Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Çello Akordu Nasıl Yapılır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Çello Akordu Nasıl Yapılır?

Çello Kursu İzmir Buca ailesi olarak sizlere çellonuzu nasıl akort edeceğinizi kısaca anlatacağız. Bildiğiniz üzere çello 4 telli bir enstrümandır ve akort etmek için de öncelikle bu tellerin nota değerlerini bilmemiz gerekir. Her bir telin notasını öğrenmeliyiz bunların ismi de şu şekildedir;

  1. Tel – La(A)
  2. Tel – Re (D)
  3. Tel – Sol (G)
  4. Tel – Do (C)

Tüm bu tellerin hani notaya karşılık geldiğini öğrendikten sonra hem doğru hem de sağlıklı şekilde bir akort yapmış oluruz. Sizlere tavsiyemiz akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz bir akort programı veya müzik marketlerden satın alabileceğiniz tüner oldukça işinize yarayacaktır. Unutmamalısınız ki akort sistemlerinde uluslararası bir kural olan notaların parantez içerisindeki belirtilmiş olan harf karşılıkları kullanılmaktadır.

Çelloyu akort ederken her bir tel sırayla burgulardan ayarlanarak doğru nota değerine ayarlanmalıdır. Telin doğru nota değerine çekilebilmesi için akort edilecek telden parmakla ses çıkarılmalıdır. Eğer telden çıkan ses dijital tunerden yardım alındığında doğru notayı gösteriyorsa çello burgusu çevrilerek tel gerginleştirilmelidir, fakat telden çıkan ses karar sesinden inceyse burgu ters yöne çevrilir ve tel gevşetilir. Bu düzen içerinde tüm teller tek tek akort edilir.

Akordunuz bittikten sonra tüm teller üstünde yay çekilerek teller son kez kontrol edilir. Tellerin akortlarındaki küçük farklar da çellonun kuyruk kısmında yer alan fiks adlı parçadan ayarlanır. Fiksleri çevirdiğinizde teller burgudaki gibi gerginleşir ya da gevşer. Ancak bu ayar burgulardaki yaptığınız ayardan çok daha fazla bir ince ayar yani hassas ayar gerektiren kısımdır. Burgularda temel karar notayı bulduktan sonra yay ile son aşamada kontrol ederken kalan ince ayar akordunu işte bu kısımdan yani fiksler yardımıyla elde ederiz.

Çello Dersi İzmir Buca ailesi olarak sizlere çellonun kısaca nasıl akort edildiğini ve dikkat etmeniz gereken bazı noktaların olduğundan bahsettik. İster bir kursa kaydolmuş olun isterse elinizde olan mevcut bir çellonuz var olsun. Her iki durumda da oldukça işinize yarayacak olan bu yazımız ile çellonuzu kolayca akort edebilir, eserlerinizi ya da etütlerinizi daha güzel ve temiz seslerle çalabilirsiniz.

Tags: ,