Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Yan Flüt Nasıl Temizlenmelidir?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Yan Flüt Nasıl Temizlenmelidir?

Yan Flüt Kursu İzmir Karşıyaka ailesi olarak sizlere yan flüt bakımının, temizliğinin nasıl olması gerektiğini detaylıca anlatacağız.

Yan flüt çalmak doğru ve düzenli bir çalışma sistemiyle beraber herkesin çalabileceği bir enstrümandır. Fakat flüt çalmak kadar flütü iyi korumak, uzun seneler boyu çalabilmek için iyi temizlemek de şarttır. Bu sayede hem maddi olarak kayıp yaşamamış olursunuz hem de almış olduğunuz flütü daha uzun yıllar rahatça kullanabilirsiniz. Gelelim temizlik aşamalarının nasıl olacağına;

Yan Flütün İç ve Dış Yüzeyi için Ayrı Temizleme Bezleri Kullanmak

Yeni bir yan flüt aldığınızda içinde temizleyeceğiniz ekipmanlar mevut olacaktır. Bu ekipmanlar bir adet temizleme çubuğu ve mendilidir. Ancak daha hijyenik bir temizlik olması için flütünüzün iç yüzeyinde kullandığınız bezi dış yüzeyde de kullanmamanızdır. Dış yüzey için farklı bir bez kullanmalısınız. Bu sayede dış yüzeydeki tozlar iç yüzeye yapışmayacak veya iç yüzeyin ıslaklığından dolayı nemlenen bez dış yüzeyi temizlerken sorun yaratmayacaktır.

Temizlemek İçin İp Kullanmak

Yan Flütünüzü temizlerken temizleme çubuğu ve temizleme bezinden ziyade bir de ip kullanarak yapabileceğiniz yöntem vardır. Temizleme bezinin ucuna bir ip dikerek flütünüzün iç kısmını kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Kullanacağınız bezi flütün bir ucundan geçirip diğer ucundan tutmak ve ona bağlı olan bezi çekmek işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Tabi ki buradaki önemli nokta bağlamış olduğunuz ipin geçirmiş olduğunuz flüt gövdesinden daha uzun olmadır.

Flütteki Ağız Bakımının Önemi

Bu kısım belki sizlere anlamsız gelebilir fakat flüt çalmaya başlamadan önce ağız bakımınızı çok iyi bir şekilde yapmanız, özellikle sigara kullanıyorsanız ya da sarımsak soğan tarzı yiyecekler tükettiyseniz bu temizliği yapmanız oldukça önemlidir. Çünkü duman ve ağız sıvınız flüt çalarken flüte bulaşmaktadır bu da uzun vadede flüt sağlığınızı ve dolayısıyla sizleri olumsuz etkileyecektir.

Flüt Çalmayı Bitirince Temizlemeyi Unutmayın

Flüt Temizliği konusunda en dikkat etmeniz gereken nokta da çalmayı bitirdikten sonra temizlemeniz gerektiğidir. İster temizleme sopası ister ip, her çalma sonrası flütünüzün ve sizin hijyeniniz için mutlaka bu konuyu atlamayın. Hem ömrünü uzatır hem de performans olarak olumsuz durumlarla karşılaşmazsınız.

Yan Flüt Dersi İzmir Karşıyaka olarak sizlere flüt temizliğinin öneminden ve nasıl temizlemeniz gerektiği ile ilgili ayrıntılı bilgileri kısaca sizlere sunmuş olduk. Enstrüman bakımına ne kadar önem verilirse o kadar uzun ömürlü olacak ve sizi yarı yolda bırakmadan uzun süre size eşlik edecektir. Ayrıntılı bilgiler için her zaman bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Tags: ,