Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Yan Flütte Diyaframın Önemi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Yan Flütte Diyaframın Önemi

Yan Flüt Kursu İzmir Buca ailesi olarak sizlere diyafram kasının yan flüt çalarken ne derece önemli olduğunu kısaca anlatacağız.

Yan flüt çalarken birden çok noktaya dikkat etmek gerekir; doğru tutuş, doğru dudak ve el pozisyonu, doğru notaya basmak gibi.. Fakat tüm bunların yanında en fazla dikkat etmemiz gereken şey doğru nefes almaktır. Bu sebeple yan flüt için diyafram oldukça önemli bir noktadadır.

Yan Flüt için oldukça büyük bir öneme sahip olan diyafram nedir?

Solunumda büyük bir etkiye sahip olan diyafram, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu ayıran kas, kiriş karışımı bölme şeklinde bir tek yassı kastır. Aynı zamanda anatomik olarak altı lifle arkaya, altı lifle yanlara ve öne bağlı bir kastır. Genişlemesi dikey, doğal duruşu ise aşağıya bakan bir kubbe biçimindedir. Diyafram kasıldığı zaman kubbeliği azaldığı gibi göğsün alt bölümünde, yanlara ve arkaya doğru çapını büyütür. Bu da ciğerlere hava dolması açısından geniş bir boşluk yaratır.

Elbette sadece gündelik hayatta değil, tüm üflemeli çalgılarda da diyafram etkisi son derece önemli ve büyüktür. Bu olayı rakamsal şekilde ifade etmek gerekirse, normal bir nefes alışveriş sırasında ortalama olarak 12 milimetre, daha çok zorladığımızda ise 70 ile 100 milimetre arasında genişleyen bir kastır. Bu da bize flüt çalmada gerekli havayı oluşturmaya yeterlidir.

Diyaframın Önemi Nedir?

Flüt çalmaya yeni başlayanların diyaframın flüt üzerindeki bu büyük önemini mutlaka öğrenmeleri ve anlamaları gerekmektedir. Çünkü bu konuda bilinçlendiğimiz zaman ilk yıllardan itibaren, diyafram kasını geliştirici çeşitli egzersiz ve çalışmaları yapmak için gerekli motivasyonu elde etmiş olacağız. Bu çalışmaları ve egzersizleri de her gün düzenli olarak gerçekleştirmemiz gerekir. Bir şarkıda ya da müzik parçasında diyaframın doğru bir şekilde kullanılıp kullanılmadığını kontrol ederek tespit etmeye çalışmalıyız. Bir süre sonra ise diyaframdan nefes almak motor davranış olarak kazanılmış olacaktır.

Elbette tüm bunların yanında diyafram nefesi kullanılırken yapılan bazı hatalar da vardır. Diyafram kullanarak üflemek teknikleri üzerine üretilen fikirlerden ortaya çıkan en önemli nokta, nefes alıp-verme sırasında omuzların yukarıya kaldırılmasının son derece yanlış olduğudur. Üfleme esnasında omuzların bilinç dışı yukarıya doğru kaldırılması, havanın ciğerlerden dışarıya doğru kontrollü şekilde verilmesini imkansız hale getirir. Aynı zamanda üfleme sırasında vücudun, dudak ve boğaz bölgesinin de kasılması, seslerin sıkı ve titrek şekilde çıkmasına neden olur. Bu da flüt çalarken ton ve entonasyon gelişimine en büyük engellerden biridir.

Yan Flüt Dersi İzmir Buca ailesi olarak bugün ki yazımızda da sizlere flüt çalmayla beraber diyafram kullanımının da ne derece önemli olduğunu kısaca vurguladık. Daha fazla bilgi ve ücretsiz deneme derslerimiz için bizlerle iletişime geçmeniz yeterlidir, müzik ve sanatla kalın…

Tags: ,