Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir’de Klarnet Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Fırat Cantekin Müzik Kursu İle En İyi Şekilde Klarnet Öğrenin

klarnet kursu izmir

Klarnet kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve klarnet kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz bizimle iletişime  geçebilir ya da Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Klarnet Kursları Hakkında


klarnet kursu izmir bornova

Bunca zamandır klarnete uzaktan uzağa hayranlık duydunuz, sesini her duyduğunuzda mest oldunuz. Her seferinde “Acaba ben de çalabilir miyim?” diye düşündünüz fakat her seferinde bahaneler uydurup ertelediniz. Kimi zaman klarnet çalmak zordur dediniz, kimi zaman yaşınızı bahane ettiniz.

Artık bahaneleri bir kenara bırakın, çünkü klarnet çalmak ne sandığınız kadar zor ne de klarnet çalmanın yaşı var. Kendinize zaman ayırın ve hep hayal ettiğiniz klarnet çalmayı hemen öğrenin!

Üstelik kursa başlar başlamaz bir klarnet satın almak gerekli değil, başlangıç için atölyemizin klarnetini derslerde ve pratiklerde kullanabilirsiniz. Atölyemizde si bemol klarnet dersi ve sol klarnet dersi konservatuar mezunu profesyonel eğitmenlerimiz tarafından verilmektedir.

Klarnet İle ilgili Bilgiler

Klarnet Nedir?

Üflemeli çalgılar ailesinin kulağa tınısı en duygulu enstrümanlarından klarnet, ağaç üflemeli sazlar arasında yer almaktadır. Ses aralığı 3,5 oktav olan klarnet ilk olarak 1700’lü yıllarda Fransa’da kullanılmaya başlanmış olsa da ülkemizde de oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla sert ve dayanıklı abanoz ağacının kabuklarından üretilen klarnet, günümüzde bir tür sert bir kauçuk olan ebonit ve metal malzemelerden de üretilmekte.

Klarnet Çeşitleri ve Klarnetin Özellikleri

  1. yüzyılda orkestralarda kullanılan bir enstrüman olan “şalümo”nun geliştirilmesi ile üretilen klarnet çoğunlukla bek, barel, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere 5 bölümden meydana gelmektedir. Klarnetin en geniş kısmı kalak iken en küçük parçalar ise ağızlık ve fıçı parçalarıdır.

Enstrüman abanoz klarnet, si bemol klarnet, si bemol bas klarnet, la klarnet ve sol klarnet gibi çeşitlere sahiptir. Temelde ise sol klarnet veya sol klarnete göre daha kısa olan, deliklerinin sıralanışı ve mandalı farklı olan si bemol klarneti öğrenerek arzu ettiğiniz tüm parçaları çalabilirsiniz.

Klarnet üfleme teknikleri açısından da açık bek ve kapalı bek olarak ikiye ayrılır. Balkan müzikleri ve Türk Sanat müziği parçalarında kullanılan açık bek, koma seslerinin çok daha belirgin işitilebilmesini sağlar. Üfleme sırasında dışarıya kaçan nefesin fazla olması, açık bek tekniğini klarnete yeni başlayanlar için zorlaştırmaktadır. Kapalı bek ise klasik Batı müziğinde kullanılıyor olup özellikle de doğru üflemeyi öğrenme açısından klarnet öğrencilerinin ilk tercihi olmaktadır.

19 metal perdeden oluşan klarneti çalan kişi sol elini üst gövde, sağ elini ise klarnetin aşağı kısmını kavrayacak biçimde konumlandırmaı ve bu perdeleri açıp kapatmalıdır. Perdeleri açıp kapatırken ağız kısmındaki kamışa üflenerek hava titreyecek ve notalar oluşacaktır.

Üflemeli çalgılar arasından çalımı saksafona benzeyen klarnette perde düzeni farklıdır. Saksafonda pes bir notanın tizini çıkartmak için oktav perdesinde ilk iki oktava basılırken, klarnette ise sesin oktavını bulmak için farklı parmak pozisyonları kullanmak gerekmektedir.

Fırat Cantekin Klarnet Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?

M.E.B. onaylı klarnet eğitimi veren Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu, İzmir’in en güzel ve tüm toplu taşıma araçlarına kolay ulaşılabilir bölgelerinden Bornova’da tam teknoloji donanımlı kaliteli müzik aletlerinin yanı sıra konservatuvar mezunu profesyonel öğretmenler ile çalışmaktadır.

Kurs merkezinde yer alan klarnetlerden ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz derslerimiz, kişiye özel olarak istediği gün ve saatte verilmektedir. Yine si bemol klarnet dersi ve sol klarnet dersi öğrencimizin yönelmek istediği müzik türüne göre konservatuvar mezunu eğitmenimiz tarafından verilir.


Klarnet Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular


klarnet kursu hakkında merak edilenler

Klarnet nasıl bir müzik aletidir?

Klarnet, ses aralığı 3,5 oktav olan, köken olarak Fransa ve Avrupa’da yaygın olan, ülkemizde sol klarnet olarak yaygınlaşan bir enstrümandır.

Klarnet kursu fiyatları ne kadar?

Klarnet kurslarının fiyatları öğrencinin seviyesi, aylık alacağı ders sayısı ve ders süreleri gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de klarnet eğitmenleri ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Nota bilgim olmadan klarnet öğrenebilir miyim?

Klarnet başlangıç olarak herhangi bir nota bilgisi olmadan seslerin yerleri ezberlenerek de çalınabilir. Ancak bir parçayı gerçek anlamıyla çalmak ve klarnette ilerleme göstermek için nota okumayı öğrenmeniz gerekir.  Klarnet öğretmeninizin dersin başında vereceği ihtiyacınız olan temel nota eğitimini düzenli olarak tekrar ederek, kısa süre içerisinde nota okumaya başlayabilirsiniz.

Ne kadar sürede klarnet çalmayı öğrenebilirim?

Klarnet çalmayı öğrenme süresi temel bilginize ve pratiklerinize bağlı olarak kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Daha önce hiçbir enstrüman çalmamış ve nota bilgisine sahip değilseniz, düzenli olarak derslere katılıp ders dışı çalışmalarınızı da aksatmayarak yaklaşık 2. ayın sonunda parça çalmaya başlayabilirsiniz.  Pratiklerinizi arttırıp klarnet ile daha uzun vakit geçirdiğiniz taktirde yaklaşık 4-5 ayın sonunda işittiğiniz parçaların notalarını çıkararak kendi kendinize çalabilir seviyeye gelebilirsiniz.

Klarnet kursuna başlamak için klarnet sahibi olmam gerekir mi?

Klarnet kursuna başlamak için klarnetiniz olması gerekmemektedir. Kurs merkezimizde alacağınız klarnet dersleri tarafımızca karşılanıp ders dışı çalışmalarınızda da kursumuzdaki klarnetlerden faydalanabilirsiniz. Başlangıç seviyesini geçip ev tekrarları yapmak isterseniz ise öğretmenleriniz doğru klarnet seçiminde yardımcı olacaktır.

Klarnet öğrenmek zor mudur? Klarnet öğrenmenin yaşı var mıdır?

Klarnet öğrenmenin yaşı olmamakla birlikte çocuklar için fiziksel yapısına göre değişiklik gösterip genellikle 9 yaş alt sınır olarak kabul edilmektedir. Enstrüman hakkında hiçbir bilginiz olmasa dahi klarnet dersinizin yanında eğitmenlerimizin vereceği dahi nota, solfej, nazariyet dersleri ile de kısa süre içerisinde parça çalmaya başlayabilirsiniz.

Klarnete başlamak için açık bek mi kapalı bek mi uygundur?

Klarnete yeni başlayacaklar Balkan müzikleri veya Türk sanat müziğine yönelecekse açık bek, Batı müziğine yönelecekler ise kapalı bek tercih etmeliler.

Klarnete çalmaya yeni başlayanlar için egzersiz tavsiyeleri nelerdir?

Klarnet çalmaya yeni başlayanlar temel nota eğitimlerini mutlaka tamamlayıp klarnetleri ile uzun ses çıkarma çalışmaları ve kromatik olarak önce majör gam daha sonra da minör gam çalışmaları yapabilirler.

Klarnet alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

Klarnet satın alırken öncelikle hangi müzik türü için alacağınızı belirleyip bu doğrultuda si bemol ya da sol klarnete yönelmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken daha uygun fiyatlı diye kullanmayacağınız si bemol klarneti almamak olmalı. Eğer ilk defa klarnet alacaksanız eğitmeninizden bütçenize uygun marka önerilerinde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Klarnet kursu programı nasıl belirleniyor?

Klarnet kursumuzun ders programları öğrencilerimizin istediği gün ve saatlerde olacak şekilde bire bir eğitim halinde hazırlanmaktadır. Herhangi bir sebepten ötürü derse katılamadığınız durumlarda, başka bir gün ve saatte ayarlama yapılarak geri kalmamanız sağlanır.

Klarnet kursuna kayıt dönemi var mı?

Klarnet derslerimiz bire bir eğitimler halinde yapıldığından kursun herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Klarnet kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Klarnet kursları eğitim merkezinin isteğine bağlı olarak birkaç kişilik grup ya da bireysel ders halinde yapılabilmektedir. Üflemeli çalgılardan öğrenmesi oldukça emek isteyen klarneti bire bir ders halinde alıp eksiksiz kalıtım sağlamanızı öneririz.


izmir klarnet kursları

Klarnet kurs saatleri nasıl belirleniyor?

Klarnet kursu için önceden belirlenmiş kurs saatlerimiz yoktur. Sizin iş, okul ve müsaitlik durumunuza göre size özel çalışma saatleri belirliyoruz. Önemli sebeplerden ötürü ders saatinizde gelemediğiniz takdirde size ve eğitmenimize uygun başka bir ders saati belirliyoruz, bu şekilde dersinizden geri kalmamış oluyorsunuz. Bu yüzden ben yoğum çalışıyorum, ders programım kursa gitmeme engel oluyor gibi bahaneleri artık bırakıp klarnet dersi alabilirsiniz.

Tam anlamıyla klarnet çalabilmek için ne kadar süreye ihtiyacım var?

Klarnet öğrenme süreniz isteğinize, verdiğiniz emeğe ve temel bilgi birikiminize bağlı olarak değişiklik gösterir. Daha önce hiçbir enstrüman çalmamış ve klarnet hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri yaklaşık 2 ay sonunda ilk parçasını çalacak seviyeye gelecektir. 4-5 ayın sonunda ise artık duyduğu parçaları kendi kendine klarnetiyle yakalayabilecek seviyeye gelmiş olur.
Çok daha profesyonel klarnet çalmak için daha uzun zamanlar ve pratikler gereklidir. Elbette verdiğimiz bu süreler ortalama süreler olup, gerçek öğrenme süreleri ancak kişinin gözlemlenmesi ile verilebilir.

Klarnet çalmak için nota bilmem gerekiyor mu?

Klarnet öğrenirken başlangıçta nota bilmenize gerek yoktur. Derslerimizde notalara karşılık gelen sesleri klarnet üzerinde öğreneceksiniz. Fakat ilerleyen aşamalarda kendi kendinize de bir parçayı çalabilmeniz için o parçanın notalarını okumalı ve ona göre çalmalısınız. Bu yüzden başlangıç için olmasa da ilerleyen aşamalarda nota öğrenmeniz faydanıza olacaktır.


karnet çalmak zor mu

Klarnet çalmak zor mudur?

Azim ve istekle düzenli pratik yaptığınız takdirde klarnet çalmak hiç zor değildir.

Klarnet, ağaç üflemeli sazlardan bir tanesidir. Prensip olarak çalımı saksafona benzemekle birlikte, perde düzeni farklıdır. Saksafonda pes bir notanın tizini basmak amacıyla oktav perdesine basmak ilk iki oktav için geçerliyken, klarnette sesin oktavını bulmak için farklı parmak pozisyonu kullanmak gerekir. Üflemeli enstrümana yeni başlayanlar için bu bir sorun teşkil etmemektedir, diğer nefeslilerden klarnete geçenler ancak bazen zorlanabilmektedir. Klarnet kursu İzmir Bornova sanat atölyemizde her kursiyerimiz için başlangıç ve ileri düzeyde nefesli enstrüman eğitimimiz uzman ve alanında tecrübeli eğitmenlerimiz ile birlikte bulunmaktadır.

Klarnet çalmak istiyorum ne yapmalıyım?

Kendi kendinize bir yere kadar klarnet öğrenebilirsiniz ve kendi kendinize yanlış teknik öğrenmeniz muhtemeldir. Öğrenilen yanlış teknikleri ilerde düzeltmek zor olduğundan bir uzmandan klarnet öğrenmeniz çok daha iyidir.

Klarnet kursu İzmir Göztepe sanat atölyemizde sahip olduğumuz alanında uzman, nitelikli ve yetenekli eğitmenlerimiz sizlere vereceği verimli ve eğlenceli geçen ve aynı zamanda oldukça fiyat bakımından uygun derslerimiz sayesinde, sizin de çaba ve gayretiniz, tekrar ve çalışmalarınız sonucunda klarnet çalmaya başlayabilir, hem de kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu noktada önemli olan husus ise sizin klarnet çalmayı gerçekten isteyip istememeniz. Siz klarnet çalmaya gönül koyduktan sonra gerisi kolaydır. Tek yapmanız gereken uzman eğitimlerimizle birlikte adım adım ilerleyerek, klarnet çalmanın tadını çıkarmak.

Klarnet çalmaya yeni başlayanlar için egzersiz tavsiyeleri nelerdir?

Öncelikle uzun sesler çıkarma çalışmaları daha sonra kromatik olarak önce majör daha sonra minör gam çalışmaları yapabilirler.


kısa sürede klarnet çalmak

Klarnet Kursunda Yapılan Etkinlikler

Fırat Can Tekin Müzik olarak bizden klarnet dersi alan öğrencilerimize diğer klarnet öğrencileri ya da gitar, piyano gibi başka enstrüman çalan öğrencilerle ortak çalışma imkânı sunuyoruz. Diğer öğrencilerle beraber kendi grubunuzu kurabilir, atölyemizde çalışmalar yapabilirsiniz.
Bunun dışında atölyemizce düzenlenen gezi, konser gibi etkinliklere katılabilirsiniz.

Klarnet Kursları Hakkında

Klarnet enstrümanı ağaç üflemeli sazlardan bir tanesidir. Prensip olarak çalımı saksafona benzer. Fakat perde düzeni farklıdır. Saksafonda pes bir notanın tizini basmak amacıyla oktav perdesine basmak ilk iki oktav için geçerlidir. Klarnette sesin oktavını bulmak için farklı parmak pozisyonu kullanmak gerekir. Diğer nefesli enstrümanlardan klarnete geçecek kişiler için bu durum zor olabilmektedir. Klarnet ciddi diyafram kontrolü ister.


Ulaşım Kolay mı?

Kursumuza ulaşım konusuna hiç endişe etmenize gerek yok, İzmir’in her yerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak İzmir’in en profesyonel klarnet kursu olduğumuz için sadece Bornova’dan değil Karşıyaka, Buca, Narlıdere, Güzelyalı, Göztepe, Yeşilyurt, Alsancak, Hatay, Balçova, Urla, Aliağa, Menemen gibi İzmir’in her yanından öğrencilerimiz bulunmaktadır. Siz de bulunduğunuz semtten metro otobüs ve vapurla kolayca kursumuza ulaşabilirsiniz.