Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bateride Notasyon Var mı?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bateride Notasyon Var mı?

Bateri Kursu İzmir Göztepe ailesi olarak sizlere bateride notasyon var mı konusunu kısaca ele alacağız. Baterinin notalarının olup olmadığını pek çok kişiden duyuyoruz. Piyano, keman, saksafon gibi enstrümanları öğrenirken do’dan do’ya kadar olan bir nota dizisi öğreniriz. Bu notalar da birbirleriyle bütünleşerek bir akor, ezgi ve melodiler oluşturmak için bir bütün halinde bağlantılı olarak çalışırlar.

Baterinin de bu notalara sahip olup olmadıklarına gelin beraber bakalım.. Ayrıca diğer tüm enstrümanlardan farklı olan bu enstrümanın ne tür notalara sahip olduğunu da keşfetmiş olacağız.

Davullar diğer tüm enstrümanlarla aynı melodik notalara sahip değillerdir. Davullar bir gamın notalarını takip etmeyen ritmik bir enstrümandır. Fakat yine de bu ritimleri okuyabileceğiniz ritmik notaları mevcuttur. Ancak farklı davullar değişen notalara uyacak bir şekilde ayarlanmaktadır. Bu da isterseniz eğer bir tomu C notasına ayarlayabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ama bunu çoğu davulcu yapamaz. Bu, özellikle davulcular tom’larını birbirlerine kıyasla belirli aralıklarla akort etmek istediklerinde tercih edecekleri bir yoldu.

Bazı davulcular, raf tom’unu ve zemin tom’unu 4. veya 5. aralıklarla ayarlamanın en iyi genel sesi ürettiğine inanırlar. Diğer davulcular, kendilerine en iyi algılanan sesi almak için tom’larını kulaktan akort etmeyi tercih ederler.

Melodik notalardan yola çıkarak davullara atanan notalara göz atalım. Bir davul notasına bakarken, bir vurmalı nota anahtarı, davul müziği okuduğunuzu göstermektedir. Davul notaları, tüm davullara ve zillere atanmış ritimleri ve notaları içerirler.

Tüm notalar tamamiyle ritmik ya da melodik değildirler. Vurmalı nota anahtarı da sadece davul notalarını içermez. Bongolar, trampet ve yardımcı vurmalı çalgılar gibi diğer vurmalı çalgıları da içermektedir.

Davul notalarını okurken, notaların tüm yerleşimini bir çubuk çizgisinde hatırlamakla beraber, alt bölümlerinin de üstle birlikte nasıl çalıştığını bilmek gerekmektedir.

Davul çalmanın benzersiz yanı, davul notalarını hiç okumadan öğrenip profesyonel hale gelmenizdir. Fakat bateri notalarını okumak, bir şeyler öğrenirken size oldukça fayda sağlayacaktır. Tam olarak bilmediğiniz bir şarkıda bile eğer nota okuyabiliyorsanız o şarkıyı tamamen öğrenme ve çalma fırsatını size sunar. Şarkı çalarken notaları okumanız, ezbere çalma yükünden de sizi büyük ölüde kurtaracaktır.

Bateri Dersi İzmir Göztepe ailesi olarak sanat merkezimize yalnızca deneme dersleri için değil muhabbet etmek, bilgi alışverişinde bulunmak ve ziyaretiniz sırasında kurumumuzu da gezmek için gelebilir, eğitmenlerimiz ile tanışma fırsatı da bulabilirsiniz. Müziğe atacağınız bir adımda sizlerin yanında olmayı ve bu yolculuğunuza katkıda bulunmayı her zaman isteriz..

Tags: ,