Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Keman da Tuşenin Önemi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Keman da Tuşenin Önemi

Keman hem zarif hem de duygusal bir enstrümandır. Bizler Keman Kursu İzmir Bornova ailesi olarak bugünkü yazımızda bu konuyu ele aldık.Doğru tuşe teknikleri ile beraber çalındığı zaman muazzam bir ses ortaya çıkarır. Fakat kemanda doğru tuşe sağlamak, hem pratik hem de iyi bir eğitimi gerektiren bir süreçtir. Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğru bir pozisyon
  • Parmak pozisyonları
  • Parmak basıncı
  • Parmak egzersizi
  • Kulak eğitimi
  • Öğretmen rehberliği

1)Doğru Pozisyon


Kemanın tuşedeki doğru pozisyonu, doğru sesi çıkarmak için en önemli unsurdur. Başparmağın tuşenin arkasına geçmesi ve diğer parmakların da doğru bir konumda olması, sesin hem netliği hem de berrak olmasında kilit noktadır.

2)Parmak Pozisyonları


Her bir parmağımız belli bir nota ya da sese karşılık gelmektedir. Doğru parmak pozisyonlarını öğrenebilmek ve pratiğini gerçekleştirmek, tuşe üstünde kolay bir biçimde kayarak geçiş yapmanıza olanak sağlar. Bu da müziğinizi en iyi ve doğru şekilde ifade etmenizi ve doğru tonları elde edebilmenizi sağlayacaktır.

3)Parmak Basıncı


Parmaklarımızın tellere uygun bir şekilde basınç uygulaması demek, doğru bir tuşe sağlamak demektir. Çok fazla basınç, sesin titremesine sebep olacaktır. Az bir basınç da sesin ince ya da zayıf şekilde çıkmasına neden olacaktır. Her bir notayı temsil eden parmakların doğru şekilde basın uygulayıp uygulamadığından emin olmalısınız.

4)Parmak Egzersizleri


Tuşe üstinde parmakların kolay ve rahat biçimde kayabilmesi için, düzenli olarak parmak çalışmaları, egzersizleri yapmak bu noktada oldukça önemlidir. Yapacağınız bu egzersizler, parmak esnekliği ve kasları güçlendirmeyi sağlayacak şekilde tasarlanmış egzersizlerdir. Düzenli şekilde pratik yapmak, parmakların tuşe üzerinde hassas ve hızlı hareket edebilmesini destekler.

5)Kulak Eğitimi


Doğru ve temiz tuşe tekniklerini sağlamanın başka bir yolu da kulak eğitimidir. Müzik dinleyerek, oradaki doğru tonları tanıyıp benimseyerek, kendi çalımınız esnasında daha doğru bir tuşe sağlamak kolay hle gelecektir. Kulak eğitimi aynı zamanda, ifadelerinizi, duygularınızı, müziğinizde hem etkili hem de daha güzel şekilde iletebilmenizi sağlar.

6) Öğretmen Rehberliği


Doğru bir tuşe tekniğini öğrenmek hem de uygulamak için, mutlaka iyi bir öğretmenin rehberliğine ihtiyacınız olacaktır. Bir öğretmen size bireysel şekilde geri bildirim sağlayarak ve doğru teknikleri düzeltme konularında sizlere yardım ederek gelişiminizi çok daha iyi şekilde hızlandırabilir.
Kısacası keman çalarken iyi ve doğru tuşe sağlamak, düzenli pratik, sabır ve doğru bir eğitimle mümkün olacaktır. Yukarıdaki listelediğimiz adımları takip edip, keman çalma becerinizi iyi bir şekilde geliştirebilirsiniz. Hem de enstrümanınızdan maksimum potansiyeli de elde edebilirsiniz.

Keman Dersi İzmir ailesi olarak aklınıza takılın keman eğitimi hakkındaki tüm sorularınız için bize ulaşmanız bir tık ötenizdedir.