Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Çelloda Nota Pozisyonları

İzmir'de Sanatın Kalbi

Çelloda Nota Pozisyonları

Çello Kursu İzmir Bornova ailesi olarak bugün sizlere çelloda nota pozisyonları nelerdir ve nasıl olur kısaca bahsedeceğiz.

Çelloda başlangıç aşaması egzersizleri bitirdikten sonra nota ile çalışmalar başlamaktadır. Bu aşama en keyif alınan aynı zamanda da en çok zorlanılan aşamadır. Çellonun perdesiz bir enstrüman olmasından dolayı nota yerlerini perdeli enstrümanlara göre ezberlemek, bilmek ve öğrenmek biraz zaman alacaktır.

Çelloda Notaları ve Pozisyonları Bilmenin Faydaları

Aslında çelloda notaları ve pozisyonları öğrenmek için çok beklememenizi tavsiye ederiz. Başlangıç düzeyindeki alıştırmaları geçtikten sonra ısınmalarınızı ve parmak alıştırmalarınızı bile pozisyonlar içinde gerçekleştirmeniz hem kulak gelişiminizi sağlayacak hem de parmak hafızanızın gelişiminde önemli bir faydası olacaktır.

Nota çalışmaları olsun şarkı çalışmalarınız olsun, pozisyonlara tam olarak hakimseniz işiniz çok daha kolay olacaktır. Örnek verirsek bir sonraki notada eliniz hangi pozisyonda olacaksa ve bunu hemen öncesinde bilip hazırlık yaparsanız hem çalışınız kolaylaşacak hem de doğru oktav geçişini gerçekleştirmiş olacaksınız. Ve en önemlisi doğaçlama.. Pozisyon ve notalara tam hakim olduktan sonra harika sololar atabilir ve bunları da akorlarınızla da mükemmel şekilde süsleyerek oldukça güzel ezgiler yaratabilirsiniz.

Pozisyonları Doğru Şekilde Nasıl Çalışabilirim?

Pozisyonları doğru çalmak ve bu pozisyonlara alışabilmek çello eğitiminin kritik noktalarından biridir. Bu aşamalarda her pozisyon üzerinde ciddi çalışmalar gerçekleştirerek durmalı ve pozisyonun doğru olup olmadığını sıklıkla kontrol etmelisiniz. Pozisyonları yanlış öğrenmeniz durumunda çellodaki kariyeriniz oldukça sıkıntılı bir duruma gelecektir. Bu yüzden bu aşamalarda çelloda uzman bir eğitmen ile çalışmalarınızı sürdürmeniz en sağlıklısı olacaktır. Doğru ve sağlıklı şekilde alacağınız eğitim hem hayatınız boyunca sizinle devam edecek hem de uzun yıllar boyu zihninizde saklı kalarak size eşlik edecek ve gelişmenize oldukça faydalı bir katkı sağlamış olacaktır.

Çello Dersi İzmir Bornova ailesi olarak sizlere çellodaki nota ve pozisyonların ne derece önemli olduğunu, doğru eğitim ile enstrüman kariyerinizi uzun yıllar sürdürebileceğinizi ve dikkat etmeniz gereken birkaç noktalara değinmiş olduk. Aklınızda varsa başka sorularınız ve görüşleriniz bizleri ziyaret ederek ücretsiz deneme derslerimize katılımınız sayesinde doğru ve sağlıklı geri dönüşler alabilirsiniz. Bir adım atmak sizden, gerisi doğru ve kaliteli bir eğitimle sürdüreceğiniz derslerimizi gerçekleştiren donanımlı eğitmenlerimize emanet, müzik ve sanatlı günler…

Tags: ,