Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bağlama Çalarken Yapılan Yanlışlar Neler?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bağlama Çalarken Yapılan Yanlışlar Neler?

Bağlama Kursu ailesi olarak bu yazımızda sizlere bağlama çalarken farkında olalım ya da olmayalım yapmış olduğumuz bazı hataları ele almak istedik. Her enstrümanda olduğu gibi bağlama öğrenimi aşamasında da bazı hatalara düşebiliriz ve bu esnada dikkat etmemiz gereken nokta da hataları daha aza indirmek ve doğru şekilde bağlama çalmayı öğrenmek olmalıdır.

Bağlamayı Hızlıca Öğrenmeye Çalışmak

Bağlama Kursu İzmir Karşıyaka ailesi olarak önemle üstünde durduğumuz konulardan biri de, diğer enstrümanlarda da çoğunlukla karşılaştığımız bir durum olan acelecilik ve hemen öğrenme isteği bağlamada da mevcuttur. Fakat bu durum sizi geliştirmekten ziyade aksine geriye çekebilecek bir durumdur. Eğer üst düzey bir zekaya sahip değilseniz herhangi bir şeyi hızlıca öğrenebilmek çok mümkün değildir. Yavaş ve sindirerek öğrenmek en faydalı olandır. Herhangi bir şeyi uygulayarak, tekrar ederek öğrenmek kalıcı bir öğrenme şeklidir. Bu yüzden bağlamada da uygulama yapmadan hızlı bir şekilde öğrenmeye çalışmak ya da istemek ehliyet almadan araba sürmek gibidir. Bu yüzden böyle bir durumda bir bariyere çarpmış gibi olacağınız için sizlere bir faydası olmayacaktır.

Çözüm: Her egzersizi, etüdü ya da parçayı öncelikle yavaşça çaldıktan öğrendikten sonra zaman içinde hızlandırmalısınız yani öğrenim sürecini zamana yaymalısınız.

Makamları Öğrenmemek

Bağlama üzerinde çok fazla makam çeşidi bulunmaktadır. Eğer bu makamları öğrenmeden bağlama çalmaya çalışırsanız çok iyi bir gelişim gösteremezsiniz. Bazı şarkıları çalamayacağınız gibi bazı teknikleri de hiçbir zaman uygulayamazsınız. Bağlama üzerindeki bütün makamları, teknikleri ve çalış stillerini öğrenmemek, arabayı çalıştırıp sürememekle eşdeğerdir. Eğer “bağlama çalıyorum” demek istiyorsanız bağlama hakkında tüm bilgilere sahip olmalı en azından araştırarak öğrenmeye çalışmalısınız. Bağlama çalabilmek bağlama tellerinden ses çıkarmak demek değildir. Onun ile ilgili pek çok bilgiye sahip olmak ve öğrenilen teknikleri de makamları da sürekli olarak tekrar edip daha da üzerine koyarak kendinizi geliştirmek demektir. Yeni teknikleri keşfetmek, enstrümanı ve kültürünü aktarıp geliştirmeye çalışmaktır. Neşet Ertaş gibi büyük ustaların yolunu takip ederek kendi çizginizi oluşturmaktır kısacası..

Çözüm: Araştırma yaparak ya da bir uzmandan eğitim alarak bağlama üzerindeki makamları öğrenerek çalışmalısınız.

Bağlama Dersi İzmir Karşıyaka ailesi olarak bağlama hakkında bilmeniz gereken bazı önemli noktaları ele aldık. Enstrüman öğrenmek zahmetli bir iş olduğu gibi gerçekten tutku isteyen ve aranızda bir bağ oluşturabileceğiniz keyifli bir süreçtir. Bu bağ elbette herkeste olmayabilir fakat oluşturmak ve sürdürmek sizin elinizde, unutmayın..

Tags: , ,