Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İzmir Kanun Kursu

İzmir'de Sanatın Kalbi

Kanun Nedir?


Kanun, ilk olarak M.Ö. 19. yüzyılda üretildiği düşünülen Ortadoğu başta olmak üzere Kuzey Afrika ve Avrupa’da da yaygın olarak kullanılan bir enstrümandır. Telli çalgılar ailesinin bir üyesi olan kanunda 24 ya da 27 perde vardır ve her bir perdeden ses çıkartmak için 3 tel kullanılır. Ülkemizde her tür müzikte sıklıkla kullanılan kanunun Farabi tarafından icat edildiği düşünülmektedir.

Kanun Özellikleri Nelerdir?


İlk örneği eski zamanlarda Süryanilerin çoğunlukta yaşadığı Nimrud şehrinde bulunan kanun, 3.5 oktavlık ses aralığına ve genişliğe sahip olup bir gövde ve üzerinde titreşimlerinden ezgi oluşturan tellerden oluşur. Genelde 78 tane olan ve kalınlıkları 0.60 mm ila 1.20 mm arasında olan kanun telleri naylondan yapılmış olup her bir perdede sesleri ayarlayan mandallar mevcuttur. Dik ve yamuk biçimde ahşap bir gövdeden oluşan kanunda teller bir kısa ve bir uzun olacak şekilde sıralanır. Bu dizim sayesinde kanunun çıkardığı farklı tını ve tonlamalar kolaylıkla işitilmektedir.

Kanun çalımında, kollukları olmayan bir sandalyede oturuluyor olunmasının yanı sıra hem sağ hem de sol elin işaret parmaklarına “mızrap” adı verilen araçlar takılır. Mızrap vuruşlarında işaret parmağı ile baş parmağı aynı hizada açılıp kapatılarak, tellere sürtünmek yerine bu teknik uygulanmalıdır. Yine parça devam ederken ses ayarlamaları yapmak için mandallarla oynamak yeterli olacaktır. 

Fırat Cantekin Kanun Kursu Ayrıcalıkları Nelerdir?


Özel Fırat Cantekin Müzik Kursu olarak, İzmir’de toplu taşıma araçları ve karayolunun buluşma noktası Bornova’da konservatuvar mezunu öğretmenlerimiz ile M.E.B. onaylı enstrüman eğitimleri vermekteyiz.

Arzu ettiğiniz gün ve saate göre planlanan kanun kursumuz birebir özel dersler şeklinde planlanıyor. Kanun derslerimizde temel bilgilerin yanı sıra nota eğitimi, akord becerisi, mızrap egzersizleri ve makam çalışmaları verip istediğiniz tarz doğrultusunda parça çalımı ve beste icrasına başlanıyor. Dilerseniz merkezimizde derslerin yanı sıra gitar, çello, keman, klarnet, piyano, saksafon gibi diğer enstrüman eğitimleri alan öğrencilerimiz ile müzik grubu kurup çalışmalar yaparak da kursumuz tarafından düzenlenen yıl içi ve yıl sonu konserlerinde sahne alabilirsiniz.

Kanun kursumuz hakkında daha detaylı bilgi almak, ücretsiz bire bir deneme dersine katılıp eğitmenlerimizle tanışmak ve kanun kursu fiyatlarımızı öğrenmek isterseniz 0507 095 82 27 numaralı hattımızdan iletişime geçebilir ya da Bornova’da yer alan merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

Kanun Kursu Hakkında Sık Sorulan Sorular?


Kanun kursu fiyatları ne kadar?

Kanun kurslarının fiyatları öğrencinin seviyesi, aylık alacağı ders sayısı ve ders süreleri gibi etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ücretsiz katılabileceğiniz deneme dersleri ile hem kurs ortamını tanımış olur hem de kanun eğitmenleri ile detaylıca konuşarak aklınızdaki tüm soruların cevabını alabilirsiniz.

Nota bilgim olmadan kanun öğrenebilir miyim?

Üzerinde 78 tel bulunan kanunda parmak ezberi yapmak oldukça zordur ve parça çalmaya başlamak için nota bilmek oldukça önemlidir. Kanun kursumuzda konservatuvar mezunu eğitmenlerimiz tekniklerin yanı sıra temel nota eğitimi de verecektir.

Ne kadar sürede kanun çalmayı öğrenebilirim?

Kanun çalmayı öğrenme süresi temel bilginize ve pratiklerinize bağlı olarak kişiden kişiye farklılık gösterecektir. Oldukça pratik ve el egzersizi gerektiren kanun, ders harici günde en az bir saatlik çalışma gerektirecektir. Kursa başladıktan sonra yaklaşık 1. ayın sonunda nota ve akordları öğrendiğiniz kanunda, 3. ayda basit parçaları çalabiliyor olacaksınız.

Kanun kursuna başlamak için kanun sahibi olmam gerekir mi?

Kanun kursuna başlamak için bir kanun sahibi olmanız gerekmez. Özellikle kanun öğrenmeye yeni başlayanlar ilk seviyelerde kursumuzda yer alan kanunlardan hem ders süresi hem de ders dışı pratiklerinde faydalanabilirler. Ancak kanun sürekli çalışma gerektirdiğinden eğitiminizin ilerleyen dönemlerinde kendi enstrümanınızı edinmenizi öneriyoruz.

Kanun öğrenmek zor mudur? Kanun öğrenmenin yaşı var mıdır?

Kanun öğrenmenin herhangi bir yaşı olmayıp dileyen ve çalmasında fiziksel bir engeli olmayan herkes kanun çalabilir. Yalnızca açık seslerden meydana gelen kanunda farklı tarzlarda eserler üretmek için kapalı sesler çıkarmak oldukça zor gelebilir. Düzenli pratik ve sürekli yapacağınız parmak egzersizleri ile gerekli müzik teori ve tekniklerini öğrendikten sonra eserler icra edeceksiniz.

Kanun alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar nelerdir?

Kanun satın alırken dikkat etmeniz gereken ilk olarak üretildiği ağacın kalitesini incelemelisiniz. Kanun ne çok kalın ne de ince ağaçtan yapılmamalı. Ayrıca kanunun yan kısmında yer alan mandalları sesi değiştirmek için kullanırken, metal sesler çıkarmadığına emin olun. Fiyatları oldukça yüksek olan kanunda sese ve tona dikkat edip, uzun yıllar kullanabileceğiniz ve ürün garantisi verebilen bir mağazadan alışveriş yaptığınıza emin olun.

Kanun çalmaya yeni başlayanlar neler yapmalı?

Kanun çalmaya yeni başladıysanız öncelikle duruşunuzun dik ve parmaklarınızın gevşek olduğuna emin olun. El becerisi gerektiren kanunda hem sağ hem de sol için parmak egzersizleri yaparak, enstrüman hakimiyetinizi arttırın. Ayrıca Do perdesi ve Do dizesi üzerine çalışmalar yapmak da öncelikleriniz arasında olmalı.

Kanun kursu programı nasıl belirleniyor?

Kanun kursumuzun ders programları öğrencilerimizin istediği gün ve saatlerde olacak şekilde bire bir eğitim halinde hazırlanmaktadır. Herhangi bir sebepten ötürü katılım gösteremediğiniz durumlarda, başka bir gün ve saatte ayarlama yapılarak derslerden geri kalmamanız sağlanır. Derslerimizde başta temel müzik bilgileri, akord, mızrap egzersizleri ve makam çalışmaları yapılmaktadır.

Kanun kursuna kayıt dönemi var mı?

Kanun derslerimiz bire bir eğitimler halinde yapıldığından kursun herhangi bir kayıt dönemi olmamakla birlikte, yıl boyunca dilediğiniz zamanda size en uygun gün ve saatlerde olacak şekilde eğitime başlayabiliyorsunuz.

Kanun kursları grup şeklinde mi yapılıyor?

Kanun kurslarımız konservatuvar mezunu eğitmenimiz ile birlikte bire bir özel dersler halinde yapılmaktadır.