Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

GİTARDA ENTONASYON BOZUKLUKLARI

İzmir'de Sanatın Kalbi

GİTARDA ENTONASYON BOZUKLUKLARI

Gitar, çok fazla tel sayısına ve çeşidine sahip olduğu için biraz karmaşık bir çalgıdır. Bu tellerin de uygun bir tonda çalınabilmesi için entonasyonun doğru olarak ayarlanmış olması gerekmektedir. Fakat, kullanım sırasında veya zaman içinde bozulmalar meydana gelebilir. Peki bu tür bir bozulmayı nasıl anlayabiliriz? Şimdi Gitar Kursu İzmir Bornova ailesi olarak sizlere şöyle sırayla anlatalım;

1)Tellerin ahenksiz olarak çalınması

Entonasyon bozukluğunda, telleri arası uyumsuzluk sonucu gitarın da sesi oldukça ahenksiz gelecektir. Akor çaldığınızda ya da bir notayı çaldığınızda beklenenden farklı bir ses aldığınızda bunu hissedersiniz. Bu da entonasyonun telin üstünde yeterli baskıyı uygulayamadığını bize gösterir.

2)Sık sık ayar değişiklikleri

Entonasyon tellerin tonlarını ayarlamak için kullanılan küçük metal çubuklardan oluşmaktadır. Entonsyon eğer bozuksa, sürekli ayar değiştirmeniz gerekir. Tellerde akor çaldığınızda ya da bir notaya basarken, tonda sürekli bir değişim fark ediyorsanız, kesinlikle entonasyon bozuk demektir.

3)Uğultulu ya da Titrek Biçimde Gelen Sesler

Bozuk olan entonasyon, tellerle teması ettiği zaman değişik seslere sebep olmaktadır. Tınısız, uğultulu ve titrek sesler, entonasyonun doğru ve düzgün bir şekilde çalışmadığını göstermektedir. Bunu kontrol etmek adına her bir tel üzerinde entonasyon çubuğuna dikkat ederek bakıp, başka bir deformasyon ya da hasar olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

4)Tellere Uygulamış Olduğumuz Basınç Sorunları

Entonasyonun doğru ve düzgün bir şekilde çalışabilmesi adına tellere yeterli biçimde basınç uygulanmalıdır. Bozuk entonasyon, bu basıncın yetersiz oluşunu veya telin komple serbest bırakıldığı durumları da içerebilir. Tellere bastığınız zaman, normalinden daha çok güç uygulamanız gerekiyorsa ya da tam tersi bir durum söz konusuysa, entonasyon ayarının kontrol edilmesi şarttır.

5)Profesyonel Bir Kontrol Yaptırın

Yukarıda bahsettiğimiz belirtileri fark ediyorsanız eğer, bu alanda profesyonel bir müzik mağazına ya da gitar tamir atölyesine başvurmanızda fayda vardır. Uzman kişiler, entonasyonun durumunu belirleyip gerekli olan onarımları gerçekleştireceklerdir.
Sonuç olarak, entonasyon bozukluğunu anlayabilmek, oldukça dikkatli bir gözlem ve duyma yeteneği gerektirir. Bu konuda da en iyi ve sağlıklı desteği mutlaka uzman kişilerden almalısınız.

Gitar ve gitar eğitimi hakkındaki tüm sorularınız için Gitar Dersi İzmir Bornova ailesi olarak bize ulaşmanızı bekliyoruz.

Tags: , ,