Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano Çalma ile Psikoloji Arasındaki Etkiler

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano Çalma ile Psikoloji Arasındaki Etkiler

Bugün sizlere piyano çalmanın psikolojik olarak olumlu etkilerinden bahsedeceğiz. Psikolojik olarak iyi olmak demek kendi potansiyelimizin en iyi şekilde ortaya çıkmasına, günlük hayatın iniş çıkışına uyum sağlamamıza, toplum ve sosyal hayatta da bir yol izlememize yardımcı olan bir durumdur.

Zihinsel bir sağlık kuruluşu olan Anxiety UK’nin operasyon direktörü Dave Smithson; “Müzik aleti çalmanın depresyon, anksiyete ve panik atak gibi birçok ruhsal rahatsızlıklara iyi geldiğini ve bu sorunları yaşayan insanlara yardımcı olabilecek yaratıcı bir beceri olduğunu biliyoruz” diyor.

“Bu çok fazla dikkat gerektirdiği için beynimizi ve zihnimizi tıkayan duygu ve düşüncelerden bizi uzak tutan dikkatli bir faaliyettir”.

 Smithson’a göre piyano çalmak; negatif duygu ve düşüncelerimizi kanalize etmeyi ve bu olumsuz düşüncelerden kurtulmamızı sağlar.  Ona göre “harika” olan şey piyano çalmanın, dikkatli bir aktivite yapmanın geçici bir çözüm olmamasıdır. Durumları buna elverişli olan hastalar için uzun vadede fayda sağlar, ancak bırakmamaları kaydı ile.

Piyano ve ruh sağlığı

Smithson’un sözleri, 2011 yılında Finlandiya ve Norveç’teki araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen ve müzik terapisinin depresyon tedavisini iyileştirebileceğini bulan bir çalışma tarafından destekleniyor. Hastalar, üç aylık bir deneme süresi boyunca çeşitli vurmalı çalgılar çalmaya davet edildi.

Yani sonuç olarak standart ölçüde bakım alıp aynı zamanda piyano çalan hastalar standart bakım alan hastalara oranla semptomlarında büyük ölçüde iyileşme gözlemlenmiştir. Fakat deneme gerçekleştikten üç ay sonra iki grup da benzer sonuçlar gösterdi. 

İngiliz Psikiyatri Dergisi’nde yazan bir psikiyatrist olan Michael Crawford, müzik terapisinin depresyondan şikayetçi olanlara neden iyi geldiğini açıklıyor. Müzik dinlemek, müziği yaratmak kişinin kendini sözel olmayan yollar ile ifade etme olanağı sağlar. Melodinin, uyumun, ritmin birbiriyle olan ilişkisi duyguları harekete geçirip sakinliği destekler. Müzik ile olan etkileşimler dopamin seviyesini yükseltmektedir”. Yani müzik her zaman daha iyi hissettirir.

Bazı bireyler için depresyon deneyiminin müziğe konsantre olamama hissini ya da sertçe bir öz eleştiriye neden olabileceğini söylemekte fayda vardır. Eğer sizin için de bu durum geçerliyse unutmamalısınız ki üzerinizdeki sis bulutları kalktığı zaman içinizdeki müzik zevki geri gelecektir. Arada bir kontrol edip, oturup birkaç melodi çıkarmak, kısa da olsa bazen oynamak, kurcalamak belki yardımcı olabilir.

Zihnimizi keskin bir şekilde tutup olumsuzluklardan bizi uzaklaştıracak, kendimizi çeşitli yollardan ifade etme olanağını bizlere sunan piyanoyu öğrenmek ve hobi olarak sürdürmek çok değerli olacaktır. Ayrıca bir enstrüman çalmak pek çok birey ile iletişim halinde olmamızı sağlayıp, özel olarak da yaratıcı olmamızı destekler.

Her açıdan fayda sağlayacak olan piyanoyu öğrenmek, hobi olarak devam etmek ya da profesyonel olarak ilerlemek isteyen herkesi web sitemiz olan Piyano Kursu İzmir’e bekliyoruz. Piyano hakkındaki daha pek çok sorunuz ve soru işaretleriniz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Tags: , ,