Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Yan Flüt Akordu Nasıl Yapılır?

Yan Flüt Kursu İzmir Bornova ailesi olarak sizlere yan flüt akordunu nasıl yapabilirsiniz detaylıca anlatacağız. Yan flütte akort konusu çok bilinmeyen ve hatta dikkat edilmeyen bir konudur. Hangi enstrüman olursa olsun, doğru ve verimli bir şekilde öğrenmek istiyorsanız o enstrümanı akortlu bir şekilde çalmalısınız. Bu sayede enstrümanı her zaman akortlu çalarak kulağınız doğru seslere alışacak ve gelişecektir.

Yan Flütte Akort Var mıdır?

Şunu kesin olarak belirtmeliyiz ki ses çıkaran her aletin bir akordu vardır. İsterseniz basit bir tahta olsun, vurduğunuzda ses çıkıyorsa akordu mutlaka vardır. Bu doğrultuda da yan flütün de elbette akordu mevcuttur. Peki yan flüt akordu hangi durumlarda bozulur? Yan flüt akortları genelde hava şartlarından kaynaklı ya çok soğuk ya da çok sıcak ortamlarda bozulmaktadır. Ayrıca flüt akordu hiç de zor bir işlem değildir. Biraz deneyim ve hakimiyetiniz olduktan sonra kolayca akort edebilirsiniz.

Yan Flüt Akordu Nasıl Olur?

Yan flüt akort edilirken baz alınan ana ses “La” sesidir. Bu sese göre akort etmelisiniz. Ayrıca flütünüzü akort etmeden önce iyice ısıttığınızdan da emin olun. Çünkü soğuk bir flütte sesler çok keskin çıkmaktadır. Akort esnasında iyi bir tunerdan ses alınarak ya da bir enstrümandan la sesi alarak akort edilmelidir.

Yan flütte akort flütün ağızlık kısmından gerçekleşir. Flüt ağızlığını yukarı çektikçe ses pesleşir, aşağı doğru çektikçe de ses tizleşir. Bu adımları takip ederek sizler de la karar sesine göre enstrümanınızı akort edebilirsiniz.

Flütün baş kısmının içinde bir akort mantarı bulunur. Bu mantarın pozisyonunun da doğru olduğundan emin olmalısınız. Çünkü baş kısmını yukarı ya da aşağı yönde çektikçe bu mantar sizlere sesleri daha doğru şekilde ton elde etmenize yardımcı olacaktır.

Peki bu mantarı nasıl kontrol edebiliriz?

Temizleme çubuğunuzun arka ucunu mantara değene kadar flütün baş kısmından içeriye doğru sokun. Temizleme çubuğunda yer alan çizgi şeklindeki çentik üfleme deliğinin merkezine denk geliyorsa mantarın pozisyonu doğrudur.

Yan Flüt Dersi İzmir Bornova ailesi olarak sizlere yan flütünüzü nasıl akort edebilirsiniz ve bu esnada nelere dikkat etmelisiniz kısaca anlattık. Her çalgıda olduğu gibi flütte de akort sistemi mevcuttur ve biraz tecrübe edindikten sonra kolayca yapabileceğiniz bir sistemdir. Flüt hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz sizleri her zaman sanat merkezimize bekleriz. Burada sorularınız cevapsız kalmayacak.. 🙂

Tags: ,