Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

İki El Piyano Çalmak Ne Kadar Zamanda Olur?

İzmir'de Sanatın Kalbi

İki El Piyano Çalmak Ne Kadar Zamanda Olur?

Piyano Kursu İzmir Bornova sanat merkezi ailesi olarak sizlere kısaca piyanoda iki el ile çalabileceğiniz, hayal ettiğiniz o seviyeye ne kadar zamanda gelebileceğinizi anlatacağız.
Öncelikle bu süreç sizin ne kadar pratik yaptığınız ile doğrudan ilgilidir. İki elle piyano çalmak için gerekli olan kas hafızasını geliştirmeniz birkaç haftadan birkaç aya kadar değişiklik göstermektedir. Çünkü herkesin öğrenme hızı kişiden kişiye göre değişmektedir.
Alışma süreniz tahmininizden biraz daha uzun da sürebilir, bu sizin cesaretinizi kırmasın. En önemli unsur pratik yapmak ve devam etmek, sürecin tadını çıkarmak olmalı.

Verimli bir şekilde piyano öğrenmenin yolu günde en az 30dk piyano çalışmaktan geçer. Tabi ki zaman ve enerji varsa daha çok vakit ayırmanız sizin yararınıza olacaktır. Ancak ilk etapta 30dk olarak başlangıç hedefiyle başlayabilirsiniz. Eğer konu bir enstrüman öğrenmek ise, nitelik her zaman nicelikten daha önemli olacaktır. Uygulama zamanlarınızda yeterli disiplin ve odaklanmayı sağlarsanız, hızla ilerlemek kaçınılmaz olacaktır.

İki El Piyano Çalmak Ne Kadar Sürmektedir?

İki el piyano çalmak için gerekli niteliğe ve uygun içeriğe sahip dizi egzersizleri mevcuttur. Özellikle yararlı olan bir egzersize, sağ ve sol el koordinasyon egzersizleri denir. Bu egzersizi yapmak için, yalnızca sağ elinizi kullanarak artan bir dizi çalarak başlayın. Gamdaki en yüksek notaya geldiğiniz zaman sadece sol elinizle aşağı doğru inin. Daha sonra iki elinizle beraber aynı egzersizi birlikte çalmayı deneyin. Yavaş tempoda başlayın. Egzersize parmaklarınız alıştıkça temponuzu arttırın.

Bir diğer yararlı egzersiz de Beşli Dizi egzersizidir. Bu alıştırmayı yapmak için, beşte bir aralıklı iki nota çalın. Örneğin C ve G. Önce sağ elinizle birlikte çalarak başlayın. Daha sonra sol elinizle karşılık gelen notayı çalın. Yani bu durumda G ve D olur. Yine aynı şekilde egzersize çift el ile başlayıp hızınızı yavaşça arttırın. Piyanoya ne kadar zaman ayırırsanız, o da size o kadar geri dönüş verecektir. İyi konsantre olarak, günde 1 saatlik disiplinli bir çalışma ile ne kadar ilerlediğinizi gözlerinizle göreceksiniz.

Piyano Dersi İzmir Bornova sanat ailesi olarak evinizde piyano olmaması durumunda ücretsiz olarak sizlere sağladığımız etüt odalarımızda çalışmalarınıza hız kesmeden her zaman devam edebilirsiniz. Ücretsiz deneme derslerimize katılarak daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Tags: ,