Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Bateride Müzik Teorisi

İzmir'de Sanatın Kalbi

Bateride Müzik Teorisi

Sizlere bu yazımızda bateride müzik teorisi nedir ve nasıl olur kısaca bundan bahsedeceğiz. Müzik teorisinin karmaşık ve öğrenmesinin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu durumu elbette değiştirebilirsiniz. Davulcular için müzik teorisinin temellerini öğrenmek aslında müzik okumayanlar için bile oldukça basittir. İster yeni başlamış ister deneyimli bir davulcu olun, müzik teorisinin bazı temellerini anlamak davul çalma becerilerinizi bir üst seviyeye taşımanıza olanak sağlayan önemli bir unsurdur.

Ritim ve Zaman İşaretleri
Bateri çalmak söz konusu ise ritim en önemli noktadır. Ayrıca davulcular için de müzik teorisi öğrenirken anlaşılması en kolay kavramlardan biridir. En üstte bulunan sayı her ölçüde kaç vuruş olduğunu belirtir. Alttaki sayı da hangi nota değerinin bir vuruş aldığını gösterir. Örneğin 4/4lük bir sür çubuk başına dört çeyrek nota vuruşu olduğunu belirtir. Bu iki konuyu tamamen anladığınız zaman istediğiniz bir müzik parçasıyla birlikte çalmaya başlayabilirsiniz.

Vuruşlar ve Ölçekler
Davulcular için önemli bir diğer kavram da anahtar ve ölçektir. Her şarkının, şarkı boyunca kullanılan skalaya hangi notaların dahil edileceğini belirleyen bir
anahtar imzası mevcuttur. Anahtar imza, ayrıca hangi akorların kullanılacağını ve şarkıda nasıl bir armoni duyulacağını belirler. Tuşları ve ölçekleri anlayarak, herhangi bir şarkının bundan sonra nereye gideceğini, gidişatını ve bir şarkının her bölümü için hangi vuruşların ya da dolguların en iyi sonucu vereceğini daha iyi tahmin edebilirsiniz.

Akorlar ve Armoni
Bateride müzik teorisi, akor dizileri ve armoniyi anlamak demektir. Akorlar, birlikte çalındığında armoni oluşturan üç ya da daha çok notanın basit birleşimidir.
Notalar romen rakamları ile ifade edilir. Örneğin, I, IV, V gibi… Akorların nasıl etkileşime girdiğini bilmek, davulcular için bir sonraki şarkının ne yönde ilerleyeceğini tahmin etmede yol gösterir. Aynı zamanda da onlara bir şarkının her bölümünde hangi türde dolguların ya da vuruşların en iyi şekide çalışabileceği konusunda da fikir sunar.


Temel Müzik Teorisini Anlamak
Müzik teorisi derslerine kaydolmak iyi bir yöntemdir fakat buna benzer sayısız başka yol da vardır. Çevrimiçi videoları izlemek, müzik teorisi kitabı almak gibi yöntemlerle
anında ilerlemiş olarak kendinizi görebilirsiniz. Harika bir davulcu olmanın en iyi yolu temel müzik teorisini öğrenmekten geçer. Sahip olunması gereken önemli bir beceridir. Bu sizi daha iyi bir müzisyen yapmakla kalmayıp, yeni yaratıcı yollar da açarak sahne ve stüdyoda diğer müzisyenlerle anlamlı iş birliklerine olanak tanır. Bu yüzden korkmadan Bateri Kursu İzmir ailesine adım atarak siz de müzik teorisini keşfetmeye başlayın!

Tags: , ,