Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Etkili Çello Çalmanın Yöntemleri

İzmir'de Sanatın Kalbi

Etkili Çello Çalmanın Yöntemleri

Çello Kursu İzmir Göztepe ailesi olarak sizlere daha iyi çello çalabilmeniz ve çello üzerinde daha iyi hakimiyet kurabilmeniz adına bazı birkaç noktalara değindik.

Müzik eğitimine yeni başlayan bireylerin en çok dikkat etmesi gereken nokta şüphesiz “müzik kulağı gelişimi ve bunun sağlıklı olarak gelişmesidir.” Bu konu tüm enstrümanlarda da geçerli olduğu gibi çelloda da oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Gelelim çelloyu en etkili şekilde nasıl çalabilirsiniz sorusuna; bu sorunun ilk olarak cevabı, çelloda doğru sesleri üretebilmektir. Doğru sesleri üretebilmek için de izlenilmesi gereken en önemli yol doğru sesleri duyabilmekten geçer. İşte bu da müzik kulağı ile mümkün olabilecek bir konudur. Müzik kulağınızı geliştirdikten sonra duyduğunuz sesleri de artık öğrenmiş olacağınız için doğru sesleri daha temiz ve kolay bir şekilde üretmeye başlayacaksınız.

Diğer önemli nokta ise, çelloda doğru tutuş tekniğini öğrenmektir. Sağ ve sol el tekniklerinin doğru bir şekilde kullanılması, çalarken de tekniğin bozulmaması en önemli noktalardan biridir. Aynı zamanda doğru tekniği uygularken, bu sırada notaları da doğru bir şekilde okumanız ve metronomu iyi bir şekilde dinleyerek ritmi takip etmeniz, ritim hatası yapmamanız diğer önemli noktalardan biridir.

Eğer tüm bu önemli konulara dikkat eder ve birebir uygularsanız hem görsel hem de işitsel olarak fark edilir bir seviyeye ulaşmış olacaksınız. Çevrenizden ve yakınlarınızdan da olumlu yorumlar alabilir, gözlemlerini sorarak sizler de kendinizi bu sayede gözden geçirebilirsiniz. Önemli olan noktalarda durarak gerekli olan çalışmaları ve pratikleri yaptığınız sürece ve bahsetmiş olduğumuz yöntemleri de takip ederek ilerlerseniz, mutlaka gelişim gösterecek ve bunu kendiniz de bizzat gözlemleyeceksiniz.

Çello Dersi İzmir Göztepe ailesi olarak sizlere yararlı olacak birkaç konudan bahsettik. Aklınıza takılı kalan başka konular ya da sormak istediğiniz sorular varsa bizleri her zaman ziyaret edebilir, ücretsiz deneme derslerimize de katılabilirsiniz. Unutmayın iyi bir enstrüman çalmak için önce enstrümana kulak vermeli ve sizden ne istediğine odaklanmalısınız. Gerekliliklerini yerine getirdiğiniz sürece hangi enstrüman olursa olsun, başarı kaçınılmaz olacaktır..

Tags: ,