Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

GİTARDA SHUFFLE ve BOOGİE RİTİMLERİ

İzmir'de Sanatın Kalbi

GİTARDA SHUFFLE ve BOOGİE RİTİMLERİ

Akustik Gitar Dersi İzmir Bornova olarak bugün sizlere gitarda bazı ritim konularından bahsedeceğiz. Biliyoruz ki gitar dendiği zaman ritim de olmazsa olmazlardan biridir. Bu yüzden sizlere de bu konu hakkında kısa ve öğretici bilgileri sunmak istedik.

Blues gitarda ritim dediğimiz zaman öncelik olarak en birincil konu, solodan önce ritim gelir. Ritim gitarı öğrenmek, doğru zamanlamaları yapabilmek ve uyumlu şekilde grupla çalabilmek blues gitarın çatısını oluşturan önemli bir etmendir.
Bu kısımda ilerledikçe ilk olarak Shuffle olmak üzere, 12/8 Slow blues, Swing, Minor blues ve Straight blues ritimlerini sizlere kısaca anlatacağız.

Gitarda 8’lik nota değeri oldukça yaygın olarak kullanılır. Bu nota değerini çalarken üç eşit çeyrekliğe bölünmektedir. Shuffle duygusunu verebilmek için de birinci ve üçüncü notayı çalıyoruz. Ancak ikinci notayı es geçiyoruz, çalmıyoruz. Bu sayede shuffle ritmindeki smooth ve sakin etkiyi güzel şekilde elde edebiliriz.

Blues gitarda solo, zevkli ve kolay olabilir. Ancak grupta ritim sırası size gelince… İyi bir ritim gitarist, gruptaki bas gitara ve davula eşlik eden, şarkının o hissini verebilen kişi olmalıdır. Bundan dolayı da çalınan shuffle ritimlerinin de zamanlamaları çok iyi ve ritmik olmak durumundadır.

Sizlere şimdi shuffle ritmine örnek olacak birkaç parça listeleyeceğiz:

  1. Chicago Shuffle ritmi için örnek şarkı: Key to The Highway
  2. Texas Shuffle ritmi için örnek şarkı: Pride and Joy
    Bu iki eserde de göreceksiniz ki oldukça belirgin suffle ritim teknikleri yer alıyor. İzleyerek de akılda kalıcığı arttırmak adına göz atabilirsiniz.

BOOGİE RİTİMLERİ

Motifleri aynı şekilde kullanarak boogie ritimleri de çalabilirsiniz. Boogie ritmi de suffle ritminin başka bir diğer çalınış şeklidir. Blues gitarda bir çok farklı akoru değiştirmeden de farklı hissiyatlar kullanıp başka formlarda çalabiliriz. Blues müzik tarihinde boogie ritminde çalınmış olan şarkıların çoğu akorları değiştirmeden, tek bir akor üzerinden gidebilmektedir. John Lee Hooker, ZZ Top, Magic Sam gibi sanatçıların şarkılarında, bu örneklere sıkça denk gelebiliriz. Boogie ritimlerinde öne çıkan bazı özellikler akor değişimlerinin fazla olmayışı, her zaman 12 ölçüye bağlı olmamaları, çok tekrarlı ve yüksek tempoda olmasıdır.

Akustik Gitar Kursu İzmir Bornova ailesi olarak sizler için bazı Shuffle şarkı örneklerini listeledik:

Eric Clapton – Key To the Highway (Chicago Shuffle)
Blues Brothers – Sweet Home Chicago (Chicago Shuffle)
SRV – Pride and Joy (Texas Shuffle)

Online Akustik Gitar Eğitimi ile de gitar eğitimlerinize hız kesmeden devam edin. Aklınızdaki soru işaretlerini de her zaman eğitmeniniz eşliğinde iletişimde olarak cevaplayabilir ve istediğiniz zaman, istediğiniz an, istediğiniz her yerde gitar eğitiminizi sürdürme imkanına sahip olabilirsiniz!

Tags: , ,