Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Ses Eğitimi için Uygun Yaş Nedir?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Ses Eğitimi için Uygun Yaş Nedir?

Şan Kursu İzmir Buca ailesi olarak, ses eğitimine başlayacak olan kişilerin yaş aralığı veya sınırı kaç olmalıdır, kaç yaşından sonra ses eğitimi alınabilir gibi konulardan bahsedeceğiz.

Pek çok çocuk şarkı söylemeyi çok sever. Her yaştan insan, çok az müzik deneyimi olsa bile şarkı söylemeyi öğrenebilir. Şarkı söylemeyi öğrenmek için en iyi yaş, fiziksel olgunluğa daha az ve daha çok kendi kendine motivasyon, mevcut uygulama süresi ve odaklanma yeteneği gibi faktörlere bağlıdır. 

Şarkı söylemek, diğer enstrümanlarla ilgili ince motor becerisine ve koordinasyonuna bağlı olmadığı için, şarkı söylemeye başlama yaşı her çocukta farklılık gösteren bir durumdur. Tüm bunlarla beraber, şarkı söylemeyi öğrenmek, düzenli bir uygulama, odaklanma ve ayrıntılara da dikkat etmenizi gerektirir.

Şan derslerine başlayacak öğrenciler, ders odalarına odaklı olacak ve eğitmeninin koçluğunu da titizlikle takip edebilecek sosyal olgunlukta olmalıdırlar. Ayrıca en önemli noktalardan bir diğeri de henüz daha ergenlik dönemini tamamlamamış öğrencilerde ses tellerindeki anatomik yapının tam oturmamış olmasından kaynaklı, ses eğitimine başlangıçları 18 yaşa kadar yükselim göstermektedir. Ergenlik dönemini tamamlamış öğrencilerde ses eğitimi ve gelişimi daha sağlıklı ve doğru bir eğitim süreciyle takip edilmektedir. Bu yüzden en önemli tavsiyemiz, yaşa odaklı olmadan hem ergenlik dönemini tamamlamış olmanız hem de sosyal olgunluğa erişmiş olmanız gerekmektedir. Tüm bunları ele alarak kısaca özetlemek gerekirse, çocuklar yönlendirme alacak ve bir uygulama programı sürdürecek kadar olgunsa, şarkı söyleme derslerine başlamaya hazırdırlar. 

Şan Dersi İzmir Buca ailesi olarak ses eğitimine başlama yaşınızın bir çok etmene bağlı olduğu, ergenlik döneminin de ses eğitimi üzerindeki etkilerinden kısaca bahsettik. Verimli eğitim süreci ve öğretilir bir sistem için tüm bunlar göz ardı edilmemelidir. Sanatla ve müzikle kalın…

Tags: ,