında da tekrar ederek basit parçaları çalmaya başlamanız zor olmayacaktır.

Yan flüt kursu fiyatları ne kadar?

Yan flüt kurslarının fiyatları öğrencinin seviyesi, aylık alacağı ders sayısı ve ders süreleri gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de yan flüt eğitmenleri ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.


Yan flüt alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

en uygun fiyatlı yan flüt kursu

Yan flüt satın alırken birçok farklı fiyatta marka ve modelle karşılaşmanız mümkündür. Tavsiyemiz ilk defa yan flüt alacaksanız öğretmeninize de danışarak uzun yıllar boyu sağlam kalabilecek, ortalama 150 dolar aralığında bir yan flüt seçmeniz.


Yan flüt kursunuz nerede? Kursunuza ulaşım kolay mı?

izmir yan flüt kursları

Yan flüt dersi İzmir Bornova merkezinde bulunan sanat atölyemiz ile hiç bir zaman ulaşım konusunda zorluk çekmeyeceğinizi belirtmek isteriz. Sanat merkezimize Buca, Karşıyaka, Narlıdere, Alsancak, Gaziemir, Güzelbahçe, Göztepe gibi ilçelerden birçok öğrencimiz gelmektedir. Sanat merkezimizin merkezi konumu sayesinde otobüs metro gibi toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşabilirsiniz. Kursiyerlerimizin bir çoğu çalışan ve öğrenci olduğu için mesai ve okul çıkışlarında bizlere her zaman merkezi konumumuz sayesinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilmektedirler. Bir bağlama kursu eğitimine yada farklı bir sanat eğitimine karar vermeden önce iş yeri, okul yada eviniz üzerinden ulaşım olanaklarını göz önünde bulundurarak gideceğiniz kurs merkezini keşfe çıkmanızı, bu sayede ulaşım açısından değerlendirme şansı bularak karar vermenizi tavsiye ediyoruz.

Yan Flüt Kursu Buca, Yan Flüt Kursu Karşıyaka, Yan Flüt Kursu Alsancak gibi aramalar yapıp yazımızla karşılaşanlar bu ilçelerden de kolaylıkla kursumuza gelebilir.

Nota bilgim olmadan yan flüt öğrenebilir miyim?

Yan flüt ezber yapılarak gelişim gösterilemeyecek ve öğrenmek için mutlaka nota bilginizin olması gereken bir enstrümandır. Yan flüt derslerimizde flütün nota yerlerini kavrama, genel nota bilgisi ve genel armoni bilgisi işlenmenin yanı sıra yan flütte notaların yeri çalışmaları da yapılacaktır.

Yan flüt çalarken nefes ve diyafram önemli midir?

Nefesli bir enstrüman olan yan flütte, diyaframınızı etkin bir biçimde kullanıp doğru nefes almak ve üflemek son derece önemlidir. Parça çalarken nefes kesilmesi yaşamamak ve çabuk yorulmamak adına profesyonel eğitmenleriminiz önereceği doğru nefes tekniği egzersizlerini her gün uygulayarak diyaframınızı kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Yan flüt kursuna kayıt dönemi var mı?

Yan flüt derslerimiz bire bir eğitimler halinde yapıldığından kursun herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Yan flüt kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Yan flüt kurslarımız öğrencinin bire bir emek vererek öğrenmesi gereken bir enstrüman olduğundan, konservatuvar mezunu eğitmenimiz ile özel dersler halinde yapılmaktadır.


Yan flüt kursuna gitmek için flüt almam gerekiyor mu?


özel yan flüt dersleri

Yan flüt kursuna başlamak için yan flütünüzün olması gerekmez. Özellikle başlangıç seviyesinde yan flüt öğrenecekler kursumuzun sağladığı yan flütlerden hem dersler hem de ders dışı çalışmalar için ücretsiz faydalanabilirler. Ancak yan flüt hem kişisel bir enstrüman olması hem de sürekli nota ve nefes pratiği gerektirdiğinden, birkaç ders sonunda mutlaka kendinize ait bir yan flüt edinmenizi öneririz.


Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak hayallerinizdeki enstrümanı çalmanız için her zaman sizlere hizmet vermeye hazırız! Bizimle iletişime geçip ücretsiz deneme dersimize katılıp ailemizin bir parçası olabilirsiniz.