Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Enstrüman Olarak “Ses”

İzmir'de Sanatın Kalbi

Enstrüman Olarak “Ses”

Sizlere bu yazımızda insan sesinin nasıl ve neye göre ayrıldığını ve türlerini kısaca örneklendirerek ayrıntılı şekilde ele alacağız.

Ses Aralığı
Hepimizin belirli bir ses aralığı ve ses türü vardır; bazıları çok yüksek notalara rahatça çıkabilirken bazıları da alçak sesle şarkı söylemede daha rahat olabilir. Ses aralığınızı öğrenmek için kurumumuzda ücretsiz denemelerine katılabilirsiniz. Ayrıca insan sesinin de bir müzik aleti olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Gelin şimdi farklı ses türlerini de ele alalım;

Alto
Alto ses tonu, sopranodan alçak ama tenordan yüksek bir sestir.Alto sesinin kullanarak şarkı söyleyen çok kişi vardır. Karşı tenor olarak da bilinen popüler alto erkek şarkıcılardan biri James Browman’dır. “Bir yaz gecesi rüyası”ndan Oberon rolü de dahil olmak üzere Benjamin Britten’in en unutulmaz bestelerinden bazılarını icra etmiştir.

Bariton
Bariton, tenordan daha düşük ancak bastan daha yüksektir. En yaygın erkek ses türüdür. Operalarda, baritonlar ana karakter ya da yardımcı karakter rolünü oynayabilir.

Bas
Kadın şarkıcılarda soprano en yüksek ses türüdür. Erkeklerde de bas düşük olan ses türüdür. Zamanımızın ünlü bas şarkıcılarından biri, İtalo Montemezzi’nin L’amore dei tre Re operasında Archibaldo rolünü oynayan Samuel Ramey’dir.

Mezzo Soprano
Georges Bizet’in “Carmen” operasında mezzo soprano sesi Carmen rolünü canlandırmak için kullanılan ses türüdür. Bu tür ses, bir sopranodan daha düşük ya da daha koyu, fakat bir altodan daha yüksek ya da daha hafiftir.

Soprano
Soprano en yüksek kadın ses türüdür. Beverly Sills, zamanımızın en ünlü koloratur sopranolarından biridir.

Tenor
Soprano en yüksek kadın vokal aralığıyken tenor da en yüksek erkek vokal aralığıdır. Zamanımızın en ünlü tenorlerinden biri de merhum Lucianno Pavarotti’dir.

Bir çok ses türü ile beraber siz de hemen Şan Dersi İzmir ailesine gelerek kendi ses türünüzü bulabilir hangi ses türüne ait olduğunuzu bizlerle beraber öğrenebilirsiniz! Ücretsiz deneme derslerine katılarak ses renginizi ve ses türünüzü keşfedin, ayrıcalıklardan hemen siz de yararlanın ve bu alanda kendinizi geliştirmek için şimdi bir adım atın!

Tags: , , ,