Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

İzmir'de Sanatın Kalbi

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Kemanımı Nasıl Akort Ederim?

İzmir Keman Kursu olarak bu yazımızda keman çalmaya yeni başlamış olanlar ya da keman çalmak isteyenler için “Keman akordu nasıl yapılır?” sorunun cevabını detaylıca vereceğiz. Yazımızın sonunda kemanınızı kendi kendinize kolaylıkla akort edebilirsiniz.

Kemanın Akort Dizilimi

Kemanı doğru şekilde akort edebilmek için öncelikle keman akort dizilimleri öğrenilmeli. Kemanın akort dizilimini bilmeden keman akort etmeye çalışmak size büyük problemler çıkarabilir. Bilgi sahibi olmadan kemanın akortlarıyla oynamak keman tellerinin kopmasına bile sebep olabilir. Bu yüzden doğru şekilde keman akort etmek için öncelikle keman akort dizilimleri bilinmeli.

Klasik Batı Müziği tarzında çalanlar genellikle kemanı pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederlerken, Türk Müziği icra edenler, kemanı diğer metotlara göre daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde de akort edebilirler.

Keman Akordu Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kemanın boş telleri pesten tize, yani kalından inceye doğru G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) şeklinde akort ederler iken, Türk Müziği icra edenler kemanı daha çok tercih edilen metot olan G(Sol) – D (Re) – A ( La) – D (Re)  sıralaması ile ya da yine batı müziği ile aynı şekilde G(Sol) – D (Re) – A ( La) – E ( Mi) sıralaması ile akort ederler. Keman akort etme yöntemi sıralaması ise şu şekilde verilebilir:

  1. Kendinize verdiğimiz sıralamalardan birini seçin.
  2. Bir akort cihazı edinin ya da telefonunuza bir akort uygulaması indirin.
  3. Akort cihazı ya da akort uygulamasını kullanarak kemanınızı burguları ile seçtiğiniz sıralamaya göre akort edin.
  4. Burguları kendinize göre çevirmek telleri gevşetirken tersi yönde çevirmek tellerin sıkılmasını sağlar.
  5. Eğer akort yaparken telin olduğu nota, yapmak istediğiniz notanın altında ise o telin burgusunu sıkmanız, eğer üstünde ise gevşetmeniz gerekmektedir.

Keman akort dizilimlerini doğru şekilde öğrenip yukarıdaki adımları sırayla takip ettiğiniz takdirde kemanınızı kendi kendinize kolayca akort edebilirsiniz.

Yazımızın sonunda aklınıza takılan bir şey varsa ya da profesyonel bir keman dersi almak istiyorsanız İzmir Keman Kursu olarak bizlerle iletişime geçebilir, ücretsiz deneme dersimize katılabilirsiniz.

Telefon: 0507 095 82 27                  Adres: Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir

Tags: , , ,

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir