Ergene Mahallesi 550 Sokak No:70/A Bornova / İzmir
0507 095 82 27
firatcantekin@gmail.com

Piyano Satın Alırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İzmir'de Sanatın Kalbi

Piyano Satın Alırken Mutlaka Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Piyano Satın Alırken Hangi Kriterlere Dikkat Etmeliyim?

Piyano satın almak istediniz. Karşınızda onlarca marka, model ve bilmediğiniz daha bir sürü şey.. Endişelenmeyin J Sizlere bu yazımızda piyano satın alma konusunda iyi bir öncü rehber olabileceğimizi düşünüyoruz!

Piyanolar model ve markaya göre çeşitlilik gösteren bir enstrümandır. Elektronik ve akustik olarak iki başlıkta ele alabiliriz. Dolayısıyla piyano alırken bu iki konuya dikkat ederek almalıyız. Akustik ve elektronik arasındaki farkları sizlere aktarıp satın alma konusunda yardımcı olalım.

Akustik ve Elektronik Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Akustik piyanoların yapımında ahşap, çekiç, plastik ve metaller kullanılmaktadır. Bu yüzden piyanonun bu parçalarında herhangi bir sorun olmamasına dikkat etmelisiniz. Aldıktan sonra da uzun süre muhafaza edip korumanız için fazla güneş ışığı, sıcak, soğuk, neme maruz bırakmayınız. Piyanonuzun uzun ömrü olsun istiyorsanız da ek olarak rutin bakımlarını yaptırmaya özen göstermelisiniz. Her sene muhakkak 1 ya da 2 kez uzmanlar tarafından akort edilmesi gerekmektedir. Bu açıdan baktığımızda akustik piyanoyu seçmek daha çok bu alanda mesleki olarak ilerlemek isteyenler ve uzun zamandır piyano çalan kişiler için oldukça uygun olacaktır.

Elektronik Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Günümüzdeki elektronik piyanolar için artık bakım ve akort pek de gerekli olmamaktadır. Akustik piyanolara göre ele aldığımızda yer kaplama ve taşıma açısından da oldukça kolaylık sağlayan bir enstrümandır. Bu yüzden de daha çok tercih edilmektedir. Fakat elektronik piyano alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta iyi bir tuş hassasiyetine sahip olmasıdır. Tuş ağırlığı eğer çok hafif org tarzındaysa parmak gelişimi, hızı, tuşa uygulanan kuvvetle doğru orantıda elde edilecek ses açısından iyi bir performans beklenemez. Bu durum piyano çalan kişiyi de tatmin etmemekle beraber eğer tuş hassasiyeti konusunda da yeterli bilginiz yoksa bir bilirkişiden tavsiye almanız en doğru hamle olacaktır.

Kısaca sizlere konuyu özetlememiz gerekirse öncelikle piyanoyu hangi amaçla kullanacağınıza karar vermeniz sizin daha doğru hareket etmenizi sağlayacaktır. Ne için alacağınıza ve hangi seviyede olduğunuzu mutlaka göz önünde bulundurun. Bu sayede hangi piyano türü size uygun olur daha iyi karar verebilirsiniz. Sonrasında belirleyeceğiniz bütçe ile beraber fiyat-performans değerlendirmesi de yaparak, ağaç yapısı ve tuş hassasiyeti size en uygun olan piyanoyu seçmek için profesyonel bir yardım almaktan kaçınmayın. Unutmayalım ki her ne kadar marka model tavsiyeleri mevcut olsa da her geçen gün yeni marka ve modeller gelişmekte olduğu için satın alımlarda bunları da gözden geçirmeniz sizin yararınıza olacaktır.Piyano Kursu İzmir aramalarınızın en doğru adresinden ders almak için lütfen ücretsiz deneme derslerimize katılınız.

Tags: , ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir